فواد حسین: میانجیگری بغداد میان ایران و عربستان همچنان ادامه دارد
کد خبر: 1106299
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004dnX
تاریخ انتشار: ۰۵ مهر ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۶
وزیر امور خارجه عراق روز سه شنبه گفت که میانجیگری کشورش میان ایران و عربستان همچنان ادامه دارد و بغداد تلاش دارد که مذاکرات را به سطح وزرای خارجه برساند.
فواد حسین، وزیر خارجه عراق در گفت وگو با شبکه رووداو در پاسخ به این سوال که وزارت خارجه عراق میان ایران و عربستان میانجیگری کرد و عراق نقش مهمی در این راستا ایفا کرد، این روند به کجا رسید گفت: شما خودتان می گویید روند پس یعنی این مساله ادامه دارد. ایران و عربستان تاکنون پنج دور مذاکرات در بغداد برگزار کردند اما این نشست ها در سطح اطلاعاتی و امنیتی بود. من با دو طرف ایرانی و سعودی دیدار داشتم و تلاش می کنیم که این نشست ها را به سطح وزرای خارجه تغییر دهیم، این تلاش ها اکنون ادامه دارد و باید منتظر بمانیم و ببینیم که چه چیزی رخ می دهد.

وی در پاسخ به این سوال که چه زمانی نشست در سطح وزرای خارجه برگزار می شود تاکید کرد: من پیش از این گفتم که گفت وگوها ادامه دارد ، دو طرف تاکنون پنج نشست رسمی بر گزار گردند اما اولا این نشست ها در سطح اطلاعاتی بود و دوما محتوای آن ها به طور رسمی اعلان نشد. بگذار ببینیم که چه اتفاقی رخ می دهد ‌ونا اکنون با دو طرف در ارتباط هستیم.

فواد حسین در پاسخ به این سوال که موضوع توافق هسته ای و گفت وگوهای ایران با آمریکا و اروپا تا چه میزان بر مذاکرات ایران و عربستان تاثیر می گذارد خاطر نشان کرد: نمی خواهم وارد این مبحث شوم و از طریق تلویزیون تفسیر کنم زیرا با این کار وارد تحلیل خواهیم شد اما تمام امور به هم ربط دارند و روابط ایران و عربستان و ایران و آمریکا روی هم تاثیر می گذراند اما آیا این تاثیر گذاری مستقیم و واضح است؟ خیر. زیرا عربستان سیاست ویژه خود را دارد و ایران نیز سیاست خود را دارد و هر کدام بر اساس منافع خود اقدام می کنند و ما همانند دیگر طرف ها مذاکرات وین را پیگیری می کنیم.

وزیر خارجه عراق در پاسخ به این سوال که شما قبلا پیام های آمریکا را به ایران انتقال داده اید آیا همچنان به این کار ادامه می دهید گفت: بله ادامه می دهیم و اخیرا با دو طرف دیدار داشتم.

وی در پاسخ به این سوال که این دیدار به توافق هسته ای مرتبط است گفت: بله مرتبط است و در واقع دو طرف به نتایجی رسیدند اما اکنون مساله دیگری را به توافق ربط دادند و بحث و جدل در خصوص آن است، این مساله میان ایران و آمریکا است و میان ایران و ۱+۵ نیست.

فواد حسین درخصوص اعتراضات اخیر ایران و فوت مهسا امینی نیز گفت: اتفاقاتی که در ایران در حال رخ دادن است یک مساله داخلی است، ما در وزارت خارجه ومن به عنوان وزیر خارجه عراق این مساله را داخلی می بینیم اما از کشته شدن آن دختر بسیار متاثر شدیم.

منبع: ایرنا
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار