امنیت شهروندان مسامحه‌پذیر نیست
کد خبر: 1120227
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004hQB
تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۴۰۱ - ۲۳:۰۰
 شورای امنیت کشور با صدور بیانیه‌ای نسبت به رخداد‌های اخیر توضیحاتی ارائه داد و اعلام کرد: بالغ بر ۲۰۰نفر جان خود را از دست داده‌اند که می‌توان آن‌ها را به اقسام شهدای امنیت، شهدای مردمی در اقدامات تروریستی، افراد بی‌گناه قربانی پروژه کشته‌سازی گروهک ها، مردم بی‌گناهی که در شرایط به‌هم‌ریختگی امنیتی جان باخته اند، اغتشاشگران و نیز عناصر ضدانقلاب مسلح عضو گروهک‌های تجزیه‌طلب تفکیک کرد. 
 
به گزارش ایسنا، در بخشی از بیانیه شورای امنیت کشور آمده است: شورای امنیت کشور با توجه به آغاز و تداوم اغتشاشات که نشان‌دهنده یک جنگ ترکیبی علیه جمهوری اسلامی ایران با هدف تضعیف همبستگی ملی و به عقب راندن پیشرفت کشور بوده و اساساً مطالبات واقعی مردم را به انحراف می‌کشاند، بنا به خواست عمومی مردم جهت ارتقای سطح امنیت اجتماعی، توضیحات زیر را ارائه می‌دهد: در شرایطی که کشور به آرامش سیاسی، خنثی‌سازی تحریم‌ها و ثبات اقتصادی پس از طرح بزرگ هدفمندسازی ارز ترجیحی رسیده و دولت برای مواجهه با ریشه‌های نارضایتی‌های اجتماعی- اقتصادی در حوزه‌های مسکن، اشتغال، حاشیه‌نشینی و آسیب‌های اجتماعی ناشی از سیاستگذاری‌های غلط توسعه در دهه‌های گذشته آماده می‌شد، دشمن با ناامیدی از راهبرد فشار حداکثری به جنگ ترکیبی روی آورد. فوت تأثر‌برانگیز خانم «مهسا امینی» پس از حضور در واحد پلیس امنیت اخلاقی تهران مورخ ۲۵شهریور باعث شد تا دشمن، طراحی پیچیده خود در جنگ ترکیبی را که بنا بود به بهانه‌های مختلف آغاز شود، تسریع و با شتاب اجرایی سازد، لذا هر چند گزارش‌های رسمی سازمان پزشکی قانونی، مجلس شورای اسلامی، فراجا و همچنین نظرات کارشناسی پزشکان متعهد کشور نشان می‌داد که هیچ اقدام مستقیمی از سوی عوامل انتظامی منجر به فوت خانم امینی نشده است، اما اغتشاش به این بهانه آغاز و اساساً موضوع متوفی به فراموشی سپرده شد. اعتراضات مسالمت آمیز، به سرعت با فضاسازی منفی رسانه‌های تروریستی (بی. بی. سی و سعودی اینترنشنال) به سمت روند غیرقانونی و آشوب‌های خیابانی سوق داده شد. ظرف مدت کوتاهی با ورود شبکه آشوبگران حرفه‌ای و سازمان‌یافته با رهبری فضای رسانه‌ای انگلیسی- سعودی تبدیل به اغتشاش و اقدامات تروریستی شد. حمله مستقیم به مراکز امنیتی، نظامی و انتظامی، کشته‌سازی در میان جمعیت معترض، تخریب مراکز درمانی و آمبولانس‌ها و همچنین تخریب گسترده اماکن عمومی مانند: شهرداری ها، خودرو‌های آتش‌نشانی، مساجد، بانک‌ها و اموال خصوصی مردم در دستور کار قرار گرفت. 
 
 ۲۰۰ نفر در اغتشاشات اخیر جان باختند
دشمن همچنین از طریق اجماع‌سازی میان گروه‌های ضدانقلاب و نیز تهییج برخی از سلبریتی‌ها قصد داشت با جنگ روانی گسترده و کشته‌سازی‌های دروغین، بهانه‌ای برای سلب آسایش مردم و گسترش اغتشاش در کف خیابان ایجاد کند، لذا آنچه امروز در برابر دیدگان مردم قرار دارد، نه اعتراض مدنی بلکه تخریب، خشونت و ناامنی از سوی اقلیتی اغتشاشگر است که زمینه را جهت ورود و سوءاستفاده گروهک‌های تجزیه‌طلب و تروریسم داعشی برای انجام حملات ددمنشانه به هموطنان بی‌گناه و مظلوم نظیر آنچه در سومین حرم اهل بیت شاهچراغ یا حمله تروریستی ایذه رخ داد، فراهم کرد. بررسی‌های مراجع ذی‌ربط نشان می‌دهد: در نتیجه مجموع آشوبگری‌های یاد شده تاکنون بالغ بر ۲۰۰ نفر جان خود را از دست داده‌اند که می‌توان آن‌ها را به اقسام شهدای امنیت، شهدای مردمی در اقدامات تروریستی، افراد بی‌گناه قربانی پروژه کشته‌سازی گروهک ها، مردم بی‌گناهی که در شرایط به‌هم‌ریختگی امنیتی جان باخته‌اند، اغتشاشگران و نیز عناصر ضدانقلاب مسلح عضو گروهک‌های تجزیه‌طلب تفکیک کرد. همچنین در این حوادث، هزاران میلیارد تومان خسارت به مراکز دولتی، عمومی و خصوصی وارد شده است که کمیته تحقیق وزارت کشور، موظف به برآورد دقیق و به تفکیک خسارات و همچنین تعیین تکلیف شیوه جبران مادی و معنوی آسیب‌های وارده شده است. 
 
 تداوم رویکرد ایجابی و اصلاحی در مناطق قومی
اقوام غیور و اصیل ایرانی در استان‌های مرزی کشور در مدت اخیر آماج طراحی‌های دشمن برای کشاندن موضوع اعتراضات به نزاع قومی و مذهبی بوده‌اند. طراحی اغتشاشات با ورود گروه‌های تجزیه طلب در استان‌های سیستان‌و‌بلوچستان، کردستان و آذربایجان‌غربی با هدف ایجاد چرخه‌ای از خشونت و چند‌دستگی در صفوف ملت صورت گرفت. در مقابل تمجید مقام معظم رهبری درباره قومیت‌های کرد و بلوچ و نیز تدابیر ویژه ایشان برای مدیریت میدانی حوادث زاهدان در تفکیک جان‌باختگان بی‌گناه، دلجویی و شهید قلمداد کردن آنان، ثبات و آرامش را تحقق بخشیده است. لازم به تأکید است: تداوم این رویکرد ایجابی و اصلاحی، به دور از هرگونه فشار و سهم‌خواهی سیاسی، اراده قطعی نظام جمهوری اسلامی ایران در مدیریت وضعیت قومی مذهبی نقاط مختلف کشور است. 
 
 سیاست نظام غیرامنیتی ماندن دانشگاه است
دانشگاه به عنوان مهم‌ترین رکن تحقق اقتدار علمی و پیشران پیشرفت ملی در کشور، از ابتدای اغتشاشات مورد طمع دشمن قرار داشت، همچنان که مدارس نیز برای آشفته خاطر کردن اذهان خانواده‌ها مورد هدف قرار گرفت. طی این مدت تلاش مجموعه دستگاه ها، وزارتخانه‌ها و دانشگاه‌ها روی آرامش‌بخشی، تمرکز بر حوزه علم و در کنار آن نشاط سیاسی از طریق سازوکار‌های پیش‌بینی‌شده نظیر تشکل‌های دانشجویی، کرسی‌های آزاداندیشی و مجوز به برنامه‌های سیاسی بوده است. به رغم تمامی هنجارشکنی‌ها و فحاشی‌های صورت‌گرفته در صحن مقدس دانشگاه توسط عده قلیلی از دانشجویان، اما اراده نظام جمهوری اسلامی بر غیرامنیتی کردن فضای دانشگاه ها، استفاده از سازوکار‌های داخلی مراکز آموزش عالی و هدایت قشر دانشجو به سمت کسب علم و دانش بوده است. 
 
 راهپیمایی ۱۳ آبان معادلات دشمن را به هم ریخت
راهپیمایی گسترده و کم‌سابقه مردمی در سراسر کشور به مناسبت ۱۳آبان، معادلات دشمن برای نمایش دروغین اغتشاشگران به جای مردم را به صورت کامل تغییر داد، از این رو دستگاه‌های اطلاعاتی دشمن، از طریق قاچاق بی‌سابقه سلاح به درون کشور به منظور گسترش اقدامات تروریستی نظیر شلیک مستقیم به تجمعات و نیز فعالیت پرحجم عملیات روانی- شناختی مبتنی بر دروغ و تغییر تاکتیک‌های خیابانی کوشیدند ضمن ایجاد نارضایتی و سلب آرامش روانی مردم، آن‌ها را به ستوه آورند و انگشت اتهام را به سوی نظام نشانه روند. اینک که اغتشاشگری و تروریسم با صبر و رشادتِ حافظان وطن و امنیت مدیریت و ناکامی دشمن آشکار شده است، می‌توان بیانات رهبری معظم انقلاب در مراسم دانش‌آموختگی مشترک نیرو‌های مسلح در ۱۱/۷/۱۴۰۱ را بهتر فهم کرد. چه اینکه ایشان تأکید فرمودند: موضوع دشمن حجاب و بی حجابی نبوده، بلکه برنامه‌ریزی دشمن مقابله با حرکت شتاب‌گرفته کشور به سوی پیشرفت همه‌جانبه است. 
 
 «خشونت‌ورزی» مرز میان اعتراض و اغتشاش
این بیانیه می‌افزاید: به دلیل تفاوت ماهوی دو گروه ناراضی و معترض، با اغتشاشگران تروریست، برخورد نیرو‌های امنیتی با اغتشاش به جهت آسیبی که به امنیت مردم داشته‌اند، کاملاً متفاوت بوده است. به طور قطع اعتراض اجتماعی و پیگیری مطالبات بحق صنفی و معیشتی مردم همچنان که در سال‌های اخیر به شکل متعدد و بدون کمترین مسئله امنیتی برگزار شده است و نیز اعتراض سیاسی به فرایند‌های جاری به شکل مسالمت‌آمیز، با حضور مسلحانه ضدانقلاب در خیابان‌ها، آتش زدن اموال عمومی و خصوصی، استفاده از سلاح‌های سرد و گرم علیه مردم و حافظان امنیت، ارعاب عمومی و اخلال در نظم شهری، هیچ‌گونه نسبتی نداشته است، لذا باید خشونت‌ورزی در ابعاد مختلف را به عنوان، مرز میان اعتراض و اغتشاش تلقی کرد. 
 
 امروز مطالبه مردم برخورد قاطع با اغتشاشگران است
شورای امنیت کشور در ادامه تصریح کرده است: طراحی دشمن برای تداوم اغتشاشات و صبر راهبردی نظام در مدیریت فضای عمومی کشور، منجر به وارد آمدن خسارت‌های مادی و معنوی بی‌شمار به عموم مردم شده است. شکل‌گیری این وضعیت که برخی آن را مماشات نظام با اغتشاشگران و تروریست‌ها تلقی می‌کنند، اعتراض اکثریت مردم را به دنبال داشته است که خواهان ثبات و امنیت در کشور هستند. تزریق ناامیدی، ضربه به کسب و کار‌های اقتصادی، ناامنی محیط اجتماعی و دانشگاه‌ها که موجبات نگرانی خانواده‌ها را فراهم کرده، نتیجه عمل اغتشاشگران بی‌وطنی است که از سوی اتاق رسانه‌ای دشمن تهییج و هدایت می‌شوند. با این حال نیرو‌های حافظ امنیت با هدف روشن شدن همه ابعاد موضوع برای جامعه و دادن فرصت جهت جدا شدن صف اعتراض از اغتشاش، مدارا و سعه صدر به خرج داده و دستگاه قضایی نیز با رأفت اسلامی به سرعت نسبت به آزادی معترضان اقدام کرده است، اما امروز مطالبه اصلی آحاد ملت ایران و پیام قاطع آنان در راهپیمایی‌های میلاد پیامبر اکرم (ص)، تشییع شهدای حادثه تروریستی حرم شاهچراغ، راهپیمایی ۱۳آبان و مراجعات و درخواست متعدد از مسئولان، لزوم پایان دادن به ناامنی، برخورد جدی و قاطع با عاملان اغتشاش در خیابان‌ها و نیز شبکه‌های تأمین و هدایت داخلی و خارجی آنان است. 
 
 امنیت شهروندان قابل مذاکره و مسامحه نیست
شورای امنیت کشور اعلام می‌دارد: گرچه رخداد‌های اخیر زمینه را برای هجمه تروریست‌های رسانه‌ای، تجزیه‌طلبان و برخی جریانات معاند سیاسی جهت به بیراهه بردن مطالبات واقعی مردم فراهم کرده است، لکن این شورا به ملت فهیم و بصیر ایران که در مدت اخیر ناامنی‌های اجتماعی و انواع تخریب گستره روانی را تحمل کرده، اما نسبت به مسیر امام و رهبری و راه روشن پیشرفت و عدالت در گام دوم انقلاب اسلامی تردیدی به خود راه ندادند و همچنین با تسلیت به خانواده‌های شهدای حافظ وطن و امنیت و جان‌باختگان بی‌گناهی که مظلومانه قربانی اغتشاش‌ها شدند، اطمینان می‌دهد با همدلی و همکاری آحاد مردم، وظیفه خود را در ایجاد امنیت، آرامش و ثبات در کشور قاطع‌تر از گذشته صورت خواهد داد. فرزندان ملت در نهاد‌های امنیتی و انتظامی با تمام توان و اراده راسخ اجازه نخواهند داد عده‌ای آشوبگر با حمایت دستگاه‌های اطلاعاتی بیگانه، بیش از این امنیت عمومی جامعه را به خطر بیندازند، لذا با هرگونه اخلال در نظم عمومی و تجمع غیرقانونی در هر سطحی و مکانی برخورد قاطع و بدون اغماض صورت خواهد گرفت. امنیت شهروندان ابداً قابل مذاکره و مسامحه نخواهد بود. بررسی قضایی درباره اغتشاشگران و عاملان ناامن‌سازی محیط‌های اجتماعی و نیز فضای روانی جامعه، در کمترین زمان ممکن صورت می‌گیرد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار