اولین قربانی تبدیل اعتراض به اغتشاش  خود مطالبه‌گری و اعتراض است
کد خبر: 1119486
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004hEE
تاریخ انتشار: ۰۹ آذر ۱۴۰۱ - ۲۱:۰۰
سخنگوی شورای نگهبان:
قانون اساسی ما حق برگزاری تجمعات را به رسمیت شناخته است و ما اعتراض را از اغتشاش جدا می‌دانیم، اما باید توجه داشت که دشمن به دنبال سوءاستفاده از اعتراضات و تبدیل آن‌ها به اغتشاشات بود، لذا باید مسیری پیش‌بینی شود تا از اعتراض‌ها صیانت شود.

قانون اساسی ما حق برگزاری تجمعات را به رسمیت شناخته است و ما اعتراض را از اغتشاش جدا می‌دانیم، اما باید توجه داشت که دشمن به دنبال سوءاستفاده از اعتراضات و تبدیل آن‌ها به اغتشاشات بود، لذا باید مسیری پیش‌بینی شود تا از اعتراض‌ها صیانت شود.
به گزارش فارس، هادی طحان‌نظیف، سخنگوی شورای نگهبان و عضو حقوقدان این شورا در همایش «حاکمیت قانون و اعتراض مدنی» که به منظور بررسی ظرفیت‌های قوانین داخلی و بین‌المللی در رسیدگی به اعتراضات برگزار شد، اظهار داشت: ماهیت حقوق و به تعبیری، قانون تنظیم‌گری است. ما روزانه با بسیاری از موضوعات روبه‌رو هستیم که نیازمند تنظیم‌گری و مقرره‌گذاری هستند.
وی خاطرنشان کرد: حقوقدان این وظیفه خطیر را بر عهده دارد تا تنظیم‌گری و مقرره‌گذاری کند. یکی از مهم‌ترین دغدغه‌ها پس از مقرره‌گذاری، برقراری حاکمیت قانون است؛ اینکه قانون محترم شمرده شود و همه به آن احترام بگذارند.
طحان‌نظیف تأکید کرد: گاهی ممکن است در کیفیت قانون و فرایند تصمیم‌گیری نواقصی وجود داشته باشد که در اجرا به چشم می‌آید که در این صورت، آن قانون باید از مسیر قانونی اصلاح شود، اما در هر صورت باید حریم قانون حفظ شود.
سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به یکی از مهم‌ترین ایرادات شورای نگهبان به برخی از طرح‌ها، یعنی اصل ۷۵ قانون اساسی گفت: در این اصل به بُعد اجرایی قانون و به نوعی بار مالی اجرای قانون توجه شده است. شورای نگهبان از این جهت که نگهداشت حرمت قانون برایش مهم است، به این اصل در بررسی طر‌ح‌ها به طور ویژه توجه دارد تا قانون دچار بی‌عملی نشود.
وی در این رابطه به مصوبات مربوط به مطالبات برخی گروه‌ها و اقشار در مجلس اشاره کرد و گفت: در بررسی این مصوبات به طور ویژه به بار مالی توجه می‌کنیم تا از خلال تعامل میان قانونگذار و مجری، قانونی تصویب شود که قابلیت اجرا داشته باشد.
طحان‌نظیف در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه در هر کشوری، ساختار‌ها و سازو‌کار‌هایی برای اعتراض وجود دارد که از طریق آن‌ها می‌توان موارد را پیگیری کرد و به نتیجه رسید، گفت: ممکن است عده‌ای نسبت به برخی از قوانین و فرایند‌های آن اعتراض داشته باشند که چگونگی اصلاح آن نیز از طریق قانون بوده و در آن پیش‌بینی شده است.
این عضو حقوقدان شورای نگهبان عنوان کرد: در بعد نظری در مورد برگزاری تجمعات اعتراضی نیز نظرات و دیدگاه‌های مختلفی وجود دارد. برخی می‌گویند باید اعلامی باشد و نباید نیاز به دریافت مجوز باشد، اما برخی هم معتقدند باید با دریافت مجوز باشد که این موارد باید مورد بررسی قرار گیرد.

باید از مسیر‌های قانونی پیش رفت
طحان‌نظیف با تأکید مجدد بر اینکه ممکن است برخی از قوانین دارای اشکالات و نواقصی باشند، گفت: ما در شورای نگهبان نسبت به قانون انتخابات اشکالاتی داریم. این قانون دارای نواقص و عیب‌هایی است از جمله اینکه مهلت‌های در نظر گرفته شده اندک است و ممکن است حق افراد را ضایع کند، اما تا وقتی که این قانون وجود دارد، ما به آن عمل خواهیم کرد و آن را مبنای کار خودمان می‌دانیم. اگر روزی بخواهیم از پیش خودمان چیزی به آن اضافه یا کم کنیم، حتماً شما حقوقدانان به درستی به ما ایراد می‌گیرید، لذا برای اصلاح قانون باید از مسیر‌های قانونی پیش رفت.
وی در خصوص اغتشاشات اخیر و حمایت‌هایی که برخی از کشور‌های غربی از اغتشاشگران کردند، بیان داشت: در هر کشوری ساختار‌های قانونی وجود دارد. آن کشور‌هایی که از اغتشاشگران حمایت کردند، اگر در کشور‌های خودشان نیز چنین اتفاقی رخ می‌داد، چه می‌کردند؟ قانون در همه جا محترم است، در همه جا نسبت به تروریسم و در برابر تجزیه‌طلبی حساسیت وجود دارد.
این حقوقدان و استاد دانشگاه با بیان اینکه نسبت به این موضوع حتی در قوانین اساسی هم حساسیت وجود دارد، ادامه داد: به عنوان مثال در اصل ۷۸ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نسبت به تغییرات مرزی حساسیت بسیاری وجود دارد، به این صورت که هر گونه تغییر را در خطوط مرزی ممنوع دانسته است، مگر اصلاحات جزئی با رعایت مصالح کشور، به شرط اینکه یک طرفه نباشد و به استقلال و تمامیت ارضی کشور لطمه نزند و به تصویب چهارپنجم مجموع نمایندگان مجلس برسد. هیچ کشوری با نقض حاکمیت و تمامیت ارضی‌اش تعارف ندارد.
اغتشاش باعث فدا شدن اعتراض می‌شود
طحان‌نظیف تأکید کرد: وقتی اعتراض به اغتشاش تبدیل می‌شود، اولین چیزی که فدا می‌شود، خود مطالبه و اعتراض است و نتیجه‌اش بی‌نظمی، آشفتگی و تعرض به جان و مال افراد و تخریب اموال خصوصی و عمومی است، بنابراین بیشترین حساسیت به اغتشاش را باید منتقدان و معترضان داشته باشند، چراکه اولین چیزی که در اغتشاش ذبح خواهد شد، همان چیزی است که در طلب آن هستند.
وی خاطرنشان کرد: قوانین تمهیداتی برای برگزاری تجمعات پیش‌بینی کرده‌اند، اما اگر اشکالاتی دارد، باید از مسیر قانونی پیگیری شود. سلامت قانون نیز در این است که این مسیر‌ها را پیش‌بینی کند، البته گویا مجلس و دولت در حال آماده‌سازی طرح یا لایحه‌ای در خصوص برگزاری تجمعات هستند. همچنین ظاهراً وزارت کشور نیز در حال تهیه آیین‌نامه‌ای در این باره است.
سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه در اصل ۲۷ قانون اساسی و تعدادی دیگر از اصول این قانون، حق اعتراض و برگزاری تجمعات مسالمت‌آمیز (بدون اسلحه) به رسمیت شناخته شده است، گفت: متأسفانه در هفته‌های گذشته اتفاقاتی افتاد که فراتر از اعتراض بود، در مواردی به جان و مال مردم تعرض، به مقدسات توهین و پرچم ایران به آتش کشیده شد. برخی کشور‌ها و رسانه‌های‌شان نیز از نقض حاکمیت ملی ایران حمایت کردند که عملکردشان قابل پیگیری است.
وی تأکید کرد: مردم مانند همیشه خط خودشان را از اغتشاشات جدا کردند و دشمنان را ناکام گذاشتند. قانون اساسی ما حق برگزاری تجمعات را به رسمیت شناخته است و ما اعتراض را از اغتشاش جدا می‌دانیم، اما باید توجه داشت که دشمن به دنبال سوءاستفاده از اعتراضات و تبدیل آن‌ها به اغتشاشات بود، لذا باید مسیری پیش‌بینی شود تا از اعتراض‌ها صیانت شود.

شورای نگهبان نمی‌تواند وارد قانونگذاری شود
سخنگوی شورای نگهبان همچنین در این نشست که به میزبانی بسیج مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه برگزار شد، در پاسخ به سؤالی اظهار داشت: هر نهادی برای انجام وظایف خود باید کار کارشناسی انجام بدهد و نمی‌توان از یک نهاد خواست وظایف نهاد دیگر را انجام دهد. ما در شورای نگهبان در حیطه کار خودمان کار کارشناسی انجام می‌دهیم و وارد قانونگذاری و مصلحت‌سنجی نمی‌شویم.
وی همچنین بیان داشت: عدم اجرای یک اصل یا قانون صرفاً به معنای ابهام آن نیست. ممکن است در دوره‌های مختلف دستگاه‌هایی نسبت به اجرای یک اصل کم‌توجهی کرده باشند، البته اگر استفساری نسبت به قانون اساسی صورت بگیرد، ما آن را بررسی و نظر خود را اعلام می‌کنیم.
گفتنی است در پایان این همایش که علی بهادری‌جهرمی، سخنگوی دولت نیز حضور داشت، از تعدادی از خانواده‌های شهدای مدافع امنیت تجلیل شد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار