تابستان، زمان افتتاح فاز اول پارک رود کرج
کد خبر: 1088391
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Z8h
تاریخ انتشار: ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۲۱:۰۰
بعد از آزاد‌سازی حریم رودخانه کرج که از شمال کشور سرچشمه گرفته و مناظر زیبا و بدیعی را به وجود آورده است، حالا قرار است پروژه پارک رود در حریم و مناطق آزاد شده این رودخانه احداث شود که به گفته معاون سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری کرج، فاز اول این پروژه تا پایان تابستان افتتاح می‌شود.
حوریه ملکی

بعد از آزاد‌سازی حریم رودخانه کرج که از شمال کشور سرچشمه گرفته و مناظر زیبا و بدیعی را به وجود آورده است، حالا قرار است پروژه پارک رود در حریم و مناطق آزاد شده این رودخانه احداث شود که به گفته معاون سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری کرج، فاز اول این پروژه تا پایان تابستان افتتاح می‌شود.

طی سال‌های گذشته در حاشیه رودخانه کرج ساخت‌وساز‌های غیرمجازی انجام گرفته بود که بعد از دستورات رئیس‌جمهور و با هماهنگی دستگاه قضا این بنا‌ها تخریب و آزادسازی شد، اما این پایان کار نبود و برای استفاده عموم از این فضاها، پروژه پارک رود در مناطق آزادشده رودخانه کرج در دستور کار قرار گرفته و احداث آن شروع شده است. در همین رابطه معاون سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری کرج با بیان اینکه با برنامه‌ریزی صورت گرفته، آزاد‌سازی حدفاصل آبگیر بیلقان تا پل حامی در دستور کار شهرداری قرار گرفته است، گفت: برای اجرای این پروژه سازمان سیما، منظر مشاوری را برای مطالعه بستر رودخانه برای جلوگیری از وقوع سیلاب به‌کارگرفته تا با باز‌سازی مناسب از وقوع حوادث طبیعی احتمالی در این مسیر جلوگیری کند. حمیدرضا محمدعلیپور با بیان اینکه در این پروژه قرار است ۱۰ متر از هر طرف رودخانه ساحل‌سازی و برای استفاده عموم شهروندان آماده شود، تأکید کرد: فاز اول این پروژه تا پایان تابستان افتتاح می‌شود. وی با اشاره به اینکه عملیات آزادسازی بستر رودخانه از بهمن سال گذشته آغاز شده است، گفت: امیدواریم امسال بتوانیم مسیری به طول ۵/۱ کیلومتر از هر طرف رودخانه برای استفاده شهروندان مهیا کنیم.
پارک محیط‌بان، درمانگاه حیوانات
ایجاد مسیر پیاده‌روی، دوچرخه سواری، محل اسکان، گردشگری، تفریحی، تجاری و… در کنار برخی المان‌های با هویت، بخشی از اقدامات شهرداری در این پروژه خواهد بود. معاون سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری کرج با اشاره به اینکه با احتساب طراحی و زیرسازی‌های انجام گرفته، پارک رود کرج ۲۵درصد پیشرفت فیزیکی داشته است، گفت: اعتبار در نظرگرفته شده برای این پروژه ۷میلیارد تومان بوده که در صورت نیاز قابل افزایش است.
وی با تأکید بر اینکه این پروژه در تطابق با محیط زیست است، ادامه داد: شهرداری در بستر رودخانه هیچ دخل و تصرفی ندارد و پیاده‌روسازی در این محوطه با استفاده از مصالح طبیعی انجام می‌شود.
معاون سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری کرج گفت: فرآیند نگهداری از درختان کهنسال این محدوده هم با تعیین حریم‌های استاندارد و استفاده از سیستم آبیاری مدرن انجام می‌شود.
محمدعلیپور با بیان اینکه مشابه این پروژه تاکنون اجرایی نشده است، متذکر شد: با توجه به طول و مشخصات رودخانه کرج، اجرای چنین پروژه‌ای در کل کشور منحصر به فرد است. لازم به ذکر است هم اکنون پارک محیط‌بان در کرج مشغول فعالیت است که رسالت اصلی آن درمان حیواناتی است که از طبیعت به دلایل مختلف جدا شده‌اند، اما این حیوانات به تشخیص سازمان محیط زیست به طبیعت بازمی‌گردند. بخش فضاسازی برای نگهداری خرس و شیر در این پارک طراحی و بودجه آن مصوب شده است و از این‌رو تا قبل از فصل سرما خرس و شیر از پارک چمران به این پارک انتقال داده می‌شوند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار