رئیسی به نیویورک می‌رود
کد خبر: 1099349
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004bzR
تاریخ انتشار: ۱۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۱:۰۰
سخنگوی دولت با اشاره به حضور رئیس‌جمهور کشورمان در اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل در مهرماه اعلام کرد که برنامه‌ریزی‌های مقدماتی برای حضور رئیسی در سازمان ملل انجام شده است.

به گزارش ایرنا، «علی بهادری‌جهرمی» در نشست هفتگی خود با خبرنگاران درباره حضور میدانی مسئولان در رسیدگی به سیل‌زدگان در جریان سیل‌های اخیر گفت: دولت اعتقاد دارد حضور مسئولانه دولتمردان در صحنه مشکلات یک تکلیف و وظیفه برای مدیران اجرایی است و این دولت هرگز تماشاگر مشکلات مردم نیست و اعتقاد دارد برای حل مسائل باید در میدان عمل باشد.
اصلی‌ترین عامل سیلاب‌ها ساخت‌و‌ساز غیرمجاز است
سخنگوی دولت در پاسخ به سؤالی درباره اینکه چرا با وجود هشدار‌های جدی درباره وقوع سیل اقدامات پیشگیرانه مورد توجه قرار نگرفته است، تصریح کرد: تمام هشدار‌ها داده شده بود و حتی اقدامات پیشگیرانه نیز صورت گرفته، اما حجم بارش‌ها بالا بوده و سیل به راه افتاده است. توجه به اقدامات پیشگیرانه در این گونه حوادث نیازمند مشارکت همگانی است.
وی اصلی‌ترین عامل در سیلاب‌های اخیر را ساخت‌و‌ساز‌های غیرمجاز عنوان کرد که باید با آن‌ها برخورد شود و در ادامه متذکر شد: بیش از ۷هزار نقطه حادثه‌خیز از سوی وزارت نیرو شناسایی و قرار شده است این وزارتخانه اقدامات لازم را نسبت به آن‌ها انجام دهد و همه باید هشدار‌ها نسبت به رخدادهایی، چون سیل و زلزله را جدی‌تر بگیرند.
حضور مسئولان در صحنه وجه تمایز این دولت با دولت‌های گذشته است
سخنگوی دولت در ادامه با تسلیت به خانواده‌های جانباختگان حوادث سیل اخیر، از مقام معظم رهبری به خاطر صدور پیام در خصوص حضور به‌موقع مدیران اجرایی در صحنه مدیریت این بحران قدردانی کرد و آن را مایه دلگرمی مسئولان دولت در خدمتگزاری به مردم دانست.
بهادری‌جهرمی گفت: حضور مسئولان در صحنه و تلاش برای مدیریت بحران و رسیدگی به سیل‌زدگان به‌موقع بوده که وجه تمایز این دولت با دولت‌های گذشته است و شاید این اقدام دولت مورد پسند کسانی که نگاه متفاوت برای حل مشکلات دارند، نباشد، اما دولت بر آن تأکید دارد.
سخنگوی دولت همچنین به ارائه آماری از حضور نیرو‌های امدادی در فرایند امدادرسانی به سیل‌زدگان پرداخت و گفت: بیش از ۵۰هزار نفر توسط ۶هزار نیروی هلال احمر مورد امدادرسانی قرار گرفتند و حدود ۱۰۰عملیات پروازی نیز توسط بالگرد‌های هلال احمر انجام شد.
باید منتظر ارزیابی نهایی خسارت‌ها باشیم
وی افزود: در جلسه اخیر هیئت دولت وزرای مربوط گزارشی از برآورد اولیه خسارات ناشی از سیل و درخواستی برای دریافت تنخواه ارائه کردند که به تصویب هیئت وزیران رسید که البته باید منتظر ارزیابی نهایی خسارت‌ها باشیم و تصمیماتی نیز برای جبران خسارت‌ها و پیشگیری هر چه بیشتر از وقوع چنین حوادث دلخراشی اتخاذ شد.
این هفته سازوکار جدیدی
در حوزه املاک تملیکی اتخاذ می‌شود
سخنگوی دولت درباره برنامه‌ریزی دولت برای تعیین تکلیف کالا‌های انباشته‌شده در گمرک و تسریع در ترخیص آن‌ها گفت: از ابتدای فعالیت دولت کار جهادی و جهشی در وزارت اقتصاد برای ساماندهی این موضوع صورت گرفت و در هفته جاری سازوکار‌های جدیدی در حوزه املاک تملیکی اتخاذ می‌شود.
پرداخت ۲۱۷هزار فقره وام فرزندآوری
بهادری‌جهرمی درباره وام‌های اعطا شده از اول فروردین تا اول مرداد امسال گفت: ۲۱۷هزار فقره وام فرزندآوری و ۳۲۰هزارو۶۵۸ فقره وام ازدواج به متقاضیان اعطا شده که مبلغ پرداختی وام ازدواج ۴۴۰هزارمیلیارد ریال بوده است.
وی ادامه داد: در اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت و اعطای خودرو به مادران مشمول این طرح هم تاکنون ۲۳۰هزار خودرو به این مادران اختصاص داده شده که ثبت‌نام ۱۰۰هزار نفر از آن‌ها تکمیل شده است.
بهادری‌جهرمی در خصوص میزان تسهیلات پرداختی بانک‌ها اعلام کرد: از ابتدای بهمن سال گذشته و طی پنج ماه، بیش از ٣١هزار فقره وام از طریق بانک‌های دولتی تخصیص داده شد.
مذاکره رئیسی و اردوغان
درباره حقابه ایران از ارس
سخنگوی دولت در پاسخ به سؤالی درباره پیگیری حقابه ایران در قالب معاهدات قانونی از سوی وزیران خارجه و نیرو گفت: این موضوع در دست پیگیری است و به زودی وزیر نیرو به افغانستان سفر می‌کند و یکی از محور‌های اصلی این سفر پیگیری تحقق حقابه ایران از رود هیرمند است.
بهادری‌جهرمی این را هم گفت که طرف افغانستانی حقوق آبی ایران از رود هیرمند را پذیرفته است و اختلاف دوطرف فقط درباره میزان ورودی آب است که ایران با جدیت موضوع را دنبال می‌کند.
وی درباره اینکه آیا حقابه ایران از رود ارس هم در دست پیگیری است یا نه، گفت: در این باره در سطح رؤسای جمهور ایران و ترکیه گفتگو و گزارشی هم در جلسه هیئت دولت ارائه شد و قرار است وزرای نیروی دو کشور موضوع را دنبال کنند و سطح تلاش‌ها در حال عملیاتی شدن است.
رشد ۲۷درصدی صادرات به چین در ۴ ماه
رئیس شورای اطلاع‌رسانی دولت درباره گفت‌وگوی تلفنی یک ساعته رؤسای جمهور ایران و چین و آخرین اخبار مربوط به سند ۲۵ساله همکاری‌های دو کشور گفت: سند همکاری ایران و چین وارد فاز عملیاتی شده است و یکی از محور‌های اصلی گفت‌وگوی رئیس‌جمهور با همتای چینی نیز ابراز خرسندی از مسیر پیشرفت اجرای این سند بود.
وی با بیان اینکه سند ۲۵ساله همکاری‌های ایران و چین در حوزه‌های تجاری، اقتصادی، زیرساختی و انرژی به سرعت پیش می‌رود، خاطرنشان کرد: در همین چهار ماهه نخست سال، ارزش صادرات به چین رشد ۲۷درصدی نسبت به مدت مشابه در سال قبل داشته است و در بحث تجارت خارجی با این کشور هم شاهد رشد ۴۳درصدی هستیم.
بهادری‌جهرمی همچنین گفت: «۱۰یادداشت تفاهم در بخش‌های مختلف به منظور تسریع در اجرای سند ۲۵ساله امضا شده است. صادرات ما به چین ۵۸درصد و در بخش کشاورزی هم ۴۸درصد رشد داشته است.»
تا زمان صدور کالابرگ پرداخت نقدی یارانه ادامه دارد
علی بهادری‌جهرمی در پاسخ به این سؤال که آیا پرداخت نقدی یارانه ادامه دارد و در صورت اختصاص کالابرگ مبنای محاسبه قیمت آن چگونه خواهد بود؟ توضیح داد: مجلس بر اجرایی کردن کالابرگ اصرار دارد و دولت در تلاش برای فراهم کردن زیرساخت‌های نهایی این موضوع است، اما تا زمانی که زیرساخت‌های مناسبی وجود نداشته و امکان جبران برای مردم از طریق کالابرگ فراهم نباشد، پرداخت نقدی یارانه ادامه خواهد داشت.
وی اضافه کرد: در طرح مجلس فقط کالا‌های محدود اساسی و مستقیم برای اختصاص کالابرگ مطرح است، در صورتی که تأثیر قیمتی حذف ارز ترجیحی برای این کالا‌های اساسی و مستقیم نخواهد بود. از طرفی در شیوه پرداخت نقدی مردم اختیار دارند قدرت انتخاب گسترده‌تری داشته باشند و دولت هم اخیراً لایحه‌ای ارسال کرده است تا مسئله شفاف‌تر باشد و نگاه مجلس هم روشن‌تر شود و این ابهام در شیوه جبران خسارت برای مردم مشخص شود.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار