ایران در هر دو قدرت نوظهور آسیایی و جهان اسلام جایگاه مهمی دارد
کد خبر: 1098978
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004btS
تاریخ انتشار: ۰۹ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۱:۰۰
دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا:
سیاست نگاه به شرق به معنای کنار گذاشتن شعار «نه شرقی، نه غربی» نیست بلکه مفهوم این شعار این است که در بخش ایدئولوژی و اقتصادی از تفکر کمونیستی لائیک، فرهنگ لیبرالیسم، کاپیتالیسم و فرهنگ سوسیالیستی پیروی نمی‌کنیم و جمهوری اسلامی ایران دارای یک سیاست خارجی مستقل، یک فرهنگ اسلامی و انقلابی و یک راهبرد اقتصادی خاص است.

سیاست نگاه به شرق به معنای کنار گذاشتن شعار «نه شرقی، نه غربی» نیست بلکه مفهوم این شعار این است که در بخش ایدئولوژی و اقتصادی از تفکر کمونیستی لائیک، فرهنگ لیبرالیسم، کاپیتالیسم و فرهنگ سوسیالیستی پیروی نمی‌کنیم و جمهوری اسلامی ایران دارای یک سیاست خارجی مستقل، یک فرهنگ اسلامی و انقلابی و یک راهبرد اقتصادی خاص است.
به گزارش فارس، سردار سرلشکر سیدیحیی رحیم‌صفوی دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا در جمع فرماندهان و پاسداران سپاه علی بن ابیطالب (ع) استان قم و مرکز آموزش علویون، تحلیلی پیرامون جایگاه انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی ایران در تحولات منطقه‌ای غرب آسیا و جهان ارائه کرد.
ایران باید کنشگر فعال تغییرات منطقه‌ای و جهانی باشد
سرلشکر صفوی با اشاره به تغییر و تحولات محیط جهانی، منطقه‌ای و ملی خاطر نشان کرد: واقعیت این است که صحنه سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و امنیتی کشور‌های منطقه غرب آسیا در حال تغییر و تحول است و ایران باید در این تغییرات کنشگر فعال باشد نه منفعل.
سردار صفوی با بیان اینکه امریکا طی ۳۰ سال گذشته به دنبال شکل‌گیری قدرت هژمون تک‌قطبی در جهان بود، اما با شکست مواجه شد، گفت: دلایل شکست امریکا و ناتو را در فرار از افغانستان و خروج از عراق و سوریه که به زودی اتفاق خواهد افتاد، می‌توان مشاهده کرد.
وی ادامه داد: امریکا و متحدانش طی ۳۰ سال اخیر، یعنی بعد از حمله به کویت در سال ۱۹۹۱ برای بیرون کردن نیرو‌های اشغالگر صدام از این کشور تاکنون در سال ۲۰۲۲، چند تریلیون دلار هزینه کرده و بیش از ۳۰ هزار کشته و زخمی داده‌اند، البته هزینه‌های آزادی کویت را از دولت این کشور گرفته و تا دلار آخر را هم خواهند گرفت، لیکن نتیجه این شد که طی این سال‌ها چین و روسیه در برابر امریکا قدرت خود را افزایش دادند.
شکاف در درون جامعه امریکا فعال است
وی با بیان اینکه فرار امریکایی‌ها از افغانستان و واکنش منفعلانه آن‌ها نسبت به حمله روسیه به اوکراین نشان از افول قدرت امریکا دارد، گفت: قدرت سیاسی، اقتصادی و تأثیرگذاری امریکا در مسائل جهانی کاهش یافته است و شکاف میان ترامپ و بایدن هنوز در درون امریکا وجود دارد و این شکاف عمیق در درون جامعه امریکا زنده و فعال است و احتمالاً در انتخابات آینده امریکا خودش را نشان خواهد داد.
فرایند قدرت از غرب به شرق در حال حرکت است
سرلشکر صفوی با تأکید بر اینکه فرایند قدرت از غرب به سمت شرق جهان به آرامی در حال حرکت است و مبنای آن اقتصاد و فرهنگ و تکنولوژی‌های جدید است، گفت: توسعه روابط همه‌جانبه ایران با روسیه، چین و هند می‌تواند در قالب سازمان همکاری شانگ‌های یک قدرت آسیایی یا اوراسیایی را شکل بدهد و چشم‌انداز جدیدی از شکل‌گیری چندقطبی‌سازی جهان را عملاً به وجود آورد. قدرت آسیایی و قدرت جهان اسلام در حال ظهور است و ایران در هر دو قدرت جایگاه مهمی دارد.
معنی شعار نه شرقی، نه غربی چیست؟
صفوی با بیان اینکه استراتژی نگاه به شرق منافاتی با شعار نه شرقی، نه غربی ندارد، تصریح کرد: سیاست نگاه به شرق به معنای کنار گذاشتن شعار «نه شرقی، نه غربی» نیست بلکه مفهوم این شعار این است که در بخش ایدئولوژی و اقتصادی از تفکر کمونیستی لائیک، فرهنگ لیبرالیسم، کاپیتالیسم و فرهنگ سوسیالیستی پیروی نمی‌کنیم و جمهوری اسلامی ایران دارای یک سیاست خارجی مستقل، یک فرهنگ اسلامی و انقلابی و یک راهبرد اقتصادی خاص است.
وی از انقلاب اسلامی به عنوان معرفی‌کننده اسلام ناب محمدی (ص) در جهان نام برد و خاطرنشان ساخت: نگاه مسلمانان جهان به انقلاب اسلامی و رهبری این انقلاب است؛ حکومتی که توانسته است مقابل امریکا ایستادگی و داعش را سرنگون کند و قدرت فکری و سیاسی ما از ایران فراتر رفته است.
رئیس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس افزود: مردم برخی از کشور‌های اسلامی عکس حضرت امام و مقام معظم رهبری را در منازل خود نصب کرده‌اند و به ایشان علاقه‌مندند.
سپاه و نیرو‌های مسلح باید خود را برای مقابله با جنگ ترکیبی دشمن آماده کنند
سردار صفوی خاطرنشان کرد: همان گونه که مقام معظم رهبری در ۱۹ دی ماه سال قبل در دیدار با فرماندهان نیروی هوایی ارتش فرمودند، جنگ فعلی علیه ملت ایران یک جنگ ترکیبی با ابعاد سیاسی، اقتصادی و فرهنگی و رسانه‌ای است. سپاه پاسداران باید راهبرد و تهدید دشمن را بفهمد و سپاه و نیرو‌های مسلح باید خود را برای مقابله با جنگ ترکیبی دشمن آماده کنند.
در نهضت خاطره‌گویی، از ظرفیت فضای مجازی استفاده کنید
سردار صفوی در ادامه سفر خود به استان قم، در جمع راویان و پیشکسوتان دفاع مقدس استان قم گفت: در عظمت کار شما همین را بگویم که در سه جلسه متفاوت، مقام معظم رهبری بحث نهضت خاطره‌گویی را به بنده تأکید کردند و ایشان نسبت به کار شما اهمیت قائلند و کار شما مورد توجه ایشان است.
وی با تأکید بر بیان صادقانه رخداد‌های دفاع مقدس خاطرنشان کرد: جنگ را بدون تحریف، غلو و بزرگنمایی روایت کنید، عظمت دفاع مقدس به اغراق و غلو نیازی ندارد.
سردار صفوی افزود: کار بزرگ خاطره‌گویی و روایتگری دفاع مقدس را تشکیلاتی کنید و بهترین مکان آن سپاه پاسداران است. هدف اصلی‌تان را ساختن نسل جوان بگذارید.
سردار صفوی با بیان اینکه فضای مجازی و رسانه یک قدرت است، تصریح کرد: در کار نهضت خاطره‌گویی، از ظرفیت فضای مجازی استفاده کنید. وقتی شما در یک برنامه صحبت می‌کنید چندصد نفر آدم می‌بینند و می‌شنوند، اما در فضای مجازی، آن صحبت را میلیون‌ها نفر دنبال می‌کنند.
رئیس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس با بیان اینکه حضرت امام دفاع مقدس را به پیروزی رساند و مقام معظم رهبری جبهه مقاومت را پیروز کردند، تأکید کرد: حماسه جبهه مقاومت و مدافعان حرم را با دفاع مقدس و شهدای جنگ تحمیلی پیوند دهید.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار