شجاعت دولت سیزدهم برای اصلاح سیاست ارز ترجیحی/ مردم از مزایای توزیع عادلانه یارانه‌ها بهره‌مند می‌شوند
کد خبر: 1089707
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004ZTv
تاریخ انتشار: ۰۲ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۰۱
غضنفری مطرح کرد.
 رئیس هیات عامل صندوق توسعه ملی گفت: هدفمندی یارانه‌ها باید در دولت قبل انجام می‌شد، زیرا فاصله‌ای که برای اصلاح پرداخت یارانه وجود دارد، موجب شوک قیمتی بزرگی است.
«مهد غضنفری» در گفت‌وگوی با خبرنگار اقتصادی ایرنا در خصوص اجرای طرح «مردمی‌سازی و توزیع عادلانه یارانه‌ها» با اصلاح سیاست ارز ترجیحی، اظهار داشت: انتقال یارانه‌های دولتی از حلقه اول زنجیره کالا به حلقه پایانی آن اقدام ضروری بود و دولت در اجرای آن شجاعت به خرج داد.

وی با بیان اینکه مردم هم انتظار داشتند که یارانه به‌صورت عادلانه در اختیارشان قرار گیرد، افزود: اگر اصلاح یارانه کالا‌ها به‌درستی انجام شود، مردم هم از مزایای آن بهره‌مند می‌شوند.

رئیس هیات عامل صندوق توسعه ملی گفت: یارانه‌های دولتی در کشور‌های مختلف و در حلقه‌های مختلف زنجیره کالایی توزیع می‌شود، وقتی یارانه‌ها در حلقه نخست زیاد باشد به ظاهر موجب کاهش قیمت کالا می‌شود؛ اما معمولاً به صورت قاچاق معکوس از کشور خارج یا به‌صورت غیر بهره‌ور به کار گرفته می‌شود.

وی ادامه داد: تجربه نشان داده اگر پرداخت یارانه در حلقه پایانی باشد، مردم می‌توانند در استفاده از منابع خود مدیریت کنند.

غضنفری گفت: هدفمندی یارانه‌ها در چند گام انجام می‌شود و اگر این گام‌ها به ترتیب منطقی برداشته نشود، ممکن است مردم آسیب ببینند یا دولت به اهداف خود نرسد.

رئیس هیات عامل صندوق توسعه ملی تاکید کرد: باید به دولت کمک کنیم تا فرایند هدفمند شدن پرداخت یارانه‌ها به ترتیب و مطابق با منطق خود انجام شود برای مثال آگاهی‌رسانی مردم، همراه کردن مردم، رفع نگرانی از خانواده‌ها همه باید انجام شود.

رئیس هیات عامل صندوق توسعه ملی ادامه داد: باید اطلاع‌رسانی کافی در خصوص مردمی‌سازی یارانه‌ها انجام شود تا مردم نگرانی نداشته باشند و امنیت خاطر ایجاد کنیم تا همه مردم پشتیبان طرح باشند.

وی تاکید کرد: هدفمندی یارانه‌ها باید در دولت‌های قبل انجام می‌شد و اجرای آن در حال حاضر نیز دیر بود، زیرا فاصله‌ای که برای اصلاح پرداخت یارانه وجود دارد خود موجب شوک قیمتی بزرگی است.

غضنفری تصریح کرد: دولت سیزدهم و تیم اقتصاد شجاعت بالایی به خرج دادند و از اعتبار خود برای ملت و وضعیت اقتصادی کشور مایه گذاشتند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار