خیرآبادی: نمایش برخی فرنگی‌کاران مبتدیانه بود/ باید کمیته فنی تشکیل شود
کد خبر: 1104765
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004dOn
تاریخ انتشار: ۲۲ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۷:۳۹
تهران- ایرنا- مربی سابق تیم ملی کشتی فرنگی گفت: نمایش برخی از ملی‌پوشان در مسابقات جهانی بلگراد مبتدیانه بود و فدراسیون برای بررسی این ناکامی و موفقیت در المپیک آتی باید کمیته فنی را تشکیل دهد.
 رقابت‌های کشتی آزاد و فرنگی قهرمانی جهان از ۱۰ تا ۱۸ سپتامبر (۱۹ تا ۲۷ شهریور) در شهر بلگراد پایتخت صربستان برگزار می‌شود. بیش از ۸۰۰ کشتی‌گیر از سراسر جهان وارد بلگراد شده تا در مسابقات قهرمانی جهانی که از ۱۰ سپتامبر در ورزشگاه استارک آرنا آغاز می‌شود، شرکت کنند. رقابت‌های کشتی فرنگی در حالی از ۱۹ تا ۲۲ شهریور ماه در بلگراد برگزار شد که رقابت در این رویداد بسیار حساس و نفس‌گیر ادامه یافت.

تیم کشتی فرنگی ایران در حالی با ۱۰ورزشکار در رقابت‌های جهانی امسال شرکت کرد که تنها ۲ فینالیست و حضور ۳ ورزشکار در مسابقه رده‌بندی بود. کسب سه مدال آوردگاه بلگراد در حالی یک کارنامه منفی برای کادر فنی کشتی فرنگی تلقی می‌شود که تیم‌های قدرتمند روسیه و بلاروس حضور نداشتند.

بر این اساس، جمشید خیرآبادی در گفتگو با خبرنگار ایرنا، اظهار کرد: شکست و پیروزی به واقع به چند عامل مهم از جمله فنی، تغذیه، تمرین، بدنسازی، آنالیز، تکنیک و تاکتیک و موارد دیگری بستگی دارد. نمی‌توان پیروزی و شکست را به نام یک فرد نوشت، بلکه این اتفاقات از موارد لاینفک ورزش به حساب می‌آیند. باید به این نکته مهم اذعان کرد که فدراسیون در اقدامی بی‌سابقه در این سال‌ها تمام امکانات و شرایط لازم را برای تمامی رده‌های سنی فراهم کرد که نیازمند قدردانی شایسته است.

وی بیان کرد: باید بگویم نتایج کشتی فرنگی در آوردگاه بلگراد بد نبوده بلکه انتظارات مردم بالاست و نتیجه لازم نیز در حد انتظارات آنان نبود. در حال حاضر من در کادر فنی نیستم و نمی‌توانم علت این ناکامی را بیشتر باز کنم. چیزی که می‌توان در بلگراد مشاهده کرد بیشتر مربوط به پایین بودن دستگاه تنفسی ملی پوشان بود که این موضوع باعث شد تا در رقابت‌ها نتوانند نتیجه لازم را کسب کنند.

دستیار سابق محمد بنا در کشتی فرنگی در پاسخ به این سوال آیا علت عدم موفقیت لازم تنها مشکل تنفسی بود و موارد دیگر از جمله فنی در این زمینه دخیل نبود؟ گفت: در موارد فنی از جمله خاک بسیار بد عمل کردیم. محمدعلی گرایی به گونه‌ای کشتی گرفت که خاک می‌شد و اعتماد به نفس او در حد یک کشتی‌گیر ملی‌پوش نبود. با توجه به اینکه ملی‌پوشان مربیان اختصاصی داشتند به این موضوع زیاد ورود نمی‌کنم بلکه باید با کارشناسی زیاد روی آن موارد نگاه کرد.

خیرآبادی تصریح کرد: سه ضلع اصلی کشتی در آزاد مربوط به کشور‌های ایران، آمریکا و روسیه است، ولی در فرنگی این توازن وجود ندارد؛ بلکه کشور‌های متعددی از جمله جمهوری آذربایجان، ترکیه، ارمنستان، گرجستان، مولدواوی و کشور‌های دیگر رغیب اصلی به حساب می‌آیند که نبود روس و بلاروس به طورقطع در رقابت خللی وارد نمی‌کرد.

وی در خصوص کسب طلای علی ارسلان در وزن ۷۲کیلوگرم برای تیم صربستان گفت: زمانی که در امید‌های جهان وی در ترکیب تیم ایران بود و در رقابت با حریف رومانی شکست خورد باعث شد تا بسیاری بگویند که ارسلان توانایی لازم را ندارد. من او را یکی از پتانسیل‌های جهانی و المپیک دیدم. امسال توانست در جهانی موفق ظاهر شود.

خیرآبادی تصریح کرد: با توجه که وی یک ایرانی است برای ما یک افتخار محسوب می‌شود چرا که نشان از بزرگ بودن کشتی ایران دارد.

پیشکسوت کشتی فرنگی با توجه به اینکه این عدم موفقیت زنگ خطر را برای کشتی ما به صدا در آورد گفت: سال آینده با توجه به درپیش بودن المپیک، مسابقات جهانی برای کسب سهمیه بسیار حائز اهمیت است. باید کارگروه آسیب شناسی با حضور برخی از نابغه‌های کشتی، پیشکسوتان تشکیل شود تا راهکار لازم را ارائه دهند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار