۲۳۰ هزار تبعه غیرایرانی علیه سرخک واکسینه شدند
کد خبر: 1088399
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Z8p
تاریخ انتشار: ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۷:۲۳
رییس اداره ایمن سازی و بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت با بیان اینکه در حال حاضر، با طغیان سرخک در کشور‌های همسایه روبرو هستیم که منجر شده مواردی نیز در کشور ما دیده شود، گفت: بر همین اساس عملیات واکسیناسیون سرخک برای افراد غیرواکسینه از جمله اتباع افغانستانی، در دستور کار قرار گرفته و اجرا شد.

رییس اداره ایمن سازی و بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت با بیان اینکه در حال حاضر، با طغیان سرخک در کشور‌های همسایه روبرو هستیم که منجر شده مواردی نیز در کشور ما دیده شود، گفت: بر همین اساس عملیات واکسیناسیون سرخک برای افراد غیرواکسینه از جمله اتباع افغانستانی، در دستور کار قرار گرفته و اجرا شد.

سید محسن زهرایی، به مناسبت هفته واکسیناسیون گفت: واکسیناسیون موثرترین مداخله بهداشتی شناخته شده برای حفظ و ارتقای سلامت کودکان و سایر گروه‌های هدف در جامعه است.

وی افزود: در طی سال‌های گذشته کشور‌ها تلاش کردند که از ابتکارات و اقدامات مختلفی برای ارتقای برنامه واکسیناسیون گروه‌های هدف، استفاده کنند. مثلا در مناطق مختلف سازمان جهانی بهداشت ایده برگزاری هفته واکسیناسیون مطرح شد که در ابتدا از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۰ در دو یا سه منطقه سازمان جهانی بهداشت و سپس در برخی کشور‌های عضو منطقه مدیترانه شرقی که ایران نیز جزو آن است، این برنامه آغاز شد و در نهایت به دلیل نتایج مطلوب برای جلب مشارکت جامعه و ارتقای برنامه واکسیناسیون، عملا کشور‌های عضو سازمان جهانی بهداشت در گردهمایی سالیانه در اردیبهشت سال ۲۰۱۲، مصوب کردند که هرسال در تمام کشور‌های دنیا، هفته آخر آوریل، هفته جهانی واکسیناسیون نامگذاری شود.

زهرایی تصریح کرد: معمولا کشور‌ها از این فرصت بهره می‌برند تا به چند هدف برسند؛ اول اینکه کارکنان بهداشتی و جامعه پزشکی نسبت به برنامه واکسیناسیون و اهمیت آن، آموزش‌های کافی را ببینند، دوم، ارائه خدمات واکسیناسیون به اشکال مختلف از جمله کمپین‌های واکسیناسیون، واکسیناسیون خانه به خانه و یا برگزاری واکسیناسیون در ساعات خارج از وقت اداری و یا اعزام تیم‌های سیار به مناطق دوردست روستایی و اجرای برنامه‌های آموزشی برای جلب مشارکت جامعه و آموزش خانواده‌ها و نهایتا جلب حمایت سیاستگذاران ارشد سلامت کشور، است.

رییس اداره ایمن سازی و بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در ادامه بیان کرد: در سال جاری، این برنامه را به دلیل تداخل با ماه مبارک رمضان به جای هفته اول اردیبهشت ماه، در هفته آخر اردیبهشت برگزار می‌کنیم و از شنبه ۲۴ اردیبهشت تا ۳۰ اردیبهشت هفته واکسیناسیون در کشور ما برگزار می‌شود که دانشگاه‌های علوم پزشکی نیز برنامه‌هایی را اجرا خواهند کرد.

بنابر اعلام وزارت بهداشت، زهرایی عنوان کرد: در حال حاضر، با طغیان سرخک در کشور‌های همسایه روبرو هستیم که منجر شده مواردی نیز در کشور ما دیده شود، بنابراین، عملیات واکسیناسیون سرخک برای افراد غیرواکسینه از جمله اتباع افغانستانی، در دستور کار قرار گرفته و اجرا شد. تاکنون ۲۳۰ هزار اتباع غیرایرانی علیه سرخک واکسینه شده اند و این برنامه تداوم خواهد داشت و در طی هفته آتی که تحت عنوان هفته واکسیناسیون نامگذاری شده، با قدرت بیشتری انجام خواهد شد.

رییس اداره ایمن سازی و بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در پایان اظهار کرد: امیدواریم هفته واکسیناسیون فرصت مناسبی برای اطلاع رسانی دستاورد‌های ارزشمند برنامه واکسیناسیون در سطح دنیا و ایران باشد و چنانچه هرگونه تاخیری در روند واکسیناسیون وجود داشته باشد، در این هفته برطرف شود.

منبع: فارس
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار