فواید حذف دروس عمومی در نگاه یک داوطلب کنکوری
کد خبر: 1100792
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004cMi
تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۵
در گفتگو با جوان آنلاین مطرح شد
به اعتقاد داوطلب کنکور سال آینده، حذف دروس عمومی باعث خواهدشد تا ملاک ارزیابی و ورود در رشته هایی، چون مهندسی دروسی مثل ادبیات یا عربی نباشد بلکه دروس اختصاصی مرتبط با یک رشته، باعث ورود یک داوطلب مهندسی به دانشگاه خوب شود.
نیره ساری
گروه جامعه جوان آنلاین: بیش از یک میلیون متقاضی برای حدود ۸۰ هزار صندلی دانشگاه سراسری و دانشگاه‌های آزاد سطح بالا وجود دارد و کنکور تنها ملاک برای تعیین این صندلی‌ها خواهد بود.
 
طبق تصمیم و طرح شورای عالی انقلاب فرهنگی کنکور از سال ۱۴۰۲ فقط دارای سوالات تخصصی است و در این آزمون سوالات عمومی وجود ندارند. در این روش طرح کردن سوالات تخصصی عمیق‌تر است؛ چرا که با حذف سوالات دروس عمومی مدت پاسخگویی برای سوالات تخصصی بیشتر می‌شود.
 
گمانه زنی‌های مختلف این چند سال اخیر باعث شده تا برخی بگویند تغییرات کنکور ۱۴۰۲ باعث تضعیف روحیه دانش آموزان شده و به مشکلات دانش آموزان کنکوری که زندگی‌شان را وقف کنکور می‌کنند، لطمه زده است.
 
مخالفان معتقدند اگر دروس عمومی در مدارس کمرنگ و یا از کنکور حذف شوند شکل‌گیری هویت دانش‌آموزان به مخاطره می‌افتد و در طول دوره تحصیلی این درس‌ها جدی گرفته نمی‌شود، اما موافقان چنین تصمیمی را بر اساس عدالت آموزشی ارزیابی می‌کنند و معتقدند این حذفیات به دقت و زمان بندی کنکوری‌ها در جلسه کنکور کمک به سزایی خواهد کرد، کمااینکه ملاک ارزیابی در رشته هایی، چون مهندسی دیگر دروس عمومی، چون ادبیات یا عربی نیست بلکه دروس اختصاصی مرتبط باعث ورود یک داوطلب مهندسی به دانشگاه خوب خواهد شد.
 
آتنا شریف زاده از داوطلبان کنکور سال ۱۴۰۲ است. وی در گفتگویی ضمن استقبال از چنین تصمیمی به عنوان یک کنکوری می‌گوید: حذف دروس عمومی از کنکور سراسری به امتحانات نهایی جایگاه مهمتری می‌بخشد چراکه ضریب قطعی معدل تاثیرگذار است و همین موضوع، امتحانات را جدی‌تر خواهد کرد.
 
وی توضیح می‌دهد: نقد‌های موجود به چنین تصمیمی که بر اساس بی توجهی به دروس عمومی در طول دوران تحصیل است چندان قابل قبول نیست چراکه دانش آموز به هرحال مجبور است برای امتحانات نهایی این دروس را با نمرات خوب پشت سر بگذارد کمااینکه مطالعه درس‌های عمومی در امتحان نهایی به نسبت کنکور زمان و دقت بیشتری لازم دارد.
 
وی به عنوان دانش آموزی که در دو سال قبل تجربه تست زنی دروس عمومی را داشته است بیان می‌کند: مطالعه تشریحی دروس عمومی فهم بالاتری لازم دارد در حالیکه مطالعه برای کنکور و تست زنی فرق دارد.
این داوطلب کنکور سال ۱۴۰۲ در مثالی توضیح بیشتری ارائه کرده و می‌گوید: زبان در کنکور چندان موثر نیست چراکه در شرایط فعلی و بنا به دلایل مختلف همه سطح زبان بالایی دارند و همین باعث خواهد شد تراز دروس زبان با ۸۰ و ۹۰ درصد به ۸ هزار برسد.
 
این داوطلب کنکور، نفع دیگر حذف دروس عمومی را در ارتباط این حذفیات با رشته‌های مربوطه می‌داند و معتقد است: درسی مثل ادبیات برای دانش آموز ریاضی یا تجربی کاربردی نیست در حالیکه همین درس برای دانش آموز انسانی حرف اول را می‌زند. از طرف دیگر دانش اموزان که در مراکز استان‌ها و شهر‌های بزرگ نیستند، عمدتا دروس عمومی را بالا می‌زنند و مناطق خوب قبول می‌شوند، همین باعث خواهد شد برخی از این افراد که قبولی دانشگاه‌های درجه یک هستند، کارنامه عمومی بالای ۵۰ داشته باشند، اما دروس اختصاصی پایینی داشته باشند، اما با درصد پایین در دروس اختصاصی و فقط صرف دروس عمومی دانشگاه خوب قبول شوند در نتیجه کسی که درس عمومی بالا میزند، بدون اطلاعات اختصاصی بالا و مناسب فارغ التحصیل رشته مهندسی می‌شود.
 
وی ضمن اعلام موافقت با حذف دروس عمومی از زبان سایر دوستان خود نیز می‌گوید: ما معتقدیم این اتفاق بسیار خوب است چراکه به عنوان یک داوطلب کنکوری برای رسیدن به رتبه دلخواه و قبولی در رشته مورد نظر خود، به یادگیری مفهومی دروس اختصاصی و تکنیک‌هایی برای زدن تست‌ها در کمترین زمان ممکن، نیاز بیشتری داریم.
 
این دانش آموز، کنکور را بهترین راه برای سنجش تلاش دانش آموزان می‌داند و در پایان خاطرنشان می کند: هرکدام از دروس ضریب دارد در نتیجه با توجه به ضریب دروس، دانش آموز برای قبولی در دانشگاه خوب باید دروس عمومی را با ضریب بسیار بالا بزند در حالیکه با تصمیم جدید این دروس اختصاصی با ضریب بالا است که تعیین کننده صندلی دانشگاه خوب برای دانش آموز است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار