کمالوندی: راه‌اندازی آی‌آر۴ مسئله جدیدی نیست/ رسانه‌های غربی شیطنت کردند
کد خبر: 1096453
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004bEj
تاریخ انتشار: ۲۰ تير ۱۴۰۱ - ۱۵:۵۰
سخنگوی سازمان انرژی اتمی راه اندازی و دریافت محصول ۲۰درصد از ماشین‌های آی‌آر۴ را مسئله‌ای جدید ندانست و تاکید کرد این مسئله پیشتر به آژانس اطلاع رسانی شده بود.
 بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی در مصاحبه با برنامه "رویداد" در رابطه با خبر منتشر شده درباره برداشت اورانیوم ۲۰ درصد اظهار کرد: در راستای قانون مجلس، سازمان تکالیفی دارد و برای رسیدن ظرفیت ۱۹۰ هزار سو در بازه‌های زمانی باید تعدادی ماشین به راه می‌انداختیم. راه اندازی تعداد زیادی ماشین در همین راستاست و بنابراین در تکلیف کوتاه مدت باید این تعداد ماشین را راه اندازی می‌کردیم.

به گفته کمالوندی این مسئله جدید نیست و در زمینه ماشین‌های آی‌آر ۶ نیز از مدت‌ها قبل به آژانس اطلاع رسانی کرده بودیم.

وی همچنین تاکید کرد اطلاعات اولیه کلی ارائه می‌شود و پس در پرسش نامه تکمیلی، آژانس می‌تواند در میان اعضا اطلاع رسانیِ محدود نماید و برای اطلاع رسانی رسانه‌ای منتشر نمی‌شود. البته بر اساس تجربه‌های قبل، این اطلاعات به سرعت در سطح بین‌الملل انتشار می‌یابد؛ البته نه بدین شکل که بگویند سه آبشار آی‌آر ۶ راه اندازی شد؛ بلکه این رسانه‌ها هر یک از آبشار‌ها را به صورت جداگانه اطلاع رسانی کرده و برای هر یک گزارشی از سوی آژانس و رسانه‌های غربی منتشر می‌شود.

کمالوندی همچنین تاکید کرد غربی‌ها با سو استفاده، یک مقوله را در چندین مرحله اطلاع رسانی می‌کنند که شامل مراحل نصب و راه اندازی و برداشت می‌شود، ولی در اصل، همه این فرایند‌ها باید در یک خبر جای گیرد که غرب با شیطنت رسانه‌ای روندی سو استفاده گرایانه را پی گرفته است.

وی یادآور شد: ماشین پیشرفته آی‌آر ۶ در فردو راه اندازی شده است و اورانیوم ۵ درصد به آن تزریق شده و محصول ۲۰ درصد برداشت می‌شود. بر اساس برجام هر یک از ماشین‌ها می‌توانند در دوره زمانی خاص وارد مدار شوند، ولی با توجه به عدم تکلیف محوریِ طرف مقابل –بر اساس پاراگراف‌های ۲۶ و ۳۶ توافق- ایران این حق را دارد که به صورت جزئی یا کلی تعهدات خود را برای مدتی تعلیق نماید و ایران بر همین اساس چنین کاری را انجام داده است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی یادآور شد: هرگاه طرف مقابل به تعهدات باز گشته و همه را اجرایی کنندف ایران نیز بلافاصله همه تعهدات خود را دقیقا انجام خواهد داد.

کمالوندی در زمینه روند همکاری‌های ایران با آژانس گفت: یک مرحله پادمانی، دیگری پروتکلی و نظارت دیگر نیز بر اساس برجام است. مثل نظارت بر معدن که مرحله قبل از رسیدن به کیک زرد است.

وی با بیان این مطلب، تعلیق نظارت‌های فراپادمانی نظیر استفاده از دوربین‌ها را متذکر شد و گفت: از این سه مرحله نظارت، دو رقم را انجام نمی‌دهیم که شامل نظارت‌های برجامی یا پروتکلی است و تنها نظارت آژانس بر مواد اجرایی می‌گردد.
منبع: تسنيم
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار