اعتراف سازمان محیط زیست به ناتوانی در نگهداری از توله‌یوز‌های ایرانی!
کد خبر: 1089114
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004ZKM
تاریخ انتشار: ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۹
معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان محیط زیست ضمن پذیرش اشتباهات در نگهداری از توله‌های یوزپلنگ گفت: بسیاری از دامپزشکان معتقدند که انتقال توله‌یوز‌ها به تهران اشتباه بود چرا که در پایتخت ویروس دیستمپر و آلودگی سگ و گربه‌ها وجود دارد.
سرویس جامعه جوان آنلاین: حسن اکبری در یک گفت‌وگوی تلویزیونی با اشاره به اشتباهات رخ‌داده در فرایند نگهداری و جابه‌جایی توله‌یوز‌ها اظهار کرد: ما تجربه تولد یوز‌ها و نگهداری از آن‌ها در شرایط اسارت را نداشتیم و دامپزشکان نیز مرتکب خطا‌هایی شدند. ما چیتا کیپر (نگهدارنده تخصصی یوز) نداشتیم چرا که پیش‌بینی نمی‌شد نیازمند عمل سزارین باشیم.

وی ادامه داد: انتقادات مطرح‌شده درباره دور بودن سایت تکثیر یوز‌ها درست است و مکان‌یابی مرکز تکثیر یوز در اسارت از ابتدا اشتباه بود. قرارگیری این مرکز در زیستگاه طبیعی یوز سبب شد کار حفاظت نیز برای همکاران ما سخت شود و تمرکز ما به‌جای حفاظت از زیستگاه بر تکثیر در اسارت متمرکز شود.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان محیط زیست ضمن اشاره به تهدیداتی که یوز سوم را تهدید می‌کند، خاطرنشان کرد: انتقال توله‌های یوزپلنگ به تهران با مشورت دامپزشکان انجام شده است، اما دوستداران محیط زیست و دامپزشکان زیادی وجود دارند که معتقدند انتقال توله‌های یوز به تهران اشتباه بوده است چرا که پایتخت آلوده است و در آن "ویروس دیستمپر" (یک بیماری تنفسی ویروسی است که می‌تواند موجب آسیب مغزی شود) و سگ و گربه زیادی وجود دارد.

اکبری خاطرنشان کرد: کلاً خطا‌هایی وجود داشته است که ما آن‌ها را می‌پذیریم و باید آن‌ها را اصلاح کنیم تا با استفاده از ظرفیت‌های بعدی، این اشتباهات را جبران کنیم.

اکبری در رابطه با علت تلف شدن یوز دوم گفت: شیر مصرفی، کیفیت مناسبی نداشته و عامل تلف شدن توله‌یوز دوم شده است. متأسفانه شیر باکیفیت برای این گونه خاص در کشور نداریم و از یک نمونه شیر خارجی که توصیه شده بود استفاده می‌شد. برخی معتقدند این نوع شیر نباید طولانی‌مدت استفاده می‌شد و شیر خارجی دیگری بایست جایگزین می‌شد، شیر‌های خارجی و واکسن‌های لازم به‌سبب تحریم کشور ما به‌طور مستقیم قابل خرید نیستند و باید با واسطه و شرایط خاص تأمین شوند، این‌ها مشکلاتی است که در تکثیر یوزپلنگ وجود دارد و همین باعث شد که توله دوم را از دست بدهیم.

وی ادامه داد: توله سوم هم متأثر از همان شیری که مصرف کرده، آسیب دیده و از دیروز تاکنون در حال درمان است، اما خوشبختانه وضع بهتری دارد و امیدواریم که زنده بماند.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان محیط زیست بیان کرد: یوزپلنگ گونه خاصی است که ما دانش دامپزشکی کافی برای درمان این گونه را در کشور نداریم، البته از دامپزشکان خارج از کشور کمک گرفتیم و قرار بود در اواسط هفته پیشِ‌رو به ایران سفر کنند و کار معاینه و درمان و کار‌های درمانی توله یوز‌ها و مادرشان را انجام دهند، ان‌شاءالله با آمدن آن‌ها مجموعه‌ای از تجربه‌ها را بتوانیم به دامپزشکان ایرانی منتقل کنیم.

روز ۱۱ اردیبهشت ماه سال جاری ۳ توله‌یوزپلنگ در سایت تکثیر یوزپلنگ آسیایی پارک ملی خارتوران متولد شدند که تولد آن‌ها متخصصان را به نجات گونه در معرض انقراض یوزپلنگ ایرانی امیدوار کرد، اما فقط با گذشت ۳ روز از تولد یوزها، یکی از آن‌ها تلف شد و روز گذشته نیز دامپزشک یوزپلنگ‌ها از تلف شدن یکی دیگر از توله‌ها خبر داد.
منبع: تسنيم
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار