طرح توجیهی شهرسازی چیست و چه رابطه ای با طرح تفصیلی و جامع دارد؟
کد خبر: 1089092
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004ZK0
تاریخ انتشار: ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۱:۱۱
طرح توجیهی شهرسازی در ایران برنامه ای است که توسط آن تمامی نیاز های شهروندان با گسترش جمعیت و شهر ها در زمینه های مختلف رفع می شود.

تفاوت بین طرح تفصیلی، طرح جامع شهری و طرح توجیهی شهرسازی چیست؟

این متن جهت درک عمیق تر اصطلاح طرح توجیهی شهرسازی تهیه شده است. بدین جهت می بایست با اصطلاحاتی که در این زمینه بکار می رود آشنا شده و به درک نسبی از آن ها برسید. به طور کلی ما برای فهمیدن مفهوم طرح توجیهی شهرسازی با دو اصطلاح طرح تفصیلی و طرح جامع شهری سروکار خواهیم داشت. می توان گفت که طرح تفصیلی و همچنین طرح جامع شهری مهم ترین و بیشترین نقش را در شهرداری ها و نیز سازمان‌های مربوط به فضاهای شهری بر عهده دارند.  از آنجایی که خود شما نیز آگاه هستید شهر ها به گذشت زمان گسترش یافته و روزانه بر جمعیت آنها افزوده می شود. بنابراین نیاز به اداره و سازماندهی امور شهری بیش از پیش به چشم میخورد و اهمیت می یابد. از این رو یک برنامه جامع جهت رفع و کنترل این مشکلات و نیاز ها و همچنین جهت داشتن سکونت بهینه و نیز دسترسی شهروندان به امکانات شهری مورد نیاز است.

در ایران برنامه جامع و مفصل که بتواند پاسخگوی تمامی نیاز های شهروندان با گسترش جمعیت و شهر ها باشد، با نام طرح تفصیلی، طرح جامع شهری و طرح‌هادی شناخته می‌شوند. تهیه و تنظیم هر یک از این طرح ها متناسب با نیاز شهر‌ها و همچنین کشورها می باشد. هدف کلی هر یک از این طرح ها (طرح تفصیلی، طرح جامع شهری و طرح‌هادی) کاهش و یا از بین بردن مشکلات گوناگون شهر ها و روستا ها از لحاظ اقتصادی، فرهنگی، بهداشتی و اجتماعی می باشد.

طرح توجیهی شهرسازی چیست و چه رابطه ای با طرح تفصیلی و جامع دارد؟

طرح توجیهی شهرسازی

وظیفه اصلی طرح توجیهی کمیسیون ماده ۵ چیست؟

با مطالعه بخش قبلی که توانسته اید با کلیات و اهداف طرح توجیهی شهرسازی، طرح های جامع و تفصیلی آشنا شوید، حال وقت آن است که با موضوع طرح توجیهی کمیسیون ماده پنج آشنا شوید. طرح های جامع به طور معمول در سطح وزرا انجام می شوند. طرح های تفصیلی نیز که مربوط به طرح های استانی است توسط کمیسیون ماده ۵ بررسی، تغییر و تصویب می‌شوند. طرح توجیهی کمیسیون ماده ۵ در حوزه شهرسازی به فعالیت میپردازد ولی با این وجود در بخش های دیگر نیز فعال بوده و حوزه های دیگر را نیز در بر میگیرد. در نتیجه می توان گفت تغییر طرح های تفصیلی به طرح های جامع بستگی دارد و در نهایت تمامی طرح توجیهی شهرسازی در کمیسیون ماده پنج به بررسی و تصویب و می رسد و یا حتی ممکن است رد شوند.

مراحل تصویب طرح توجیهی شهرسازی

اگر برایتان سوال است که طرح توجیهی شهرسازی چگونه به تصویب می‌رسد، با مجموعه هفت شهر آریا همراه باشید. همانطور که اطلاع دارید کمیسیون ماده پنج برای شهرستان‌ها و همچنین برای کلانشهر تهران به صورت جداگانه تشکیل شده و مطابق با قوانین موضوعه ایران می باشد. برگزاری دبیرخانه کمیسیون ماده پنج نیز در ادارات مسکن و شهرداری یا در ادارات راه و شهرسازی انجام می گیرد. همچنین کمیسیون ماده ۵ در شهرستان‌ها توسط استاندار تعیین می‌شود. کلیه طرح ها توسط کمیته ویژه در کمیسیون ماده ۵ بررسی می شود. در صورتی که طرح مطابق با قوانین طرح تفصیلی باشد توسط کمیسیون به تصویب می‌رسد.  برای تنظیم و ارائه طرح توجیهی شهرسازی در ابتدا باید مدارک مورد نیاز را گردآوری کنید. سپس آن ها را جهت بررسی به کمیسیون ماده ۵ ارائه دهید. مدارک مورد نیاز به صورت زیر می باشد:

-         دریافت نامه از ارگان متقاضی

-         استعلام گرفتن از نقشه و موقعیت محل مورد نظر

-         ارائه سند مالکیت به ارگان مربوطه

-         ارائه گزارش طرح توجیهی در خصوص پیشنهاد تغییر کاربری

طرح توجیهی شهرسازی چیست و چه رابطه ای با طرح تفصیلی و جامع دارد؟

طرح توجیهی شهرسازی

کاربرد‌ها و مزیت‌های طرح توجیهی شهرسازی

در سراسر جهان در بیشتر جوامع دورنمایی از رشد و توسعه شهر ها در یک سند جامع ترسیم و گردآوری می‌شود. می توان طرح جامع را  ستون فقرات یک شهر به حساب آورد. طرح های جامع در مواقع مشکلات و چالش های یک جامعه را پیش بینی کرده و نشان می دهند و در نهایت راه حلی برای این مشکلات ارائه می دهند. کمیسیون ماده پنج طرح توجیهی در واقع به طرح های جامع و تفصیلی وابسته است و کاربرد آن در تصویب و تغییرات پیشنهادی بر روی طرح ها میباشد. می توان با کمک طرح توجیهی شهرسازی اقدام به تغییر کاربری زمین، تغییر تراکم ساخت اقدام کرد. در صورتی می توان در کمیسیون این تغییرات را اعمال کرد که به تهیه و ارائه یک طرح امکان سنجی دقیق بپردازید تا به تصویب کمیسیون درآید.

نوشتن و تهیه طرح توجیهی مهندسین مشاور یک حرفه تخصصی و فنی محسوب می شود. از این رو بهتر است تهیه طرح توجیهی و ارائه آن به کمیسیون را به یک فرد با تجربه و متخصص سپرد. در صورتی که در این زمینه دارای تخصص نیستید به هیچ وجه اقدام به تهیه طرح توجیهی نکنید. زیرا به احتمال خیلی زیاد طرح شما رد خواهد شد. اگر به یک فرد متخصص جهت تهیه طرح توجیهی شهرسازی برای تغییر کاربری زمین و یا افزایش تراکم ساختمان دارید، مهندسان مشاور هفت شهر آریا با کمترین تعرفه ممکن می توانند به شما کمک کنند. در ادامه بیشتر به خدمات ارائه شده از سوی مهندسین مشاور این مجموعه خواهیم پرداخت.

طرح توجیهی شهرسازی چیست و چه رابطه ای با طرح تفصیلی و جامع دارد؟

طرح توجیهی شهرسازی

خدمات مجموعه هفت شهر آریا

شما می توانید از مهندسان مشاور شرکت هفت شهر آریا در زمینه‌های مختلف کمک بگیرید. هدف این مجموعه ارائه خدمات در سریع ترین زمان ممکن با کمترین تعرفه به شما عزیزان می باشد. برای دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان این شرکت می توانید با شماره های درج شده تماس بگیرید. برخی از خدمات مجموعه هفت شهر آریا به صورت زیر می باشد:

-         طراحی مجتمع تجاری

-         طرح آماده سازی زمین

-         طرح جامع شهرک

-         طرح توجیهی فنی اقتصادی

-         طرح امکان سنجی

-         طرح توجیه فنی تغییر کاربری زمین

-         طراحی لجستیک پارک

-         طراحی شهرک صنعتی

-         طراحی مجتمع خدماتی رفاهی بین راهی

-         طرح توجیهی افزایش طبقات

-         طرح توجیهی افزایش تراکم ساختمانی

 

 

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی