در سفر رییسی به خراسان شمالی چه گذشت؟ /زدودن غبار محرومیت در دیار فرهنگ‌ها و قومیت‌ها با ۱۱۹ مصوبه سفر دولت
کد خبر: 1094209
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004aeX
تاریخ انتشار: ۰۳ تير ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۷
رهاورد سفر دولت به استان کمتر توسعه یافته خراسان شمالی، ۱۱۹ مصوبه در حوزه‌های مختلف است که به گفته کارشناسان امر گامی مهم برای ارتقای شاخص‌های توسعه در این خطه از استان شمال شرقی کشور و زدودن غبار محرومیت خواهد بود.
دومین روز از نخستین ماه تابستان، خراسان شمالی میزبان رییس جمهور و شماری از اعضای کابینه دولت بود، این حضور امید بخش با مصوبه‌های مختلف در بخش‌های زیرساختی، عمرانی، اقتصادی و سایر موارد همراه بود که سبب دلگرمی مردم این دیار شد.

پایین بودن شاخص‌های توسعه در خراسان شمالی و عقب ماندگی‌های تاریخی آن، استان را در رده‌های آخر جدول استان‌های کشور قرار داده است، اما مردم دلگرم به حضور رییس جمهور و دولت در این خطه بودند که این امر محقق شد و امید می‌رود با اجرایی شدن ۱۱۹ مصوبه این سفر توسعه همه جانبه در بخش‌های مختلف فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و رفاهی مردم رخ بدهد.

اختصاص چهار هزار میلیارد تومان اعتبار به بخش راه، توافق با تامین ۲ هزار میلیارد تومان اعتبار برای بخش کشاورزی و کمک به بهسازی و نوسازی فرودگاه بجنورد از مهم‌ترین مصوبه‌های سفر دولت به خراسان شمالی است.

اختصاص ۴ هزار میلیارد تومان به بخش راه

وزیر راه و شهرسازی گفت: در سفر دولت به خراسان شمالی، چهار هزار میلیارد تومان اعتبار برای اجرای پروژه‌های راهسازی این استان اختصاص یافت که امید می‌رود گامی برای ارتقای شاخص‌های توسعه این خطه از کشور باشد.

رستم قاسمی اظهار داشت: یکهزار میلیارد تومان از این اعتبارات که در سفر کاروان دولت عدالت محور به راه‌های خراسان شمالی اختصاص یافت، در محور‌های روستایی این استان هزینه خواهد شد.

وی افزود: امید می‌رود این اعتبارات با روحیه جهادی مسوولان منجر به رفع نیاز‌های مردم در مناطق روستایی و سبب توسعه این مناطق شود.

۸۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای جاده بجنورد-جنگل گلستان

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان شمالی هم گفت: در سفر کاروان دولت به استان، برای تکمیل طرح راه‌سازی محور بجنورد - جنگل گلستان ۸۰۰ میلیارد تومان اعتبار اختصاص یافت.

قاسم قاسمی اظهار داشت: امید می‌رود با تخصیص این اعتبار، اجرای این طرح شتاب گرفته و هرچه زودتر آماده بهره برداری شود.

به گزارش ایرنا، محور چهارخطه بجنورد - جنگل گلستان بخشی از محور سراسری بهشهر – گرگان– مشهد است. این محور سراسری بیش از ۵۶۰ کیلومتر طول دارد که ۲۷۲ کیلومتر آن در حوزه استحفاظی خراسان شمالی قرار دارد. تاکنون بخش زیادی از این محور چهار خطه شده و زیر بار ترافیک رفته و تنها ۴۵ کیلومتر از آن در خراسان شمالی باقی مانده است.

۸۰ میلیارد تومان اعتبار برای فرودگاه بجنورد

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان شمالی گفت: در سفر دولت به استان ۸۰ میلیارد تومان اعتبار برای بهسازی و نوسازی فرودگاه بجنورد اختصاص یافت.

قاسمی اظهار داشت: همچنین امروز دولت ۶۷ میلیارد تومان اعتبار برای آماده سازی مسکن مهر بجنورد و شیروان اختصاص داد.

وی خاطرنشان کرد: ۳۰ میلیارد تومان برای کمک به آماده سازی سایت مسکن مهر کوی وحدت شیروان و ۳۷ میلیارد تومان به گلستان شهر بجنورد اختصاص یافت.

۲ هزار میلیارد تومان برای توسعه کشاورزی

وزیر جهاد کشاورزی هم از اختصاص ۲ هزار میلیارد تومان اعتبار به بخش کشاورزی خراسان شمالی خبر داد و گفت: امیدوار هستیم با این اعتبار تخصیصی تحولی در این حوزه ایجاد شود.

زدودن غبار محرومیت خراسان شمالی با ۱۱۹ مصوبه سفر دولت

سیدجواد ساداتی‌نژاد اظهار داشت: این میزان اعتبار برای رونق کشاورزی استان در بخش‌های آب و خاکٰ از جمله سامانه‌های آبیاری نوین و طرح‌های آبخیزداری، توسعه زیر ساخت‌های مجتمع‌های گلخانه‌ای و دامپروری، آبرسانی به خانوار‌های عشایری و مرمت ایلراه‌ها و سایر موارد در نظر گرفته شده است.

وی بر توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی در خراسان شمالی تاکید کرد و گفت: یک خط اعتباری یک هزار میلیارد تومانی برای توسعه صنایع تبدیلی در این استان ایجاد خواهد شد تا عقب ماندگی‌ها در این حوزه جبران شود.

وی خاطرنشان کرد: یک خط اعتباری برای توسعه صنایع بسته بندی، صنایع لبنی، کشتارگاه‌ها، سردخانه‌ها و کارخانجات بوجاری بذر در استان درنظر گرفته شده است تا زنجیره ارزش در این استان ارتقاء یابد.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه خراسان شمالی ظرفیت بسیار خوبی برای توسعه بخش کشاورزی بویژه توسعه باغ‌ها در اراضی شیب دار دارد افزود: همچنین این استان قطب دامپروری است که بخش قابل توجهی از پروتین مورد نیاز کشور را تامین می‌کند که نقش بسزایی در تامین امنیت غذایی دارد.

خراسان شمالی ۳۴۴ هزار هکتار عرصه کشاورزی دارد که از این میزان ۳۰۰ هزار هکتار زراعی و مابقی باغی است و بیش از ۸۰ هزار بهره بردار بخش کشاورزی در این حوزه فعالیت می‌کنند. بیشترین شاغلان استان در بخش کشاورزی اشتغال دارند.

حدود ۴۴ درصد از جمعیت این استان در روستا‌ها سکونت دارند و ۳۷ تا ۴۲ درصد اشتغال این استان در حوزه کشاورزی است.

اختصاص ۱۱۳ میلیارد تومان اعتبار به ساخت بیمارستان رازوجرگلان

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم از اختصاص ۱۱۳ میلیارد تومان اعتبار به ساخت بیمارستان رازوجرگلان خبر داد و گفت: ۳۳ میلیارد تومان از محل بودجه سال جاری و ۸۰ میلیارد تومان از محل اعتبارات سفر استانی دولت، با تخصیص ۱۰۰ درصدی، به ساخت بیمارستان ۶۴ تختخوابی شهرستان مرزی راز و جرگلان اختصاص یافت.

دکتر بهرام عین اللهی با تاکید بر لزوم حل مشکلات درمانی مردم این خطه مرزی در کوتاهترین زمان ممکن اظهار داشت: به کارگیری پیمانکار جهادی برای ساخت این بیمارستان ضروری است و البته نظارتی همه جانبه و مستمر نیز باید تا پایان مرحله ساخت این بیمارستان صورت گیرد.

اختصاص ۸۰ میلیارد تومان برای تکمیل بیمارستان پورسینای آشخانه

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی همچنین از اختصاص ۸۰ میلیارد تومان برای تکمیل بیمارستان پورسینای آشخانه خبر داد و گفت: همچنین ۸۰ میلیارد تومان اعتبار برای بیمارستان شهرستان مرزی راز و جرگلان اختصاص یافت.

وی افزود: پنج میلیارد تومان هم برای کلینیک ناباروری این استان و پنج میلیارد تومان برای راه اندازی مرکز غربالگری سرطان زنان اختصاص یافت.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: برای خرید اتوبوس انتقال خون و سه دستگاه آمبولانس هم اعتباراتی اختصاص یافته است.

اختصاص ۱۲۰ میلیارد تومان به حوزه بانوان خراسان شمالی

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده هم گفت: ۱۲۰ میلیارد تومان اعتبار به حوزه بانوان خراسان‌شمالی اختصاص یافت که امیدواریم با همکاری دستگاه‌های مسئول، نتیجه‌بخش باشد.

انیسه خزعلی اظهار داشت: این اعتبار در ۹ بند که از جمله آن ساخت دانشگاه کوثر، کلینیک ناباروری، ایجاد بازارچه فروش مشاغل خرد خانگی، بازارچه دائمی و مرزی، احداث خوابگاه امام صادق است.

به گزارش ایرنا رییس جمهور در بیست و ششمین سفر استانی، صبح روز پنجشنبه، دوم تیرماه وارد استان خراسان شمالی شد و دیدار با اقشار مختلف مردم، ایثارگران، جانبازان و خانواده شهدا، برگزاری شورای اداری، بازدید از برخی پروژه‌ها و طرح‌های عمرانی و خدماتی از مهمترین برنامه‌های سفر یک‌روزه رئیس‌جمهور به این استان بود.

رییس جمهور را در این سفر وزرای کشور، نیرو، جهاد کشاورزی، راه و شهرسازی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، رییس سازمان محیط زیست، معاون اجرایی و رییس دفتر رییس جمهور همراهی کردند.
منبع: ایرنا
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار