او که با «رزم جامه» اُنس دیرین داشت!
کد خبر: 1104745
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004dOT
تاریخ انتشار: ۲۲ شهريور ۱۴۰۱ - ۲۱:۰۰
کارنامه دومین شهید محراب در آئینه پژوهشی سند محور
اثری که هم اینک در معرفی آن سخن می‌رود، در عداد معدود آثاری است که کارنامه دومین شهید محراب شهید آیت‌الله سیداسدالله مدنی را بازخوانده است. این پژوهش توسط رضا بسطامی و داود قاسم‌پور تألیف شده و مرکز اسناد انقلاب اسلامی، به نشر آن همت گماشته است.
محمدرضا کائینی

اثری که هم اینک در معرفی آن سخن می‌رود، در عداد معدود آثاری است که کارنامه دومین شهید محراب شهید آیت‌الله سیداسدالله مدنی را بازخوانده است. این پژوهش توسط رضا بسطامی و داود قاسم‌پور تألیف شده و مرکز اسناد انقلاب اسلامی، به نشر آن همت گماشته است. ناشر در دیباچه خویش بر این کتاب، اهمیت موضوع و ضرورت تألیف آثاری از این دست را به قرار ذیل تشریح کرده است:
«انقلاب اسلامی ایران به عنوان آخرین انقلاب قرن بیستم، در تاریخ سیاسی جهان معرفی شده است. مهم‌ترین خصیصه این انقلاب که آن را از سایر انقلاب‌ها متمایز می‌کند، بی‌شک وجه ایدئولوژیک آن است. چرا که برخلاف انقلاب‌های بزرگی، چون انقلاب کبیر فرانسه و انقلاب اکتبر روسیه که بر ایدئولوژی‌های کاملاً اومانیستی لیبرال دموکراسی و مارکسیسم مبتنی بودند، انقلاب ایران از مشرب ایدئولوژیک فرابشری (الهی) برخوردار بوده است. در شکل‌گیری، تکوین و پیروزی انقلاب اسلامی، قشر‌ها و طبقات بسیاری از جامعه ایران حضور داشتند، لذا وجه متکثر (پلورالیتیک) انقلاب ایران نیز از دیگر تفاوت‌ها است. در انقلاب اسلامی ایران همه قشر‌ها و طبقات اجتماعی حضور چشمگیر داشته‌اند، لذا تئوریسین‌های انقلاب در جهان، نتوانسته‌اند عناوینی مثل بورژوازی، کارگری یا دهقانی را برای آن به کار برند. واضح است که همه انقلاب‌ها براساس دوره‌ای دراز‌مدت و بر اثر عوامل و زمینه‌هایی ظهور یافته و در ادامه عواملی تسریع‌کننده، این واکنش اجتماعی را تشدید می‌کنند و سرانجام با اسقاط رژیم‌های دیکتاتوری و بر هم زدن وضع موجود، دوره جدیدی را بنیان می‌نهد. در اینجا ما قصد ریشه‌یابی انقلاب اسلامی ایران را نداریم، زیرا در این خصوص تاکنون پژوهش‌های مستقلی انجام داده شده و به دلیل اهمیت موضوع، باب تحقیق در این باره همچنان باز است، مع‌الوصف باید اذعان کرد که پژوهش در خصوص شخصیت‌شناسی انقلابی، ناخودآگاه پژوهشگر را به بررسی موازی انقلاب و تأثیر آن بر سوژه مورد تحقیق سوق می‌دهد.
جامعه ایران در بستر تاریخی خویش و در قبل از انقلاب اسلامی، سوابق مبارزاتی دیگری، چون نهضت مشروطه‌خواهی و جنبش ملی شدن نفت را تجربه کرده است، لکن ضمن ارج نهادن به همه مردان و زنانی که برای آرمان‌های بلندی، چون آزادی و استقلال این سرزمین رنج‌هایی عمیق را برخود هموار کردند تا چراغی فرا روی آینده باشند، باید گفت متأسفانه به دلایلی چند از جمله فقدان یک رهبری واحد و قاطع از نیل به همه آرمان‌های جامعه ایرانی ناکام بوده‌اند، اما انقلاب اسلامی متفاوت با گذشته و با کوله‌باری از تجربیات حرکت‌های پیشین، تحت رهبری بزرگ‌مردی، چون حضرت امام خمینی (ره) به پیش رفت و به پیروزی رسید. امام از بطن جامعه ایران و از میانه طبقه ذی‌نفوذ روحانی قامت برافراشت، رهبری انقلاب را به دست گرفت و با خردورزی و درایت وافر، کشتی انقلاب را در مبارزه‌ای طولانی و پرتلاطم به ساحل پیروزی رساند. بدیهی است که امام‌خمینی در نیل به این مهم، از همراهی و همکاری یاران مقاومی، چون خود بهره‌مند بود که می‌توان به شخصیت‌هایی چون: آیت‌الله مطهری، آیت‌الله دکتر بهشتی، آیت‌الله مدنی، آیت‌الله صدوقی، آیت‌الله اشرفی‌اصفهانی، آیت‌الله دستغیب، آیت‌الله قاضی‌طباطبایی و... اشاره نمود. کتاب حاضر زندگی و مبارزات یکی از شاگردان امام خمینی و رهروان خط سرخ علوی را وجه همت خود قرار داده که وی را به درستی می‌توان از جمله تابنده‌ترین آذر‌های انقلاب اسلامی ایران لقب داد. او از خطه آذربایجان برخاست و در طول حیات سیاسی‌ـ مذهبی خویش، لحظه‌ای از مبارزه برکنار نماند. چه آن زمانی که به عنوان خطیبی توانا، برای ادامه حرکت انقلابی هیجانات لازم را به وجود می‌آورد و چه آن زمانی که لباس رزم بر تن کرد، تا در جبهه نبرد با دشمن متجاوز، الگویی برای رزمندگان جوان باشد و سرانجام در محراب خونین نماز‌جمعه تبریز، پاداش مجاهدت‌هایش را گرفت. شهید آیت‌الله مدنی از خیل شاگردان وفادار حضرت امام خمینی بود که نویسندگان کتاب ایشان را به درستی سیدالعلما نامیده‌اند. در پایان ضمن تقدیر از مؤلفان محترم کتاب و دکتر طبیعی معاونت پژوهشی مرکز از تلاش‌های بی‌دریغ همکاران معاونت محترم انتشارات قدردانی می‌شود...».

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار