عضویت ۱۷ میلیون ایرانی در یک پلتفرم داخلی طی یک روز/ داده‌های خصوصی مردم خط قرمز ماست
کد خبر: 1115754
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004gG2
تاریخ انتشار: ۲۴ آبان ۱۴۰۱ - ۰۹:۲۴
وزیر ارتباطات در صحن مجلس:
وزیر ارتباطات و فناوری ارتبطات گفت: مردم به پیام رسان های داخلی اعتماد کردند، ۱۷ میلیون ایرانی در یک روز به یک پلتفرم داخلی پیوستند و ۶۰ درصد از ترافیک داخلی مردم ترافیکی است که از پلتفرم های داخلی استفاده می کنند.
در جلسه علنی روز سه‌شنبه مجلس شورای اسلامی، سوال مجتبی رضاخواه نماینده تهران از عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در دستور کار قرار گرفت و وزیر در صحن مجلس در سخنانی گفت: تحقق شبکه ملی اطلاعات در صدر برنامه‌های وزارت ارتباطات قرار دارد و برای اینکه این طرح محقق شود تمام برنامه‌های وزارت ارتباطات را بسیج کرده و اولویت شبکه ملی اطلاعات درلایه‌های مختلف است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: شورای راهبری توسعه شبکه ملی اطلاعات به ریاست بنده تشکیل شده و توسعه پروژه‌ها هر هفته بررسی می‌شود و تلاش شده همه منابع وزارتخانه برای این طرح در نظر گرفته شود.

وی ادامه داد: هفت کلان پروژه در طرح شبکه ملی اطلاعات تعریف شده که بر اساس مصوبه شورای عالی فضای مجازی که طرح کلان است، در نظر گرفته شده است.

زارع پور تاکید کرد: دراین طرح وظایف دستگاه ها برای تحقق شبکه ملی اطلاعات تعریف شده و ۵۳ بند دارد که ۳۷ بند آن مستقیم به وزارت ارتباط مربوط است. برهمین اساس برای این ۳۷ تکلیف پروژه های مختلف تعریف شده است.

۱۷ میلیون ایرانی در یک روز به یک پلتفرم داخلی پیوستند

 در دولت سیزدهم کارگروه ویژه برای توسعه خدمات ویژه با مسئولیت خودم تاسیس کردم، هر روز وضعیت پیشرفت پلتفرم های داخلی را رصد می‌کنم تمام ظرفیت‌های را پای کار آورده ایم به گونه ای که اگر زمانی مقرر شد نسخه‌های خارجی مجددا فعالیت کنند مردم پلتفرم‌های داخلی را ترجیح دهند.  مردم به این پیام رسان‌های داخلی اعتماد کردند، ۱۷ میلیون ایرانی در یک روز به یک پلتفرم داخلی پیوستند که رکورد داخلی است و کاربران ماهانه  بیش از ۳۵ میلیون نفر، پیش از این ترافیک خارجی ۷۰ درصد بود، امروز ۶۰ درصد از ترافیک داخلی مردم ترافیکی است که از پلتفرم های داخلی استفاده می کنند.

وزیر ارتباطات گفت: برای موضوع کسب و کارها به شکل ویژه آیین نامه‌ای در دولت در کارگروه اقتصاد دیجیتال بیش از ۳۰ نوع حمایت برای مردم و کسب و کار ها پیش بینی شد و دیروز فراخوان شناسایی مشمولین و سکوهای مشمول منتشر شد به زودی اقدامات اجرایی شروع خواهد شد.

زارع پور یادآور شد: یکی از مشکلاتی که در این طرح و در گذشته وجود داشت این بود که وزرات ارتباطات مدعی بود این طرح ۷۰ درصد پیشرفت داشته است ولی شبکه ملی فضای مجازی به عنوان ناظر قانونی این طرح مدعی بود که طرح ۲۵ تا ۳۰ درصد پیشرفت کرده است. اولین قدم ما رسیدن به ادبیات مشترک بود و بیش از ۱۰۰ شاخص و نشانگر در جلسه به دوستان فضای مجازی استخراج شد تا پیشرفت شبکه ملی اطلاعات را با یک سنجش عملی گزارش کنیم.

وزیر ارتباطات تاکید کرد: بر اساس آخرین سنجش صورت گرفته، در ابتدای دولت سیزدهم، با وجود اینکه قریب به ۱۰ سال است که موضوع شبکه ملی اطلاعات به عنوان یک خواسته ملی مطرح است، اما در شهریور ۱۴۰۰، این طرح فقط ۳۰ درصد پیشرفت داشت. اما امروز با تلاش شبانه روزی که بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات و همکاران در وزارتخانه نزدیک به ۵۹ درصد پیشرفت داشته است.

حریم خصوصی و داده های خصوصی مردم در پلتفرم ‌های داخلی خط قرمز ماست

وی ادامه داد:  حریم خصوصی و داده های خصوصی مردم در پلتفرم ‌های داخلی خط قرمز ماست و احدی در جمهوری اسلامی حق دسترسی به اطلاعات مردم ندارد، رهبری انقلاب در این خصوص فتوا دادند و گفتند که دسترسی غیر مجاز و نقض حریم خصوصی مردم در پلتفرم های داخلی حرمت شرعی دارد.

بخشنامه رییس قوه قضاییه:اطلاعات مردم در پلتفرم های داخلی مشمول اصل ۲۵ قانون اساسی است

زارع پور تاکید کرد: اخیرا در جلسه شورای عالی فضای مجازی رییس قوه قضاییه اعلام کردند بخشنامه ای صادر شده که اطلاعات مردم در پلتفرم های داخلی مشمول اصل ۲۵ قانون اساسی است و احدی حق دست اندازی به این اطلاعات را ندارد.

لایحه ای در وزارت ارتباطات برای حفاظت از حریم خصوصی و داده‌های اشخاص

زارع پور گفت:در این حوزه خلا قانونی وجود دارد، لایحه ای در وزارت ارتباطات برای حفاظت از حریم خصوصی و داده‌های اشخاص تهیه شده که به زودی به مجلس تقدیم می شود امیدواریم با قید فوریت تصویب شود.

وی افزود: در این پلتفرم ها امکان تماس صوتی و تصویری با کیفیت وجود دارد در آینده ای نزدیک تماس با تلفن ثابت و تلفن همراه فراهم می شود، خدمات دولتی را از طریق این پلتفرم ها در اختیار مردم قرار خواهیم داد.

برای حمایت از کسب و کار های در همان بسته تسهیل صدور مجوزها را دیده ایم هر کسی که در پلتفرم داخلی کسب و کارش را راه بیاندازد به منزله ثبت در درگاه ملی مجوزها استو نیاز به گرفتن مجوز است.برای کسب و کارهایی که فاقد سابقه مالیاتی بودند تا دو سال از معافیت مالیاتی بر خوردار خواهند شد.

منبع: ایرنا
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار