وقتی حاج قاسم در سیل لرستان وارد میدان شد
کد خبر: 1100102
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004cBa
تاریخ انتشار: ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۰:۱۹
«هیرمان» خاطرات مردم لرستان از حاج قاسم منتشر شد

در رسانه‌ها دست‌خطی از حاج قاسم منتشر شد که محبوبیتش را بیش از پیش کرد: «دست تمام لر‌ها خصوصاً بسیجیان را می‌بوسم و افتخار می‌کنم که نَسب لر دارم.» همین دستخط بنای توجه بیشتر به مناطق سیل‌زده و به تبع آن عمیق‌تر شدن محبت مردم لرستان به حاج قاسم شد.
کتاب «هیرمان»، خاطرات مردم لرستان از روز‌های شهادت حاج قاسم سلیمانی به قلم رعنا مرادی‌نسب از سوی انتشارات «راه یار» روانه بازار نشر شد. در بخشی از مقدمه این کتاب که دهمین جلد از عناوین ناشر درباره خاطرات مردمی از ایام شهادت سردار سلیمانی است، می‌خوانیم: «بهار ۱۳۹۸ کسی چه می‌دانست از عمر پربرکت سرلشکر قاسم سلیمانی که قاعده دنیا و دنیاپرستان را بر هم ریخته، کمتر از یک سال باقی مانده‌است؟! سرلشکری که مردمش او را با نام کوچکش صدا می‌زدند. دور فلک چرخید و همان روز‌های اول فروردین، استان‌هایی از کشور گرفتار سیل شد. دولت وقت، امکاناتش را بسیج کرد و اولین استان گرفتار در سیل به مدد رسانه‌ها، در توجه مردم و گروه‌های جهادی قرار گرفت تا خانه‌های سیل‌زده را از آب و گل درآورند، اما شوربختانه لرستان و خوزستان از این توجه محروم ماندند. سیل ویرانگری که گل‌ولای به جای‌مانده از آن، خانه‌ها را تا سقف پر کرد و مردم را بی پناه.
شب سیزدهم فروردین ۱۳۹۸ را همه لرستانی‌ها به خاطر دارند. شبی که ارتباط با پلدختر به حداقل رسید و آخرین تصویر، سیل هولناکی بود که چند خانه را در خود بلعید و و مردم بی پناهی که برای حفظ جان، روی پشت‌بام خانه‌هایشان پناه گرفته‌بودند. همه چیز خبر از فاجعه بزرگ انسانی و تلفات سنگین می‌داد، اما از آنجا که اگر خدا نخواهد حتی برگی از درخت نمی‌افتد، صبح روز سیزدهم، خبر رسید که پیش‌بینی‌ها غلط بوده و مردم آسیب جانی ندیده‌اند، هر چند از خانه و زندگی‌شان چیزی باقی نمانده بود، جز انباری از گل! این یعنی نابودی سرپناه هزاران نفر.
در این بحران، حماسه‌های بسیاری خلق شد و یاد سال‌های دفاع مقدس دوباره زنده شد، اما دلخوری مردم از بی‌مهری‌ها برجای ماند؟ در میان این بی‌مهری‌ها، حاج‌قاسم، فرمانده محبوب مردمی، پا به میدان گذاشت. اوضاع مردم را از نزدیک لمس کرد و سنگ صبورشان شد. برخی از لر‌های سیل‌زده، پیش حاج قاسم زبان به شکوه باز کردند که لر‌ها از آغاز تاکنون، در هیچ دوره‌ای، به وطن پشت نکرده‌اند. افتخاراتشان را برشمردند و گفتند که این بی‌مهری حقشان نیست؟ بعد از آن دیدار، در رسانه‌ها دستخطی از حاج قاسم منتشر شد که محبوبیتش را بیش از پیش کرد: «دست تمام لر‌ها خصوصاً بسیجیان را می‌بوسم و افتخار می‌کنم که نسب لر دارم.» همین دستخط بنای توجه بیشتر به مناطق سیل‌زده و به تبع آن عمیق‌تر شدن محبت مردم لرستان به حاج قاسم شد. به راستی که وطن‌دوستی و وفاداری لر‌ها در تاریخ نظیر ندارد. از مقابله علی‌مردان خان فیلی با هجوم افغان‌ها گرفته تا رشادت‌های شهید محمد بروجردی و رزمندگان لشکر ۵۷ حضرت ابوالفضل علی سپاه و لشکر ۸۴ ارتش که به تأسی از قمر بنی هاشم مرگ را به بازی گرفتند تا رسم وفا را بجا آوردند و حاج قاسم سلیمانی در قدردانی از این مردمان غیور، سرآمد بود...»
کتاب «هیرمان» که تحقیق آن برعهده مژگان بیرانوند، ستایش لطیف‌پور، فریبا مرادی‌نسب بوده و تدوین آن توسط رعنا مرادی‌نسب صورت گرفته‌است، در ۱۳۶ صفحه، شمارگان هزار نسخه و قیمت ۴۰هزار تومان توسط انتشارات «راه یار» به چاپ رسیده‌است و علاقه‌مندان می‌توانند این کتاب را علاوه بر کتابفروشی‌ها، از سایت یا صفحات مجازی ناشر به نشانی raheyarpub.ir تهیه کنند. «سردار گیله‌مردان»، «شروه‌ای برای حبیب»، «بر شانه‌های کارون»، «سردار سربدارها»، «حافظ دل‌ها»، «یزله بر دجله»، «سلیمانی‌ها» و «ابرقدرت خداست»، عناوین پیشین انتشارات «راه یار» هستند که درباره روایت‌ها و خاطرات مردمی شهر‌های مختلف از ایام شهادت حاج قاسم و ابومهدی المهندس منتشر شده‌است.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار