هیچ دولتی جرأت حذف ارزترجیحی را نداشت
کد خبر: 1089315
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004ZNb
تاریخ انتشار: ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۰
حجت‌الاسلام حسین ابراهیمی
عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز با بیان اینکه هیچ دولتی جرأت حذف ارز ترجیحی را نداشت، گفت: اگر این جراحی با مشارکت مردم و مسئولان به نتیجه برسد، اقتصاد کشور شکوفا می‌شود.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: حجت‌الاسلام حسین ابراهیمی عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز در گفتگو با خبرنگار مهر، در رابطه با مسئله اصلاح هدفمندی یارانه‌ها و فلسفه ارز ترجیحی ۴۲۰۰ تومانی، گفت: ارز ۴۲۰۰ تومانی با سیاست و فلسفه‌ای ایجاد شد. فلسفه یارانه‌ها که در دولت محمود احمدی‌نژاد به وجود آمد، از این قرار بود که فقط به محرومین داده شود؛ اما سیاست‌ها به گونه‌ای تغییر کرد که این یارانه‌ها به همه مردم تعلق گرفت حتی افرادی که در خارج از کشور بودند.

وی ضمن اشاره به اینکه در گذر زمان هدف در پرداخت یارانه‌ها تغییر کرد، تصریح کرد: در دولت حسن روحانی همین روند برای تخصیص یارانه‌ها به همه مردم ادامه یافت. نهایتاً بعد از پیشنهاد اسحاق جهانگیری معاون اول ریاست جمهوری وقت، برای ایجاد ارز ۴۲۰۰، شاهد رانت‌ها، دزدی‌ها و فساد‌های بسیاری بودیم.

ابراهیمی با بیان اینکه دولت یارانه کالا‌های اساسی را پرداخت می‌کرد تا ارزان به دست مردم برسد، عنوان کرد: متاسفانه سرنوشت کالا‌ها به چند صورت تغییر می‌کرد و به دست مردم نمی‌رسید، برخی کالا‌ها در گمرک ناپدید می‌شدند یا گاهی مشخص نبود بیرون از گمرک به کجا رفته‌اند، گاهی سودجویان کالا‌ها را از طریق مرز به کشور‌های همسایه می‌فروختند، برخی دیگر در داخل کشور احتکار می‌کردند و مدتی بعد اجناس را به قیمت آزاد به فروش می‌رساندند.

عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز با تاکید بر اینکه دولت قبل میلیارد‌ها دلار از طریق ارز ۴۲۰۰ تومانی خرج می‌کرد، اما چیزی به مردم و مصرف کنندگان نمی‌رسید، گفت: دولت سیزدهم در این زمینه فداکاری کرده است، چراکه هیچ دولتی جرأت نمی‌کرد این کار را انجام دهد، حجت‌الاسلام رئیسی در این باره قدم خوبی برداشت و اقدام مهمی را شروع کرد.

وی تصریح کرد: اگر رئیسی بتواند این جراحی را با مشارکت مردم و مسئولان به نتیجه برساند، اقتصاد کشور علیرغم همه تحریم‌ها شکوفا خواهد شد و وضعیت مردم نیز بهتر می‌شود. با این روند امید است یارانه ۴۲۰۰ تومانی به طیف نیازمند و مصرف کنندگان واقعی برسد.

ابراهیمی، حذف ارز ترجیحی در دولت سیزدهم را برنامه‌ای خوب دانست و خاطرنشان کرد: همه کارشناسان و دانشمندان اقتصادی اتفاق نظر دارند که این کار باید انجام شود و مقام معظم رهبری هم آن را تایید کرده‌اند، بنابراین امیدواریم با تلاش دولت و همراهی مردم این برنامه نتیجه‌بخش باشد.
منبع: مهـــر
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار