دروازه ورود ایران به اروپا در پیچ و خم وعده‌ها
کد خبر: 1100956
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004cPM
تاریخ انتشار: ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۵۰
افتتاح طرح جامع پایانه مرزی رازی در خوی به عنوان یکی از پایانه‌های مرزی زمینی مهم کشور و یکی از دروازه‌های اصلی ورود ایران به اروپا ماه هاست در پیچ و خم وعده‌ها معطل مانده است.
مرز رازی، یکی از مرز‌های سه گانه کشورمان با ترکیه است که در شهرستان خوی واقع شده و نزدیک‌ترین مرز به شهر وان به عنوان یکی از شهر‌های مهم شرق ترکیه است.

شهرستان خوی نزدیک‌ترین مسیر ریلی و زمینی به کشور ترکیه و قاره اروپا است و این نزدیکی و امن بودن مسیر چشم گردشگران داخلی و خارجی برای حضور در خوی و تردد از مرز «رازی - کاپی کوی» به همراه دارد.

طرح جامع ساماندهی پایانه رازی خوی از جمله طرح‌های زیر بنایی و ملی در توسعه پایانه‌های مرزی کشور با هدف توسعه ترانزیت و صادرات کالا و تردد مسافر است که مطابق با آخرین استاندارد‌های جهانی در ۱۲ هکتار زمین و ۹ هزار مترمربع زیربنا در مرز ایران و ترکیه در مراحل پایانی ساخت و تجهیز قرار دارددر حال حاضر مرز رازی و جاده استراتژیکی خوی - قطور همان احیای جاده ابریشم است که نگاه‌های گردشگران، تجار و بازرگانان داخلی و خارجی را به سوی خود جلب کرده است.

مرز رازی به علت نزدیک‌ترین مرز زمینی به اروپا و امن بودن مسیر آن موجب شده است هر ساله مسافرین بیشتری مرز رازی را برای تردد انتخاب کنند، مرز رازی در اردیبهشت ماه سال ۹۰ با حضور وزرای خارجه دو کشور ایران و ترکیه رسمی شد و یکی از مرز‌های استراتژیک کشور است که منتهی به مرز ریلی و زمینی است و با ۲۴ ساعته شدن تردد از این مرز چند برابر می‌شود.

طرح جامع ساماندهی پایانه رازی خوی از جمله طرح‌های زیر بنایی و ملی در توسعه پایانه‌های مرزی کشور با هدف توسعه ترانزیت و صادرات کالا و تردد مسافر است که مطابق با آخرین استاندارد‌های جهانی در ۱۲ هکتار زمین و ۹ هزار مترمربع زیربنا در مرز ایران و ترکیه در مراحل پایانی ساخت و تجهیز قرار دارد.

ساختمان جدید این پایانه در سه طبقه شامل طبقه اول مخصوص ورود و خروج مسافران، طبقه دوم مخصوص ترانزیت و طبقه سوم قسمت اداری در حال احداث است.

اما این پروژه از دو سال پیش همانند بسیاری از پروژه‌های دیگر آذربایجان غربی بار‌ها با وعده افتتاح و ناکامی روبه رو بوده است و از زمستان ١٣٩٩ تا بهار ١٤٠٠ و از زمستان ١٤٠٠ تا بهار ١٤٠١ افتتاح این پروژه همچنان به زمان دیگری موکول می‌شود.

بر اساس آخرین وعده مسئولان قرار است این طرح تا دو ماه آینده تکمیل شده و به بهره برداری برسد باید منتظر ماند و دید این بار وعده مسئولان به ثمر می‌رسد یا مردم خوی و استان همچنان چشم انتظار تعلل در افتتاح این طرح مهم اقتصادی باشند.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای آذربایجان غربی در خصوص آخرین وضعیت پایانه مرز رازی خوی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه بیش از یک هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال برای پایانه رازی هزینه شده و پیشرفت اجرایی آن تاکنون ۹۷ درصد بوده است، گفت: این پایانه مرزی در حال ساخت، دارای طبقات شامل طبقه اول مخصوص ورود و خروج مسافران، طبقه دوم ترانزیت و طبقه سوم قسمت اداری است.

پیمان آرامون اظهار کرد: پایانه مرزی رازی یکی از شکیل‌ترین پایانه‌های مرزی استان و کشور خواهد بود که با افتتاح آن در آینده‌ای نزدیک به دلیل مجاورت این منطقه با استان وان کشور ترکیه مورد توجه و انتخاب نخست مسافرین و تجار هر دو کشور قرار خواهد گرفت.

وی خاطرنشان کرد: پایانه مرزی رازی یکی از بزرگترین پایانه‌های مرزی کشور است که انتظار می‌رود با تکمیل آن و محور خوی – قطور- رازی در دوران پسا کرونا، تحول زیادی در حوزه تجارت مرزی و بین المللی از طریق این مرز صورت گیرد.

با رفع موانع موجود، عملیات ساخت سردرب پایانه مرزی رازی نیز تا یک و نیم ماه آینده به اتمام می‌رسدآرامون با اشاره به اینکه توسعه حمل و نقل تأثیر بسزایی در توسعه زیرساخت‌های منطقه دارد، افزود: با اتمام پروژه طرح جامع پایانه مرزی رازی و به تبع آن اتمام پروژه تعریض و بهسازی راه دسترسی به این پایانه مرزی شاهد پیشرفت پارامتر‌های توسعه اقتصادی، تجاری، گردشگری و کشاورزی استان خواهیم بود.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای آذربایجان غربی با اشاره به اینکه این طرح در ۹ هزار و ۵۰۰ متر مربع زیربنا در سه طبقه در حال اجراست و در آستانه بهره برداری قرار دارد، گفت: پایانه مرزی رازی یکی از بزرگترین پایانه‌های مرزی کشور است که انتظار می‌رود با تکمیل آن و محور خوی – قطور- رازی در دوران پسا کرونا تحول زیادی در حوزه تجارت مرزی و بین المللی از طریق این مرز صورت گیرد.

وی با بیان اینکه بهره‌برداری از این طرح می‌تواند سبب ارتقای سهم صادرات غیرنفتی و درآمد از طریق ترانزیت بین المللی برای کشور باشد، عنوان کرد: با رفع موانع موجود، عملیات ساخت سردرب پایانه مرزی رازی نیز تا یک و نیم ماه آینده به اتمام می‌رسد.

وی، استانداردسازی راه‌های اصلی را از دیگر برنامه‌های اولویت دار راهداری استان دانست و گفت: امسال به صورت جدی با شناسایی تمام نقاط حادثه خیز در جاده‌های اصلی استان نسبت تأمین اعتبارات لازم برای حذف این نقاط خطر خیز اقدام می‌شود.

معاون وزیر و رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای روز گذشته در جلسه شورای ساماندهی مبادلات مرزی آذربایجان غربی از سرمایه گذاری ۲۰۰ میلیارد تومانی برای ساخت و اجرای طرح جامع پایانه مرزی رازی خبر داد و گفت: این استان به جهت دارا بودن بیشترین تعداد مرز‌های جاده‌ای و کشور‌های همسایه از با اهمیت‌ترین استان‌های کشور است و بویژه وجود پایانه مرزی بازرگان با اختصاص بیشترین تبادلات با کشور ترکیه و اروپا جایگاه حساس آذربایجان را دوچندان کرده است.

داریوش امانی ادامه داد: در پایانه مرزی رازی نیز به عنوان مرز دیگر استان در همسایگی کشور ترکیه اقدامات لازم جهت ساخت ساختمان‌های تجاری و مسافری به صورت متمرکز آغاز شده بود که تاکنون ۲۰۰ میلیارد تومان در این راستا هزینه شده است و در زمان بهره برداری رسمی نیز در خصوص راه‌های دسترسی به مرز نزدیک به ۵۰ میلیارد تومان ابلاغ اعتبار خواهد شد.

وی از رفع مشکلات مربوط به معارضین سردرب پایانه مرزی رازی و آغاز عملیات احداث سردرب خبر داد و اظهار کرد: مسیر دسترسی به پایانه‌های مرزی باید در شأن مردم و نظم جمهوری اسلامی باشد که در همین راستا اعتبارات لازم برای بهسازی مسیر پایانه مرزی رازی اختصاص می‌یابد.

امانی با اشاره به برنامه ریزی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای در راستای ایمن سازی محور خوی - رازی پیش از بهره برداری از پایانه مرزی اظهار کرد: حضور استاندار آذربایجان غربی در روند امور مربوط به پایانه مرزی رازی، ساخت و ساز‌های موجود و هماهنگی بین دستگاه‌ها بسیار ضروری بود که با تحقق آن و تشکیل شورای ساماندهی مبادی ورودی و خروجی استان با محوریت رازی مصوب و تمامی دستگاه‌های فعال مستقر تا ۲۰ شهریور در ساختمان جدید مستقر شوند و مرز نیز به صورت رسمی مهرماه افتتاح خواهد شد.

استاندار آذربایجان غربی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه جمع بندی‌های لازم برای راه اندازی پایانه مرزی رازی خوی انجام شده و در یک زمان بندی مشخص این پایانه بزودی افتتاح می‌شود، گفت: با بازدید‌های مداوم و میدانی از مبادی و پایانه‌های مرزی استان، ضمن آشنایی با توانمندی‌ها و مشکلات، زمینه برای اتخاذ تصمیمات صحیح و دقیق در خصوص توسعه پایانه‌ها فراهم شده است.

محمدصادق معتمدیان با تاکید بر تعامل و هم افزایی دستگاه‌های متولی جهت تسهیل توسعه پایانه‌های مرزی استان، خاطرنشان کرد: توسعه پایانه‌های مرزی یک مطالبه مردمی و عمومی بوده و ساماندهی روند تردد از مرز‌های استان جهت جلوگیری از هرگونه توقف در مرز به صورت جدی پیگیری می‌شود.

زیرساخت‌های لازم برای پایانه مرزی رازی خوی تأمین شده و تجهیزات مورد نیاز نیز به زودی در این پایانه نصب خواهد شداستاندار آذربایجان غربی همچنین از افتتاح پایانه مرزی رازی در آینده‌ای نزدیک خبر داده و افزود: جمع بندی‌های لازم برای راه اندازی پایانه مرزی رازی خوی انجام شده و در یک زمان بندی مشخص این پایانه افتتاح می‌شود.

معتمدیان بر تسریع روند بهره برداری از پایانه مرزی رازی نیز تاکید کرده و یادآور شد: زیرساخت‌های لازم برای پایانه مرزی رازی خوی تأمین شده و تجهیزات مورد نیاز نیز به زودی در این پایانه نصب خواهد شد.

استاندار آذربایجان غربی بر استفاده از تمام توان در راستای هم افزایی دستگاه‌های اجرایی برای تسهیل در مراودات تجاری تاکید کرد و گفت: بهره برداری از طرح جامع پایانه مرزی یکی از مطالبات مهم مردم استان و کشور است که باید در اسرع وقت به سرانجام برسد.

مرز رازی خوی سومین مرز رسمی ایران با ترکیه در آذربایجان غربی است و نقش مؤثری در رونق اقتصادی منطقه دارد، گمرک مرزی رازی در فاصله ۷۵ کیلومتری غرب شهرستان خوی و در مرز ایران با کشور ترکیه قرار دارد.

خوی از شهر‌های شمالی آذربایجان غربی بوده و حدود ۱۳۰ کیلومتر با ارومیه، مرکز استان فاصله دارد.
منبع: مهـــر
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار