امنیت فضای مجازی باید بازنگری شود
کد خبر: 1098614
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004bna
تاریخ انتشار: ۰۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۲۹
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: نقش دولت و حاکمیت به عنوان حافظ منافع مردم این است که زیرساخت‌های امنیتی کشور را توسعه دهیم و فضا را برای مردم و کسب و کار‌ها فراهم کنیم.

سرویس اقتصادی جوان آنلاین: آقای عیسی زارع پور در کنفرانس ظرفیت شبکه ملی اطلاعات که با محوریت امنیت، تاب آوری و پایداری در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد افزود: با توسعه فناوری‌های پیچیده‌ای از جمله اینترنت اشیا و هوش مصنوعی مواجهیم که در این شرایط باید به امنیت بیش از این توجه شود.

وی گفت: اگر تا دیروز نگران بودیم که اطلاعات سازمانی مورد دستبرد قرار گیرد از این پس باید نگران خرابکاری‌های گسترده در فضای مجازی در منازل مردم باشید و امنیت هم اکنون به نیاز روزمره مردم تبدیل شده است.

آقای زارع پور گفت: نسبت به گذشته خودمان در بحث امنیت فضای مجازی پیشرفت کرده‌ایم، اما شاید از بسیاری از کشور‌ها عقب باشید.

وی افزود: هم اکنون در خیلی از سخت‌افزار‌ها خودکفا هستیم، اما شاید قابلیت رقابت به لحاظ اقتصادی را نداشته باشیم.

وی گفت: باید هماهنگی‌های لازم در سطح کلان صورت گیرد و شورای عالی فضای مجازی تقسیم کار‌هایی را تعیین کرده است، اما این تقسیم کار‌ها و نظامات تصمیم‌گیری همچنان نیاز به بازنگری دارد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: یکی از نکات در حوزه صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات، کوچک بودن بازار ماست و حتماً باید علاوه بر ارتقاء کیفیت، بازار سازی کنیم.

وی گفت: ما در این حوزه باید یارانه‌هایی اختصاص دهیم که محصول ایرانی جا بیفتد و ما حتی در این بخش ظرفیت صادرات هم داریم و در سفر اخیر به روسیه بسیاری از تجهیزات لایه دو و سه شبکه از سوئیچ تا مودم مورد استقبال واقع شد و خیلی از این تجهیزات در روسیه که کشوری صاحب فناوری است وجود نداشت.

وی گفت: یکی دیگر از زیرساخت‌هایی که باید به آن توجه شود بحث نیروی انسانی است و ما باید دانشجویان کارشناس را برای امنیت تعریف کنیم.

آقای زارع پور با بیان اینکه ما در وزارتخانه هم به دنبال این هستیم که شبکه ملی اطلاعات امن باشد افزود: ما در حاکمیت در دستگاه‌های دولتی جایگاه مناسبی برای امنیت نداریم و اخیرا در شورای اجرایی فناوری اطلاعات قرار شد در بالاترین سطح سازمان، مرکز توسعه و امنیت فضای مجازی شکیل شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: خیلی از مردم هنوز از فیشینگ ضربه می‌خورند و ما نیازمند ارتقاء امنیت هستیم.

وزیر ارتباطات در عین حال امنیت را مقوله‌ای بین بخشی خواند و افزود: از بحث صنعت تا فرهنگ، نیازمند توجهیم و زیرساخت‌ها باید به گونه‌ای فراهم شود که حداکثر استفاده را از این فناوری راهبردی داشته باشیم.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار