پایداری تولید و توزیع فرآورده‌های نفتی در سراسر کشور
کد خبر: 1118031
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004gql
تاریخ انتشار: ۰۳ آذر ۱۴۰۱ - ۱۷:۵۶
در حالی که برخی در شبکه‌های اجتماعی از کمبود فرآورده‌های نفتی از جمله بنزین و گازوئیل صحبت می‌کنند آمار‌های شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی حکایت از پایداری تولید و توزیع فرآورده‌ها در سراسر کشور دارد.

مصرف بنزین و گازوئیل در یک سال گذشته با کنترل همه گیری کرونا و بازگشت شرایط اقتصادی به پیش از همه گیری افزایش قابل توجهی داشته تا آنجا که آمار‌های شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی نشان می‌دهد تنها در بنزین رشد ۲۳ درصدی توزیع در سال ۱۴۰۱ در مقایسه با سال قبل اتفاق افتاده است.

با این حال هیچ کمبودی در تولید و توزیع فرآورده‌های نفتی در یک سال گذشته پیش نیامد. این در حالی است که مصرف بنزین در بر اساس آمار‌های شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ظرفیت تولید بنزین در یک سال گذشته به طور میانگین ۱۰۳ میلیون لیتر در روز بوده و حالا با ورود به نیمه دوم سال مصرف نیز در حدود ۱۰۰ میلیون لیتر در روز است.

شرایط در مورد تولید و توزیع گازوئیل نیز به صورت سر به سری است. ظرفیت تولید گازوئیل ایران چیزی در حدود ۱۱۰ میلیون لیتر در روز است که مصرف هم گا‌ها تا ۱۰۵ میلیون لیتر می‌رسد.

البته مصرف گازوئیل درنیمه دوم سال به دلیل تامین سوخت مایع برای نیروگاه‌ها بیشتر است، اما این موضوع اختلالی در سوخت رسانی به جایگاه‌ها ایجاد نکرد. اکنون نیز تولید و توزیع فرآورده‌های اصلی نفتی به صورت پایدار در سراسر کشور ادامه دارد و سهمیه‌های اختصاص داده شده به خودرو‌های شخصی و همچنین سهمیه گازوئیل کامیون‌ها بر اساس پیمایش به صورت مداوم تامین می‌شود.

از سوی دیگر، علاوه بر ظرفیت موجود تولید گازوئیل در کشور، در روز‌های گذشته طرح جدید پالایشگاه اصفهان به بهره برداری رسیده که روزانه ۱۶ میلیون لیتر گازوئیل با کیفیت یورو ۵ را تولید می‌کند که در فصل سرد سال و با توجه به احتمال آلوده بودن هوا، تاثیر به سزایی در تامین پایدار سوخت پاک در کشور دارد.

این موضوع باعث شده تا کامیون داران و ناوگان حمل و نقل جاده‌ای از جمله اتوبوس‌ها برای تایمن سوخت مورد نیاز خود نه تنها مشکلی نداشته باشند که این سوخت به میزان نیاز در همه نقاط کشو در دسترس باشد.

منبع: ایرنا
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار