پرداخت ۲۸۲ میلیارد تومان پاداش صرفه‌جویی برق در یک ماه/ چطور قبض برق خانه را رایگان کنیم
کد خبر: 1098139
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004bfv
تاریخ انتشار: ۰۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۲
طرح پرداخت پاداش صرفه‌جویی برق که تا شهریور امسال ادامه دارد تا کنون به ۱۰.۸ میلیون مشترک خوش مصرف تعلق گرفته و این خانواده‌ها ۲۸۲ میلیارد تومان پاداش گرفته‌اند.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: رویکرد تشویق مشترکان خانگی برق از ابتدای دولت سیزدهم جایگاه ویژه‌ای در سیاست‌گذاری حوزه انرژی ایفا کرده است.

در همین راستا به استناد آخرین سیاست‌گذاری تشویقی صنعت برق، بر اساس اطلاعیه شرکت توانیر، برای ایجاد زمینه مشارکت مشترکان صنعت برق در مدیریت مصرف و پرداخت بهای برق صرفه‌جویی شده، مشترکان بخش خانگی که الگوی مصرف را در ماه‌های گرم سال (خرداد تا شهریور) رعایت کرده و نسبت به سال قبل کاهش مصرف برق داشته باشند به ازای هر کیلووات ساعت کاهش تا مبلغ ۵۰۰ تومان پاداش همکاری مدیریت مصرف دریافت خواهند کرد. مبلغ پاداش در هر صورت حساب برق درج و از بهای برق مصرفی کم می‌شود.

بر اساس آنجه وزیر نیرو در ارتباط با تشریح دقیق پاداش پنج برابری صرفه‌جویی مصرف برق گفت:، اگر مشترکی سال گذشته ۳۰۰ کیلووات مصرف می‌کرده و هم‌اکنون با کاهش ۵۰ کیلوواتی به عدد ۲۵۰ کیلووات برسد به ازای هر کیلووات ساعت صرفه‌جویی ۵۰۰ تومان پاداش گرفته که معادل ۲۵ هزار تومان می‌شود.

به گفته محرابیان هزینه قبض این مشترک برای مصرف ۲۵۰ کیلووات نیز ۲۵ هزار تومان است که معنای رایگان شدن قبض را می‌دهد. حال اگر این مشترک به جای ۲۵۰ کیلووات ۲۰۰ کیلووات مصرف کنند ۳۰ هزار تومان پاداش خواهد گرفت و در قالب بستانکاری یا به صورت نقدی می‌تواند پاداش خود را دریافت کند.

* بررسی پاداش‌های تعلق گرفته به مشترکان بر اساس طرح تشویقی وزارت نیرو

با توجه به جزئیات ارائه شده اگر فرض کنیم، یک مشترک در تابستان سال گذشته در مناطق عادی مصرف طبیعی ۳۰۰ کیلووات ساعتی داشته هم اکنون به ازای هر کیلووات ساعت صرفه‌جویی در ۲ منبع هزینه انرژی خود را کاهش می‌دهد و با گذر از میزان صرفه‌جویی ۶۰ کیلووات ساعتی از صنعت برق طلب‌کار خواهد شد.

بر این اساس یکی از منابع پاداش مرتبط با کاهش هزینه‌ای است که از محل صرفه‌جویی سوخت به دست می‌آید. در این راستا به ازای هر کیلووات ساعت صرفه‌جویی برق هزینه این میزان مصرف از مشترک دریافت نخواهد شد.

از سوی دیگر با کاهش هر کیلووات ساعت صرفه‌جویی با توجه به اینکه میزان ۳۰۰ کیلووات ساعت به عنوان عدد اوج بار مشخص شده است، ۵۰۰ تومان به عنوان پاداش صرفه‌جویی دریافت خواهد شد.

این میزان کاهش هزینه در صورتی که مشترک مذکور ۲۰۰ کیلووات ساعت صرفه‌جویی کرده و میزان استفاده خود از برق را با راهکار‌های توصیه شده به ۱۰۰ کیلووات ساعت برساند به بیش از ۱۳۳ هزار تومان در ۳ ماه خواهد رسید.

به معنای دیگر مشترکان با حداکثر صرفه‌جویی ۲۰۰ کیلووات ساعاتی در ۴ ماه اجرای این قانون زمینه کسب سود ۵۳۲ هزار تومانی را خواهد داشت.

پرداخت ۲۸۲ میلیارد تومان پاداش صرفه‌جویی برق در یک ماه/ چطور قبض برق خانه را رایگان کنیم

* ۲۸۲ میلیارد تومان پاداش‌صرفه‌جویی پرداخت شد

با اجرای یک ماهه طرح پاداش صرفه‌جویی ۵۰۰ تومانی برای مشترکان کم مصرف برق، هم اکنون اطلاعاتی از میزان استفاده مردم از پاداش آمار و اطلاعاتی به دست آمده است.

در همین راستا بر اساس آخرین اطلاعات گرفته شده از معاونت توزیع نیروی برق شرکت توانیر، از ۲۸ میلیون قبض صادر شده تا کنون ۱۰.۸ میلیون قبض معادل ۳۸ درصد از مشترکان مشمول پاداش صرفه‌جویی شده‌اند. این یعنی مشترکان نه‌تن‌ها نسبت به سال گذشته کمتر از برق استفاده کردند بلکه مصرف خود را به زیر الگوی مصرف رساندند.

علاوه بر این مجموع پاداش پرداخت شده به ۱۰.۸ میلیون مشترک معادل ۲۸۲ میلیارد تومان بوده است. به معنای دیگر اگر این رقم را بر هر کیلووات معادل ۵۰۰ تومان تقسیم کنیم، مشاهده خواهیم کرد که ۵۶۴ میلیون کیلووات ساعت در مصرف برق صرفه‌جویی شده است. این میزان صرفه‌جویی ثبت شده در طی یک ماه معادل تولید یک ماه یک نیروگاه ۱۰۰۰ مگاواتی است.

*مشترک خانگی که هزینه قبض برق خود را صفر کرد

بر این اساس یک مخاطب خبرگزاری فارس ساکن در تهران، ضمن تماس و ارسال جزئیات قبض خود، عنوان کرد: بر اساس اطلاعاتی که از قبض خود در نرم افزار برق من گرفتم، سال گذشته ۱۵۲ کیلووات ساعت در بازه زمانی خرداد تا تیرماه برق مصرف کرده بودیم.

این مخاطب با اشاره به صرفه‌جویی به منظور استفاده از پاداش تعیین شده گفت: برنامه‌ریزی کردیم تا با اقدامات ساده نظیر کنترل سرمایش واحد مسکونی، خاموش کردن وسایل برقی نظیر تلویزیون در ساعاتی که از آن استفاده نمی‌کنیم و کنترل روشنایی نسبت به سال گذشته ۲۸ درصد صرفه‌جویی کرده و مصرف را به ۱۰۹ کیلووات ساعت در سال جاری برسانیم.

این مخاطب تاکید کرد: بر اساس اطلاعات قبض، میزان پاداش صرفه جویی ما به حدی بود که از مبلغ قبض نیز فراتر رفت و ما به جای اینکه بدهکار صنعت برق بشویم با صرفه جویی از این صنعت طلبکار شدیم.

پرداخت ۲۸۲ میلیارد تومان پاداش صرفه‌جویی برق در یک ماه/ چطور قبض برق خانه را رایگان کنیم

* طرح پاداش صرفه‌جویی تا شهریور ادامه دارد

به گزارش فارس، طرح پرداخت پاداش صرفه‌جویی تا شهریورماه به مدت ۲ ماه دیگر برقرار است و مردم می‌توانند با مراجعه به نرم افزار برق من، قبض برق خود را مشاهده و در ستون سمت چپ میزان پاداش صرفه‌جویی خود را ببینند.

همچنین با تداوم صرفه‌جویی در ادامه مسیر از این پاداش بیشتر بهره‌مند شوند. از سوی دیگر کسانی که تاکنون از پاداش صرفه جویی استفاده نکردند در ماه‌های آتی با کاهش مصرف برق در زمره مشترکان کم مصرف قرار گیرند.
منبع: فارس
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار