کد خبر: 1077611
تاریخ انتشار: ۱۰ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۷:۲۱
سفیر سابق ایران در ایتالیا:

نسبت به متن توافق و مطالبات ایران بحثی وجود ندارد و تنها مسئله بحث تضمین است که آقای بایدن اظهار عجز می‌کند و معتقد است نمی‌تواند تأمین‌کننده تضمینی باشد که شرایط بعد از او، بتواند آن را حفظ کند.
ابوالفضل ظهره‌وند، سفیر سابق ایران در ایتالیا در گفتگو با میزان، با اشاره به مذاکرات وین بیان کرد: در حال حاضر گفتگو‌های وین با هدف رایزنی طرفین در پایتخت‌هایشان به مدت یک هفته متوقف شده است. بحث اصلی در این گفتگو‌ها در مورد تضمین‌های مورد نظر ایران در حوزه تحریم‌ها، سیاست و مسائل حقوقی است که باید این ابعاد مورد لحاظ واقع شود.
وی با بیان اینکه امریکایی‌ها سابقه بدی در برجام دارند، لذا باید تضامینی از آن‌ها گرفته شود تا مجدداً نتوانند به زیر میز بزنند، تصریح کرد: بایدن نیز اذعان می‌کند اگر بخواهیم تضمینی دهیم، ممکن است در آینده کنگره مخالف کند و دولت بعدی که احتمالاً جمهوریخواه خواهد بود، متعهد به این تضامین نخواهد ماند، بنابراین تمامی تحرکات و دیپلماسی ایران طبق یکسری قوانین کنگره مخل امنیت و منافع ملی امریکاست، لذا در ذات، توافق با امریکا شکننده است. ظهره‌وند با بیان اینکه توپ در زمین طرف مقابل است، تأکید کرد: نسبت به متن توافق و مطالبات ایران بحثی وجود ندارد و تنها مسئله بحث تضمین است که آقای بایدن اظهار عجز می‌کند و معتقد است نمی‌تواند تأمین‌کننده تضمینی باشد که شرایط بعد از او، بتواند آن را حفظ کند.
وی تصریح کرد: در شرایط حضور خود بایدن، ممکن است نمایندگان کنگره مصوبه‌ای را مطرح کنند که به استناد آن، توافق آقای بایدن هم لغو شود. در این گفتگو‌ها صورت مسئله می‌تواند یا به نقطه‌ای برسد که ما دریافت‌هایی را داشته باشیم یا به بن‌بست بخورد. اگر از ۱+۴ و امریکا تضمینی بخواهیم آن‌ها نمی‌توانند تضمینی به ایران بدهند چراکه اساساً و ذاتاً کشور‌های غیرقابل تضمین هستند و با ایران یک تعارض جوهری دارند. رابطه‌ای که در حال حاضر میان ما و کشور‌های غربی وجود دارد، رابطه گرگ و میش است که حضرت امام (ره) آن زمان هم به آن اشاره می‌کردند که البته تجربه تلخ و خسارت‌بار برجام یک بار دیگر این مسئله را به ملت ایران یادآور کرد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار