پیش‌بینی ۳برابرشدن قیمت گاز در اروپا
کد خبر: 1088634
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004ZCc
تاریخ انتشار: ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۱:۱۳
ریستاد انرژی پیش‌بینی می‌کند درصورت کاهش ۳۰ تا ۴۰ درصدی وابستگی اروپا به گاز و گاز طبیعی مایع روسیه، قیمت گاز در این قاره در سال جاری میلادی بیش از سه برابر شود.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: به نقل از راشاتودی، ریستاد انرژی اعلام کرد محدود کردن جریان گاز روسیه به اروپا باعث یک طوفان زمستانی در این قاره خواهد شد و احتمالاً گاز طبیعی مایع کافی برای جایگزینی گاز روسیه طی سرمای زمستان در اروپا وجود نخواهد داشت. پیش‌بینی می‌شود قیمت گاز در اتحادیه اروپا به ۳۵۰۰ دلار در هر یک‌هزار مترمکعب برسد.

طبق گزارش این مؤسسه، روسیه در سال گذشته میلادی ۱۵۵ میلیارد مترمکعب گاز به اروپا صادر کرده است که بیش‌از ۳۱ درصد از عرضه گاز آن را تشکیل داده است.
در گزارش ریستاد انرژی آمده است: «جایگزین کردن بخش قابل‌توجهی از این گاز بسیار سخت است و پیامد‌هایی گسترده برای جمعیت و اقتصاد اروپا و همچنین نقش گاز در انتقال انرژی این منطقه دارد».

اروپا با رد کردن گاز روسیه کل بازار گاز طبیعی مایع دنیا را بی‌ثبات کرده است، آن‌هم در شرایطی که بازار گاز سال جاری میلادی را به‌خاطر آشفتگی‌های ۲۰۲۱ بسیار متزلزل و نامطمئن آغاز کرده بود. تصمیم کاهش ۳۰ تا ۴۰ درصدی وابستگی به گاز و گاز طبیعی مایع روسیه کل بازار گاز طبیعی مایع دنیا را تغییر شکل می‌دهد.

گاز جهان تا سال ۲۰۵۰ به ۸ تریلیون دلار سرمایه‌گذاری نیاز دارد

ریستاد انرژی پیش‌بینی می‌کند تقاضای جهانی برای گاز طبیعی مایع در سال جاری میلادی به ۴۳۶ میلیون تن برسد، درحالی‌که عرضه گاز احتمالاً ۴۱۰ میلیون تن خواهد بود، بنابراین عدم تعادل عرضه و تقاضا و قیمت‌های بالا زمینه را برای سرمایه‌گذاری بیشتر در پروژه‌های گاز طبیعی مایع طی یک دهه آینده آماده می‌کند، البته تولید از این پروژه‌ها بعد از ۲۰۲۴ میسر خواهد بود.

طبق تحقیقات این مؤسسه، اگر همین فردا جریان گاز روسیه متوقف شود، ذخایر گاز که در زمان حاضر ۳۵ درصد است، قبل‌از پایان سال جاری میلادی تمام می‌شود و اروپا در معرض یک زمستان وحشتناک قرار خواهد گرفت. طبق این سناریو، قیمت گاز به بیش‌از ۱۰۰ دلار در هر میلیون بی‌تی‌یو می‌رسد.

قیمت گاز طبیعی در این هفته به‌دنبال تحریم برخی از شرکت‌های انرژی اروپا توسط روسیه افزایش یافت. قیمت گاز در اروپا از ۱۲۰۰ دلار در هر هزار مترمکعب در معاملات روز پنجشنبه فراتر رفت. شاخص قیمت گاز در اروپا حدود ۳۰۰ درصد بالاتر از سال گذشته میلادی است.
منبع: تسنيم
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار