کد خبر: 1077133
تاریخ انتشار: ۰۶ بهمن ۱۴۰۰ - ۰۰:۱۱
رئیس‌جمهور در چهارمین گفت‌وگوی تلویزیونی با مردم:
چهارمین گفت‌وگوی تلویزیونی رئیس‌جمهور با مردم، با سخن گفتن از «تلاش دولت سیزدهم برای تنظیم روابط متوازن با دنیا و به‌خصوص همسایگان که جبران کم‌کاری‌های گذشته است»، آغاز شد و با «امیدواری نسبت به آینده و ایجاد گشایش و امید در کشور» به پایان رسید.

چهارمین گفت‌وگوی تلویزیونی رئیس‌جمهور با مردم، با سخن گفتن از «تلاش دولت سیزدهم برای تنظیم روابط متوازن با دنیا و به‌خصوص همسایگان که جبران کم‌کاری‌های گذشته است»، آغاز شد و با «امیدواری نسبت به آینده و ایجاد گشایش و امید در کشور» به پایان رسید.
شامگاه سه شنبه سید ابراهیم رئیسی بر اساس وعده‌ای که به مردم داده بود، باز هم در قاب تلویزیون ظاهر شد و در گفت‌وگویی صریح و صمیمی با مخاطبان به پرسش‌های متعدد درباره اوضاع سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و سیاست خارجی پاسخ داد.
«ما در سیاست بین‌المللی در جمهوری اسلامی فعالیت‌های بیشتری داشتیم و داریم، لکن در این سیاست توازن برقرار نشده است، حتی در حوزه اقتصادی هم همین طور است. باید یک توازن در بین سیاست‌های‌مان در حوزه بین المللی برقرار شود.» این نکته نخستین موضوعی بود که دکتر رئیسی در پاسخ به برخی منتقدان که سفر او را به روسیه ناقض شعار «نه شرقی، نه غربی» تفسیر کردند، عنوان کرد.
رئیسی در تداوم دفاع از سیاست نگاه به همسایگان تصریح کرد: «چرا نباید همکاری‌ها با همسایگان اتفاق بیفتد؟ مثلاً در سفری که به تاجیکستان داشتم اکنون حجم مبادلات سه برابر شده است یا در سفر به ترکمنستان سوآپ گازی یا بحث ترانزیتی را داشتیم و اخیراً با کشور آذربایجان نیز اتفاقاتی در حال وقوع است. چرا نباید با روسیه ارتباط برقرار کنیم؟ می‌توانیم با استفاده از ظرفیت‌های موجود در کشور‌های دنیا سطح علمی، فضایی و اقتصادی کشور را ارتقا دهیم، زیرا ظرفیت‌های در ایران وجود دارد که برای روسیه مهم است و بالعکس ظرفیت‌هایی در روسیه وجود دارد که برای ایران مهم است.»

محصول سفر نباید فقط یک لبخند باشد
رئیسی با یادآوری این نکته که شعار دولت تعامل با دنیاست و ما با تمام کشور‌های جهان درصدد ارتباط هستیم و این موضوع از بدو ورود به دولت در دستور کار دولت سیزدهم بوده و هست، با اشاره به سفر به روسیه اظهار داشت: «اتفاقات خوبی در سفر روسیه افتاد که حتی آقای لاوروف، وزیر خارجه روسیه به آقای امیرعبداللهیان گفت که بعد از جلسه، آقای پوتین به همه وزرا دستور داد توافقات فی مابین به مرحله اجرا در بیاید. در سفر ما لبخند زیاد بود، اما اینکه نتیجه یک سفر، لبخند باشد که چیزی برای مردم ندارد.» رئیس‌جمهور درباره درخواست مذاکره مستقیم امریکایی‌ها با جمهوری اسلامی با بیان اینکه امریکایی‌ها خیلی وقت پیش پیشنهاد گفت‌وگوی مستقیم داده بودند، تأکید کرد: «ابتدا تحریم‌های ظالمانه را که بر مردم ایران وضع کردند بردارند جا برای هرگونه توافق وجود دارد، ما مذاکرات را پیش می‌بریم، اما همه‌چیزمان مذاکره نیست؛ در خنثی‌سازی تحریم‌ها یکی از راه‌های ما ارتباط با روسیه است.»

وام ازدواج حذف نمی‌شود
اعطای تسهیلات بانکی سؤال دیگری بود که رئیس‌جمهور درباره آن از بانک‌ها خواست به سمت اعطای تسهیلات سهل به مردم پیش بروند و تأکید کرد که جوانان برای گرفتن وام ازدواج نباید با مشکل روبه رو شوند. طی سال‌های گذشته توجه بیشتر به سود بانک‌ها بوده است و اگر نقدینگی در بانک‌ها به سمت تولید رود، خوب است، اما در غیر اینصورت ضرر است. با هر شرکت یا بانکی که دستورات دولت را -که به نفع مردم است- اجرا نکند، برخورد و مدیر آن برکنار خواهد شد.
رئیس‌جمهور با اشاره به شایعات حذف وام ازدواج، تأکید کرد: به هیچ وجه این وام از بودجه سال آینده حذف نشده، زیرا این سیاست دولت است که جوانان به ازدواج ترغیب شوند و حتی قانون جمعیت خانواده هم دولت را بر این امر مکلف کرده است، پس این وام برای سال آینده پابرجاست.

می‌خواهیم «دولت صادق الوعد» باشیم
رئیسی با تأکید بر این موضوع که دولت سیزدهم می‌خواهد «دولت صادق الوعد» باشد، بیان داشت: «در ساخت مسکن اتفاقات خوبی افتاده است و الزامات آن در وزارت راه و شهرسازی انجام شده است و وام مسکن با قوت پیگیری می‌شود. ساخت مسکن هم که با برخی سیاه‌نمایی‌ها روبه‌روست طبق وعده صادقانه‌ای که به مردم دادیم پیگیری می‌شود. در چندسال گذشته شاهد تورم بیش از حد در کشور بودیم و دولت سیزدهم سعی دارد این تورم ۳۰ یا ۲۰ ساله‌ای را که کشور را در بر گرفته است کاهش دهد. بنای ما بر کنترل تورم است و گزارش مرکز آمار و بانک مرکزی و مراجع اقتصادی هم نشان‌دهنده موفقیت دولت در این زمینه است. همچنین بودجه سال ۱۴۰۱ طوری بسته شده است که رشد در درون خود دارد و سعی شده پایه پولی کشور افزایش نیابد و استقراض از بانک مرکزی جزو خطوط قرمز دولت است.»
رئیس‌جمهور در پاسخ به این سؤال که قیمت کالا‌ها در بازار در حال افزایش است و اقدام دولت در کنترل این قیمت‌ها چیست، گفت: «کنترل قیمت‌ها مسئله‌ای مهم و خواسته به‌حق مردم است که دولت، خود را موظف به آن می‌داند. از این رو دولت سعی بر کنترل بازار دارد.»
رئیسی با بیان اینکه برخی دستگاه‌های دولتی در برابر فروش اموال دولتی برای تأمین بودجه مورد نیاز دولت مقاومت می‌کنند، گفت: «دولت به راحتی اموال را از دستگاه‌ها می‌گیرد. البته آن‌ها به سهولت اموال را واگذار نمی‌کنند. در دولت تصمیمی گرفته نمی‌شود یا اگر تصمیمی گرفته شد باید به جد دنبال شود.»

عده‌ای درآمد نجومی دارند، اما فرار مالیاتی می‌کنند
موضوع مالیات و فرار مالیاتی کسانی که درآمد‌های کلان دارند، اما حاضر به پرداخت مالیات نیستند، موضوع دیگری بود که رئیس‌جمهور به آن اشاره کرد. او درباره کنترل این فرار مالیاتی گفت: «اکنون کار شروع شده است و فرار‌های مالیاتی دنبال شده و مؤدیان مالیاتی شناسایی شده‌اند. قرار نیست درآمد از کارمند گرفته شود، بلکه با فرار مالیاتی مقابله می‌شود. مبلغ سنگینی فرار مالیاتی داریم، عده‌ای درآمد نجومی دارند، اما فرار مالیاتی می‌کنند.»

تصمیم غافل‌گیر‌کننده نمی‌گیریم
رئیسی در پاسخ به این سؤال که دولت چگونه تبعات حذف ارز ترجیحی را مدیریت خواهد کرد، گفت: «برای دولت سیزدهم ارز ترجیحی باقی نمانده بود و دولت قبلی همه آن را مصرف کرده بود. من هم غافل‌گیری را نمی‌پسندم و چنین چیزی در قاموس من نیست و شوک به بازار را هم نمی‌پسندم.»
رئیس‌جمهور ادامه داد: «ارز ۴۲۰۰ تومانی در مقطعی برای حل مشکلی ایجاد شد، اما مشکلات جدی ایجاد کرده است که باید دو سه سال قبل مشکل حل می‌شد، ولی نشد، زیرا زمینه‌های فساد و رانت در این ارز وجود دارد. در این زمینه باید اجماع نسبی میان دولت و مجلس وجود داشته باشد. نخبگان و مردم باید اقناع شوند. باید تبعات ارز ۴۲۰۰ تومانی برای مردم، به خصوص اقشار ضعیف جبران شود. باید ارز به مردم داده شود نه واردکننده. باید مبلغی به مردم در ازای افزایش قیمت‌ها داده شود که بهتر است به شکل کارت خرید باشد. درباره حذف یارانه نان و دارو برنامه نداریم. خط قرمز ما معیشت مردم است، اما اصلاحات اقتصادی از ضرورت‌های کشور است و باید سال‌های قبل انجام می‌شد.»

اوضاع کنونی بورس میراث‌دار دولت قبل
رئیس‌جمهور در ادامه این گفت‌وگوی تلویزیونی مشکلات ناشی از بازار بورس را از میراث‌های به جا مانده از دولت گذشته عنوان کرد و با اشاره به وضعیت بورس و ضرر مردم در این بازار، تصریح کرد: «ما میراث‌دار دولت قبلی در این زمینه شدیم. عده زیادی با تبلیغات وارد بورس شده بودند که سهامداران خرد بودند. من تأکید کردم بورس نباید قلک تأمین نیاز دولت شود. راهکار‌های برون رفت از وضعیت بورس مشخص شده است و مردم بدانند دغدغه آن‌ها دغدغه ما هم هست و تا وقتی مردم احساس آرامش کنند، برای حل مشکلات اقدام می‌کنیم.»

لایحه دولت برای نظام هماهنگ پرداخت
متناسب‌سازی حقوق موضوع دیگری بود که رئیس‌جمهور مورد توجه قرار داد. دکتر رئیسی با بیان اینکه به دلیل تورم حقوق و مزایا کفاف زندگی مردم را نمی‌دهد، بیان داشت: «دولت قبل، لایحه برای متناسب‌سازی حقوق داد، اما منابع آن مشخص نیست. سؤالی که وجود دارد این است که چرا این لایحه در ماه‌های آخر دولت قبل داده شد؟ مردم به حق می‌گویند که حقوق آن‌ها کفاف نمی‌دهد. یک راه این است که هر اداره دنبال حل مشکلات کارکنان خود باشد ما هم باید در دولت به فکر همه مردم باشیم که راه آن عدالت در پرداخت است. دولت تیمی را مأمور کرده است تا نظام هماهنگ پرداخت تهیه شود، ولی نه مثل نظام هماهنگ قبلی که ناهماهنگی آن بیشتر بود. این نظام باید شفاف باشد. اگر این نظام عادلانه را نداشته باشیم، باید به نظام چانه زنی متوسل شویم. اقشار مختلف درست می‌گویند که حقوق آن‌ها کم است، اما من به همه اقشار و کارکنان دولت بیان می‌کنم که به مشکل نظام ناعادلانه پرداخت واقف هستیم و بنابراین لایحه‌ای در این زمینه در حال تهیه است.»

نقاط قوت دولت را با نقطه ضعف نشان می‌دهند
رئیس‌جمهور با اشاره به سفر‌های استانی گفت: «برخی‌ها می‌گویند چرا بعد از سفر روسیه به کرمان رفتم و باید کمی استراحت می‌کردم؛ باید بیان کنم که من وقتی بین مردم می‎روم لذت می‌برم.»
وی با اشاره به انتصابات در دولت، بیان داشت: «دولت از انتقاد استقبال می‌کند، اما برخی از اظهارنظر‌ها گاهی با واقعیت همخوانی ندارد، اگر نگویم غیر منصفانه است. در این دولت، کسی را اتوبوسی نیاوردیم و ملاک انتصابات شایسته‌سالاری بوده، نه ارتباطات حزبی و گروهی و نسبت‌های فامیلی. بعد از طرح موضوع انتصابات فامیلی درخواست کردم پنج نفر را اسم بیاورند که به عنوان مسئول دولت پیگیری کنم، اما جواب دادند «رسانه‌ها گفتند، ما هم گفتیم». پس انتصابات در دولت سیزدهم بر اساس روابط فامیلی و دوستی نبوده و این از نقاط قوت دولت است.»
رئیسی با بیان اینکه یکی دیگر از نقاط قوت دولت، سفر‌های استانی است، گفت: «من وقتی بین مردم می‌روم از این ارتباط و حضور در دل مردم و شنیدن حرف‌های آن‌ها لذت می‌برم و اینکه به محض برگشت از مسکو به کرمان رفتم هیچ زحمتی برای من نبود. یکی دیگر از نقاط قوت دولت هماهنگی تیم اقتصادی است، ولی متأسفانه بعضاً با طرح برخی مسائل تلاش می‌شود به عنوان نقطه ضعف جلوه دهند.»
دکتر رئیسی در پایان این گفت‌وگوی تلویزیونی تصریح کرد که روزنه‌های امید زیادی پیش روی ملت ایران است و در آینده گشایش‌های زیادی برای کشور ایجاد خواهد شد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار