دور ریختن بادمجان در ایران سوژه رسانه ملکه شد
کد خبر: 1099932
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004c8q
تاریخ انتشار: ۱۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۰:۱۱
محمد صادقی

بنگاه سخن‌پراکنی ملکه انگلیس، این روز‌ها به دنبال انتشار اخبار منفی در ایران حتی حاضر است دور ریخته‌شدن چند کیلو بادمجان را در روستایی دور افتاده از ایران به عنوان خبر در صدر اخبار خود بگذارد تا شاید بتواند به مخاطب القا کند در ایران اوضاع خوب نیست!
۷۰ سال پیش، مقامات سازمان جاسوسی بریتانیا، آنقدر به بی‌بی‌سی اعتماد داشتند که گفته می‌شود ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ اسم رمز کودتا علیه دولت ملی ایران از سوی این رسانه مرموز اعلام شده‌است، اما امروز بی‌بی‌سی فارسی که نه‌تن‌ها رادیو، بلکه تلویزیون و وب‌سایت اینترنتی هم دارد و در همه شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها فعال است، برای جلب نگاه مردم ایران دست به روش‌های نخ‌نمایی می‌زند. بی‌بی‌سی با الگو‌برداری از دیگر شبکه‌های لندن‌نشین یعنی «من و تو»، اخبار زرد را در حجم گسترده‌ای منتشر می‌کند. افت فشار گاز در یک محله از شهر کرمانشاه، بسته‌شدن چند لباس‌فروشی در اهواز و یا اعتراض به قطع‌شدن برق در یک شهرستان استان فارس بخشی از اخباری است که به گردانندگان بی‌بی‌سی به عنوان خبر از ایران منتشر کرده‌اند.
شبکه سلطنتی که اتفاقاً در لندن حضور دارد، خبر سانحه برای خرس قهوه‌ای در یکی از جاده‌های خراسان را منتشر می‌کند، ولی از اینکه در قلب لندن، ماهانه چندین پرنده کنار آبزی دریاچه «شفتسبری» به دست مردم انگلیس کشته می‌شوند، خبری منتشر نمی‌کند. هیچ‌گاه خبر کشته‌شدن دو غاز که روز شنبه در خیابان نزدیک دریاچه با اتومبیل زیر گرفته شده‌اند، در خبر‌های بی‌بی‌سی دیده نمی‌شود. بخش فارسی بی‌بی‌سی، هیچ‌کدام از اعتراضات به فقر و فشار اقتصادی بر طبقه کارگر در انگلیس را که منجر به تجمعات و تظاهرات خیابانی می‌شود، پوشش نمی‌دهد با آنکه بخش انگلیسی‌زبان بی‌بی‌سی آن را منتشر کرده‌است.
دلیل این کار سیاستی به نام «سوگیری رسانه‌ای» است. سوگیری در انتشار خبر، شامل بخش‌های مختلفی از جمله سوگیری سیاسی می‌شود. انگلیس که هیچ‌گاه جزو دولت‌های دوست مردم ایران نبوده‌است و قریب به چهل و چند سال است ابزار رسانه‌ای جنگ روانی علیه جمهوری اسلامی است، در انتشار اخبار مرتبط با ایران، رویکرد انتشار اخبار منفی را در پیش گرفته‌است. بی‌بی‌سی با آنکه در زمینه روزنامه‌نگاری خود را صاحب سبک می‌داند، در انتشار اخبار علیه ایران، ارزش‌های خبری مرسوم را زیر پا می‌گذارد و بدیهی‌ترین اصول انتشار خبر را فدای القای جو ضد ایرانی می‌کند. تا آنجا که اگر فردا تیتر زد «باد در ایران رخت یک پیر زن را در یک روستا از روی بند لباس برد»، نباید تعجب کنیم.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار