«دفاع مقدس» نماد عمل‌گرایی روحانیت در میدان اسلام و ایران
کد خبر: 1089259
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004ZMh
تاریخ انتشار: ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۲۲:۰۰
مراجع و علمای قم در دیدار نماینده ولی‌فقیه در سپاه عنوان کردند
در آستانه برگزاری کنگره ۴هزار شهید روحانی در چهارم خردادماه سال جاری که با پیام مقام معظم رهبری و سخنرانی رئیس‌جمهوری در مصلای قدس شهر قم برگزار خواهد شد، نماینده ولی‌فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سفر به قم با آیات نوری‌همدانی و سبحانی از مراجع عظام تقلید و سیدمحمد سعیدی، تولیت آستان مقدس حضرت فاطمه‌معصومه (س) دیدار و گفتگو کرد.

در آستانه برگزاری کنگره ۴هزار شهید روحانی در چهارم خردادماه سال جاری که با پیام مقام معظم رهبری و سخنرانی رئیس‌جمهوری در مصلای قدس شهر قم برگزار خواهد شد، نماینده ولی‌فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سفر به قم با آیات نوری‌همدانی و سبحانی از مراجع عظام تقلید و سیدمحمد سعیدی، تولیت آستان مقدس حضرت فاطمه‌معصومه (س) دیدار و گفتگو کرد.
به گزارش خبرگزاری رسا، در این دیدار‌ها که روز پنج‌شنبه برگزار شد، مراجع عظام تقلید با بیان اینکه علما و روحانیت همواره نزد مردم از جایگاه برجسته‌ای برخوردار بوده‌اند، از مسئولان خواستند با اقدامات مؤثر خود، دغدغه‌های معیشتی مردم را به حداقل برسانند.
«علم‌آموزی، مردمداری و جهاد» ۳ وظیفه روحانیت
آیت‌الله حسین نوری‌همدانی از مراجع تقلید در دیدار حجت‌الاسلام عبدالله حاجی‌صادقی، نماینده ولی‌فقیه در سپاه با اشاره به اینکه در میان اقشار مختلف مردم از آغاز اسلام هیچ گروهی به اندازه علما عزت و عظمت نداشته است، گفت: علما سه وظیفه مهم دارند که اولین آن تقویت سرمایه‌های علمی است. وی با تأکید بر اینکه طلاب و روحانیت باید در مرحله نخست به دنبال کسب علم حقیقی باشند، افزود: علما باید در تحصیل آنقدر سرمایه کسب کنند که جوابگوی نیاز‌های جامعه و مردم باشند، لذا طلبگی کار بسیار مهمی است.
آیت‌الله نوری‌همدانی با بیان اینکه انسان تا فقیه نباشد و به خودسازی نرسد، نمی‌تواند در جامعه تأثیرگذار باشد، عنوان کرد: اصل مردم هستند و روزبه‌روز باید برای خدمت به آن‌ها تلاش شود و رضایت و محبت آن‌ها را جلب کرد. استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه مردم از مسئولان انتظار دارند زندگی نسبتاً مرفهی داشته باشند، تصریح کرد: مردم از ما خیلی انتظار دارند و این مردم در جبهه‌ها فوج فوج جان دادند و از مسئولان انتظار دارند دغدغه معیشتی کمتری پیدا کنند، لذا در این زمینه باید گام‌های دقیق و مؤثرتری را برداشت.
وی با تأکید بر تقویت رابطه روحانیت و مردم و خدمت به ملت افزود: دومین وظیفه مهم روحانیت مردمی بودن و خدمت به آنهاست و طلاب نباید از آن غافل شوند.
این مرجع تقلید ادامه داد: روز قیامت به علما پاداشی داده می‌شود، اما به فردی که هم علم داشته باشد و هم به مردم خدمت کرده باشد، بیشتر پاداش داده می‌شود. آیت‌الله نوری‌همدانی جهاد را در کنار خدمت به مردم از رسالت‌های مهم جامعه روحانیت برشمرد و خاطرنشان کرد: معرفی شهدای روحانی به مردم موضوع مهمی است که می‌تواند موجب زنده نگه داشتن مسیر شهدا باشد، کتاب شهداء الوظیفه علامه امینی سعی کرده است شهدایی را که در جبهه‌ها حضور داشتند و به شهادت رسیده‌اند، معرفی کند و بگوید وظیفه علما جهاد و شهادت است.
وی در پایان با اشاره به اینکه برگزاری کنگره شهدای روحانی در ادامه مسیر شهدا تأثیرگذار است، تصریح کرد: ما باید به فکر رفع مشکلات و دغدغه‌های مردم باشیم و در این مسیر از هیچ تلاشی دریغ نکنیم.
شهدای روحانی؛ نماد عمل‌گرایی روحانیت
آیت‌الله جعفر سبحانی هم در دیدار حجت‌الاسلام حاجی‌صادقی، نماینده ولی‌فقیه در سپاه و اعضای ستاد کنگره شهدای روحانی با بیان اینکه قشر روحانیت از سال‌ها قبل از انقلاب اسلامی برای حراست از دین در میدان حاضر بوده و شهید داده است، اظهار کرد: کنگره شهدای روحانی باید به شهدای روحانیت در دوره‌های مختلف زمانی توجه داشته باشد.
استاد حوزه علمیه قم با تأکید بر اینکه بسیاری از طلاب دوران دفاع مقدس و انقلاب بدون اینکه نام و یادی از آن‌ها باقی مانده باشد به شهادت رسیدند، اضافه کرد: بسیاری از طلاب روحانی در زندان‌های ساواک به شهادت رسیدند. آیت‌الله سبحانی با بیان اینکه عمل بهترین عامل برای اثبات حقانیت است، گفت: گفتار همراه با عمل موجب اثرگذاری در جامعه می‌شود. جامعه نباید تصور کند روحانیون فقط اهل حرف هستند، روحانیت در دوران دفاع مقدس نیز در عرصه عمل ورود و برای اسلام و ایران جان خود را فدا کردند.
تجلیل از شهدا ریشه در ماجرای غدیر دارد
آیت‌الله سیدمحمد سعیدی، تولیت آستان مقدس حرم حضرت معصومه (س) نیز در دیدار نماینده ولی‌فقیه در سپاه، با اشاره به کنگره ۴ هزار شهید روحانی گفت: ریشه این قضیه درس عبرتی است که از واقعه غدیر گرفته‌ایم و در واقعه غدیر خدا و رسولش در ابلاغ از هیچ چیز کم نگذاشته‌اند.
وی افزود: پیامبر (ص) با شفافیت تمام امیرالمؤمنین (ع) را به امامت و جانشینی بعد از خود معرفی و از مردم پیمان و اقرار گرفت، اما پس از مدت‌زمان کوتاهی به فراموشی سپردند و این درس بزرگی برای ماست که هرچند امداد الهی حد و ثغوری ندارد، اما باید از درون کار کرد.
نماینده ولی‌فقیه در استان قم با اشاره به اینکه تجلیل از شهدا ریشه در ماجرای غدیر دارد، ابراز داشت: این کنگره درسی از داستان واقعه غدیر است، بنابراین باید باشد و تجلیل از شهدای روحانیت ریشه در غدیر دارد و این شهدا در غیرت دینی و ملی کم نگذاشته‌اند، لذا شایسته تقدیر هستند.
امام جمعه قم با تأکید بر اینکه یاد افراد صالح موجب نزول رحمت الهی می‌شود، تصریح کرد: در نماز واجب موظف هستیم از صالحین یاد کنیم و در روایات آمده است که یاد صالحین سبب نزول رحمت الهی خواهد شد. وی با اشاره به آسیب‌ها اظهار کرد: به برکت کار‌های جهادی و فرامین رهبری معظم اینگونه کنگره‌ها از حالت تشریفاتی خارج شده است و اگر در پرتو این کنگره کمک‌هایی به جامعه و افراد نیازمند صورت بگیرد، ثمره این کنگره را لذتبخش‌تر خواهد کرد.
آیت‌الله سعیدی امر به معروف و نهی از منکر شهدا را صرف تذکر ندانست و آن را علاج برشمرد و خاطرنشان کرد: عمل شهدا آن‌ها را رهرو ائمه (ع) قرار داده است، لذا باید در عمل امر به معروف و نهی از منکر کرد.
وی با پیشنهاد اینکه از زندگی شهدای روحانی و این کنگره مستند بسازید، ابراز کرد: باید کنگره ۴ هزار شهدای روحانی را به حمایت از نظام و دولت گره زد.
«روحانیت» پیشتاز جهاد و شهادت
حجت‌الاسلام عبدالله حاجی‌صادقی، نماینده ولی‌فقیه در سپاه نیز در این دیدار‌ها با بیان اینکه روحانیت رسالت خود را در همه عرصه‌ها به خوبی دنبال کرده است، اظهار کرد: رسالت جهاد و شهادت یکی از این رسالت‌هاست که روحانیت فقط داعی الی‌الله نبوده بلکه وظیفه راهبر و امامت عملی هم بر عهده داشته است و نتیجه‌اش هم این می‌شود که آمار شهدا، جانبازان و آزادگان از همه اقشار بیشتر است.
وی با بیان اینکه در کنگره شهدای روحانی یاد ۴ هزار شهید روحانی را گرامی می‌داریم، عنوان کرد: حوزه علمیه روحانی بودن و درجه تحصیلی آن‌ها را مشخص کرده است و بنیاد شهید نیز مهر تأییدی بر شهید بودن آنان زده است، اما بسیاری از طلاب بدون لباس حوزه و با لباس دیگر رزمندگان در جبهه حضور یافتند و به شهادت رسیدند که آمار آن‌ها در این ۴ هزار شهید دیده نشده است.
نماینده ولی‌فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با بیان اینکه شهدای روحانیت محدود به دفاع مقدس نیستند، گفت: کنگره‌های شهدای اقشار مختلف تا به امروز برگزار شده است، اما متأسفانه در خصوص کنگره شهدای روحانی تأخیر داشتیم.
وی با اشاره به اینکه در راستای برگزاری کنگره شهدای روحانی، ۷۱۰ یادواره شهرستانی و ۵۵ کنگره استانی برگزار شده است، گفت: ۳۴ جلد کتاب تهیه و هر روحانی را در سه صفحه معرفی کردیم و در این میان تفاوتی میان شهدا قائل نشدیم.
حاجی‌صادقی با بیان اینکه یک جلد کتاب واحد با عنوان پیام شهدا با محوریت سیره و سفارش شهدا برای عموم مردم تهیه شده است، عنوان کرد: ۱۱۷ جلد کتاب و ۱۰ کتاب صوتی و توسط کنگره‌ها و یادواره‌های استانی تهیه شده و بسیاری از آثار دیگری به دست آمده است که در کنار کنگره شهدا در نمایشگاهی به نمایش گذاشته خواهد شد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار