سلام از کنار کتاب به فرمانده/ ربات‌ها هم کتابفروش شدند
کد خبر: 1088655
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004ZCx
تاریخ انتشار: ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۸
نمایشگاه کتاب تهران در پنجمین روز خود نیز با رویدادهای متعددی همراه بود که از میان آن‌ها حضور رنگین‌کمان اقوام مختلف ایرانی در بهشت واژه‌ها و همچنین گروه سرود سلام فرمانده که حال و فضای نمایشگاه را با اجرای سرودهای مختلف و متنوع‌شان فرحناک‌تر کردند بیش‌از پیش به چشم می‌آمد.
 

سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در گام پنجم خود (یکشنبه ۲۵ اردیبهشت ماه) در حالی درهای خود را به روی دوستداران و همدلان یار مهربان گشود، که بازهم خنکای بهشتی اردیبهشت ترین ماه خداوند نوازشگر صورت و هم قدم تک تک گام‌های مشتاقان و دلدادگان عرصه یار مهربان بود.

با پشت سر گذاشتن پنج روز از نمایشگاه کتاب تهران در گام سی‌وسوم حالا دیگر می‌شود با اطمینان گفت که این رخداد فصل آزمون‌وخطای روزهای نخست خود را پشت سر گذاشته، به پختگی کامل در کنار بهره بردن از تجربه ادوار قبلی رسیده و در ارائه خدمات به مخاطبان کتاب با قدرت و شتاب بیشتر فعالیت خود را پشت سرم می‌گذارد.

سلام از کنار کتاب به فرمانده/ ربات‌ها هم کتابفروش شدند

خوشامدگویی خاطره‌انگیز پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها

گروه اجراگران نمایشی با عروسک‌های غول‌پیکرشان ضمن اجرای نمایش‌های مرتبط با یار مهربان با عروسک‌های تداعی‌کننده پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌های‌مان به استقبال و خوشامدگویی حاضران به نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران می‌آیند

هنوز هم ارتباط بزرگان خانواده در سنت و فرهنگ ایرانی در سایه دلگرمی، بدرقه و حمایت از کوچک‌ترهای خانواده حس و فضایی دل‌نشین دارد. شاید همدل شدن با زندگی آمیخته در قالب نگاه صنعتی و استیلای روح سرد پیچ و مهره و فلز جامعه مدرن تا حدودی بر آن نوازش‌ها، خنده‌ها و سخنان حکیمانه پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها فاصله انداخته؛ اما مخاطبانی که در نخستین ساعات بازگشایی درهای مصلای حضرت امام‌خمینی به‌عنوان میزبان سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران پای به بهشت واژه‌ها و بوستان علم، ادب و معرفت می‌گذارند می‌توانند یاد آن خاطره‌های شیرین دیر و دور را زنده کنند.

گروه اجراگران نمایشی با عروسک‌های غول‌پیکرشان که به بخشی جدایی‌ناپذیر از فعالیت‌های فرهنگی نمایشگاه سی‌وسوم کتاب تهران بدل شده‌اند از ساعت ۱۰ تا ۱۱ صبح در مقابل درهای ورودی مصلی ضمن اجرای نمایش‌های مرتبط با یار مهربان با عروسک‌های تداعی‌کننده پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌های ما به استقبال و خوشامدگویی حاضران به نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران می‌آیند.

مخاطبان یار مهربان نیز در همان گام‌های نخست ورودشان به این رویداد فرهنگی با استقبالی متفاوت، هنرمندانه و توأم با آموزه‌های همنشین با یار مهربان می‌گذارد.

سلام از کنار کتاب به فرمانده/ ربات‌ها هم کتابفروش شدند

رنگین‌کمان اقوام ایرانی؛ زینت بخش نمایشگاه سی‌وسوم

حضور و شکوه هموطنان‌مان از اقوام مختلف؛ رنگین‌کمانی از تنوع اقوام در گشودن آغوش یار مهربان به سوی آن‌ها را در ذهن تمامی حاضران در نمایشگاه سی‌وسوم کتاب تهران تداعی می‌کند

هرچند سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران برای نخستین بار تجربه برگزاری هم‌زمان در دو شکل فیزیکی و مجازی را پشت سر می‌گذارد که برگزاری بخش مجازی این رویداد پراکندگی جامعه مخاطبان و دوستداران یار مهربان در اقصی نقاط کشور را با خود به همراه دشاته است؛ اما هنوز هستند افرادی که حضور در نمایشگاه، قدم زدن در لا به لای غرفه‌های مختلف ناشران، تورق کتاب‌ها و در دست گرفتن مجلدات مکتوب را بیش‌ از نشستن پای فضای مجازی و انتخاب کتاب از نمایشگاه و فروشگاه‌ مجازی کتاب در رخداد سی‌وسوم نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران دوست دارند.

همین مسئله باعث شده تا شاهد حضور هموطنانی از اقوام مختلف در نمایشگاه با پوشش، گویش، رفتار و کنش منطبق با اقلیم و جغرافیای مبدأ آنها باشیم. این حضور و شکوه؛رنگین‌کمانی از تنوع اقوام در گشودن آغوش یار مهربان به سوی آن‌ها را در ذهن تمامی حاضران در نمایشگاه سی‌وسوم کتاب تهران تداعی می‌کند.

سلام از کنار کتاب به فرمانده/ ربات‌ها هم کتابفروش شدند

مخاطبان خاص کتاب!

فرصت همدلی با کتاب پیر و جوان؛ کودک و خردسال؛ سیاست‌مدار و ورزشکار و هر دوگانه دیگر را بر نمی‌تابد. به‌همین سبب است که نام کتاب را یار مهربان گذاشته‌اند که هر کس در هر جایگاه، با هر طبقه فکری و اجتماعی و در هر سطح دانشی می‌تواند سهم خوراک خود را از بوستان علم، ادب، معرفت و بهشت واژه‌ها بردارد و در همدمی با این یار مهربان لحظاتی متفاوت از زیست و زندگی فرهنگی خود را تجربه کند.

به‌همین سبب شاید اغراق نباشد که بگوییم نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران همواره شاهد حضور افرادی است که شاید در زیست و زندگی جامعه اجتماعی‌مان کمتر می‌توان همه آن‌ها را زیر یک سقف واحد دید. نمونه آن ورزشکار دوچرخه‌سواری بود که رد تجربه زندگی مو و محاسنش را خاکسترنشین کرده بود و با همان وسیله نقلیه خود و کلاه ایمنی خود را به نمایشگاه کتاب تهران رسانده بود تا بتواند سهم و نیاز خود را از گلستان واژه‌ها تهیه کنند.

سلام از کنار کتاب به فرمانده/ ربات‌ها هم کتابفروش شدند

اقدام قابل تقدیر مسئولان در هماهنگی چرخی‌ها

در پنجمین روز این رخداد شاهد تلاش مسئولان برای یکدست کردن پوشش چرخی‌ها و همچنین تعیین مسیرهای مشخص برای حرکت و گرفتن بارها، کالاها و کتاب‌های خریداران و مخاطبان بودیم

بعد از انتشار گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایرنا درباره لزوم هماهنگی چرخی‌ها و افرادی که با چرخ‌دستی‌های خود کتاب‌های خریداران را به مبادی خروجی مصلای امام‌خمینی به‌عنوان میزبان سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران هدایت می‌کردند؛ در پنجمین روز این رخداد شاهد تلاش مسئولان برای یکدست کردن پوشش آن‌ها و همچنین تعیین مسیرهای مشخص برای حرکت و گرفتن بارها، کالاها و کتاب‌های خریداران و مخاطبان بودیم.

این مسئله از یک‌سو نشان‌دهنده توجه مسئولان و برگزارکنندگان این رویداد فرهنگی به بازتاب‌های رسانه‌ای و انتقال مطالبه عموم مردم به مسئولان از طریق فضای رسانه است و از سوی دیگر تلاش مسئولان و دست‌اندرکاران برگزاری سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران را برای فراهم ساختن بهترین بستر و آرامش‌بخش‌ترین محیط جهت میزبانی از علاقه‌مندان و دوستداران کتاب نشان می‌دهد. قطعاً این رویکرد و این مسئله در حوزه مدیریت در سایه برنامه‌ریزی برگزاری این رویداد از چشم مخاطبان این نمایشگاه دور نمی‌ماند.

سلام از کنار کتاب به فرمانده/ ربات‌ها هم کتابفروش شدند

با کمک ربات کتاب بخرید!

توجه به خلاقیت در نزئین غرفه قطعاً رونق‌بخش دخلِ ناشر طی ایام برگزاری نمایشگاه خواهد بود

بازار نشر بازاری رقابتی است. رقابتی فشرده برای ناشران مختلف و متعدد که بتوانند در فروش محصولات خود به مخاطبان موفق عمل کرده و چرخ بدنه فعالیت اقتصادی خود در عرصه نشر را همواره مستمر و در حرکت نگاه دارند.

به همین سبب رویکردهای خلاقانه در تزیین برخی از غرفه‌ها نه‌تنها در جلب و جذب مخاطب می‌تواند به‌عنوان دست یاریگر غرفه‌دار و ناشر به شمار آید که همین مسئله خود به یکی از جذابیت‌های غرفه‌های مختلف و متعدد بخش‌های اقماری نمایشگاه سی‌وسوم کتاب تهران منتج شده است.

به‌عنوان مثال یکی از ناشران که کتاب‌هایش با علوم روز در حوزه جهان تکنولوژی ارتباط نزدیکی داشت با طراحی یک ربات سخن‌گو روبروی غرفه خود نه‌تنها فصل و فضایی متفاوت برای جذب مخاطبان و گرفتن عکس با آن ربات را برای‌شان فراهم می‌ساخت که آنها نیز ولو در حد تجربه نیز که شده بود از طریق این روبات کتاب مدنظر خود را جستجو کرده و از ناشر خریداری می‌کنند.

این مهم قطعاً رونق‌بخش دخلِ ناشر طی ایام برگزاری نمایشگاه خواهد بود. دخلی که بخش مهمی از آن در کنار ارائه آثار به‌روز در عرصه علم تکنولوژیک به خلاقیت و نوآوری آن ناشر در تزیین غرفه‌اش بازمی‌گردد.

سلام از کنار کتاب به فرمانده/ ربات‌ها هم کتابفروش شدند

سلام فرمانده به کتاب و سلام گرم کتاب به فرمانده

این گروه سرود با اجرای سرود «سلام فرمانده» نه‌تنها به قطبی برای جذب مخاطبان شده‌اند که فضای متفاوت، جذاب و دوست‌داشتنی‌ای را برای مخاطبان نمایشگاه کتاب ایجاد کردند

یکی دیگر از جذابیت‌های حاشیه‌ای پنجمین روز از نمایشگاه کتاب تهران در گام سی‌وسوم حضور گروه سرود «سلام فرمانده» در بخش‌های مختلف داخلی و بیرونی مصلای امام‌خمینی(ره) بود.

گروه سرودی که با اجرای سرود «سلام فرمانده» توانسته‌اند مخاطبان فراوانی را با محوریت این سرود انقلابی که هم عرض ارادتی به ساحت مقام معظم رهبری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بطن خود دارد و هم با ارجاعات متنی خود به شهدای حماسه هشت سال دفاع مقدس، محور مقاومت و شهدای مدافع حرم و قله‌نشین آنها سردار سپهبد شهید حاج‌قاسم سلیمانی داشته و دارد میان عموم مخاطبان جای خود را به‌خوبی باز کرده‌اند.

این گروه سرود در پنجمین روز برگزاری نمایشگاه کتاب تهران با حضور در بخش‌های مختلف نمایشگاه با اجرای سرود «سلام فرمانده» نه‌تنها به قطبی برای جذب مخاطبان به غرفه‌های حاضر در آنها بدل شده‌اند که فضای متفاوت، جذاب و دوست‌داشتنی‌ای را برای مخاطبان نمایشگااه کتاب ایجاد کردند.

سی‌وسومین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با شعار «با کتاب سلامتیم» ۲۰ اردیبهشت با حضور محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزیر کشور لبنان، متولیان و دست اندرکاران فرهنگی کشور و ناشران ۳۰ کشور در مصلای امام خمینی (ره) طی آیینی گشایش یافت. این نمایشگاه از ۲۱ اردیبهشت آغاز به کار کرده و تا ۳۱ اردیبهشت ماه از ساعت ۱۰ تا ۲۰ میزبان علاقه‌مندان است.

عریض شدن راهروهای نمایشگاه و اضافه شدن امکان‌های تهویه در سالن‌های اصلی، نظارت بر واکسینه شدن دو دُز تمام متصدیان و دست‌اندرکاران نمایشگاه و همکاری سازمان هلال احمر و دانشگاه علوم پزشکی برای بررسی میدانی و تزریق واکسن در فضای نمایشگاه، تمهیداتی است که برای رعایت شیوه نامه های بهداشتی مقابله با بیماری کرونا در این دوره اندیشیده شده است.

منبع: ایرنا
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار