شیرین به روایت خودش؛ رسانه را برای نزدیک بودن به مردم انتخاب کردم
کد خبر: 1088480
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004ZA8
تاریخ انتشار: ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۲
شیرین ابوعاقله خبرنگار فلسطینی که از سوی نظامیان صهیونیست در جریان پوشش یورش به اردوگاه جنین به شهادت رسید، در سال‌های اخیر در بزنگاه‌های مختلف همواره وقایع مهم فلسطین را پوشش می‌داد.

از حکمت خداوند متعال این است که مکان‌ها همچون اعضا و جوارح در قیامت بر اعمال انسان گواهی می‌دهند. همان گونه که برخی مکان‌ها شاهد فساد و برتری جویی قوم بنی اسرائیل بوده و علیه آنان شهادت می‌دهند، مکان‌های دیگری بر ریختن خون پاک شهدا گوهی خواهند داد. اردوگاه جنین یکی از این مکان‎هاست که در آن شهدای بزرگی همچون «محمود طوالبه»، «ابا جندل» و بسیاری دیگر به معراجگاه و ملاقات با خدا رفته‌اند.

چند روز پیش نظامیان صهیونیست شیرین ابوعاقله خبرنگار فلسطینی را در جریان پوشش تحولات جنین ترور کردند، این رخداد که در برابر دیدگان افکار عمومی جهانی اتفاق افتاد قلب همه را به درد آورد و فلسطینی‌ها را به یاد انتفاضه الاقصی و جنایت ترور «محمد الدره» در آغوش پدرش انداخت. البته از زاویه دیگر این رخداد، هراس شدید اشغالگران از انتشار واقعیت‌ها از فلسطین به جهان را نمایان کرد و همچنین یک میخ دیگر به تابوت رژیم رو به زوال صهیونیستی کوبید.

حیات پرتلاش شیرین

شیرین نصری آنتون ابوعاقله در روز سوم ژانویه ۱۹۷۱ در قدس دیده به جهان گشود و در ۱۱ مه ۲۰۲۲ در جنین به شهادت رسید. این خبرنگار فلسطینی بین سال‌های ۱۹۹۷ تا ۲۰۲۲ به عنوان گزارشگر الجزیره فعالیت می‌کرد.

شیرین در خانواده‌ای مسیحی در بیت لحم به دنیا آمد و از مدرسه «خواهران تسبیح» در بیت حنینا در قدس فارغ التحصیل شد. او ابتدا در دانشگاه علوم و فناوری اردن، مهندسی معماری خواند. پس از آن تحصیلات خود را در رشته روزنامه نگاری نوشتاری ادامه داد و مدرک کارشناسی خود را از دانشگاه یرموک اردن اخذ کرد.

پس از فارغ التحصیلی به فلسطین بازگشت و در چندین نهاد و مؤسسه خبری نظیر آژانس کار و اشتغال آوارگان فلسطینی (UNRWA)، رادیو صدای فلسطین، کانال ماهواره‌ای عمان، بنیاد مفتاح و رادیو مونت کارلو فعالیت کرد.

سپس در سال ۱۹۹۷ در شبکه ماهواره‌ای الجزیره مشغول به کار شد. شیرین ابوعاقله تا زمان شهادت که با اصابت تیر مستقیم به سرش از سوی نظامیان صهیونیست در روز ۱۱ می ۲۰۲۲ رخ داد، همواره در صحنه‌های مختلف مبارزات علیه رژیم صهیونیستی را پوشش می‌داد. ابوعاقله خبرنگاری حرفه‌ای بود که از پیشگامان ارسال گزارش‌های میدانی در رسانه‌های عربی محسوب می‌شود.

شیرین در سالهای اخیر وقایع انتفاضه فلسطین در سال ۲۰۰۰، حمله به اردوگاه جنین و طولکرم در سال ۲۰۰۲ و همچنین تجاوزات متعدد رژیم صهیونیستی علیه نوار غزه را پوشش داد.

ابوعاقله نخستین خبرنگار عرب بود که در سال ۲۰۰۵ اجازه ورود به زندان عسقلان را پیدا کرد و در آنجا با اسرای فلسطینی که به حبس‌های طولانی مدت محکوم شده بودند گفتگو کرد.

ابوعاقله در این زمینه گفته است که بازدید از زندان عسقلان و مشاهده وضعیت اسرای فلسطینی بود که برخی از آنها بیش از ۲۰ سال را پشت میله های زندان‌های رژیم صهیونیستی سپری کرده بودند، از سخت‌ترین لحظات عمر فعالیت خبری‌اش بوده است. وی با گزارش‌های خود در آن سال درد و رنج اسرای فلسطینی را به جهانیان مخابره کرد.

ابوعاقله به روایت خودش

این خبرنگار فلسطینی که وقایع حمله صهیونیست‌ها به کرانه باختری و اردوگاه جنین در سال ۲۰۰۲ را پوشش می‌داد در این باره می‌گوید: «هیچ‌گاه وسعت ویرانی‌ها را فراموش نمی‌کنم، بعضی‌ وقت‌ها احساس می‌کردم مرگ بسیار نزدیک است. از شدت حملات و دود و آتش خانه‌هایمان را نمی‌دیدیم، دوربین‌ها را بردوش گرفته و میان ایست‌های بازرسی و جاده‌های ناهموار حرکت می‌کردیم، شب‌ را در بیمارستان‌ها یا در منزل افرادی که نمی‌شناختیم باوجود خطری که داشت به صبح می‌رساندیم چون می‌خواستیم به پوشش تحولات ادامه دهیم. همه این رخدادها در سال ۲۰۰۲ در جریان یورش نظامیان صهیونیست به کرانه باختری اتفاق افتاد، یورش که از سال ۱۹۶۷ سابقه نداشت.

در لحظات سخت، بر ترس خود غلبه کردم، من فعالیت در رسانه را با هدف نزدیک بودن به مردم انتخاب کرده بودم. نمی‌توانستم واقعیت‌های تلخ جاری در صحنه فلسطین را تغییر دهم، اما حداقل کاری که می‌توانستم انجام دهم این بود که صدای مردم فلسطین را به جهانیان برسانم، من شیرین ابوعاقله هستم».

شیرین ابوعاقله ایستاد، پایدار ماند و به شهادت رسید. او صادقانه کار کرد، سخت کوشید و با تمام توانش مبارزه کرد. شیرین حاضر نشد سفرش را در جایی جز اردوگاه جنین که به اردوگاه مقاومت مشهور است به پایان برساند. شیرین حتی با شهادتش موضوع جنایات رژیم رو به زوال صهیونیستی را که بر خلاف همه قوانین زمینی و تعالیم الهی است، به صدر اخبار جهان رساند.

منبع: مهـــر
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار