رنو تالیسمان، برگی دیگر از رشوه‌های پرونده لواسان!
کد خبر: 1076751
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004W6x
تاریخ انتشار: ۰۲ بهمن ۱۴۰۰ - ۲۲:۳۰
علیرضا سزاوار

مدیر اجراییات شهرداری لواسان فقط بابت اینکه شاید بتواند کاری برای شخصی انجام دهد، یک دستگاه رنو تالیسمان گرفته‌بود. مادرش هم بلافاصله پس از بازداشت او، خودرو را به صاحبش برگرداند. در جلسه روز گذشته دادگاه مشخص شد که بودجه شهرداری لواسان کفاف هزینه‌هایش را نمی‌داد! در نتیجه یکی از روش‌های دریافت رشوه در شهرداری لواسان هبه و هدیه گرفتن از سازندگان بود!
پنجمین جلسه رسیدگی به پرونده شهرداری لواسان، دیروز به ریاست قاضی بابایی در دادگاه کیفری یک استان تهران برگزار شد.
چک گرفتم ولی خرج نکردم
در ابتدای جلسه، قاضی بابایی از «محمدمهدی فدایی وطن» خواست تا در جایگاه بایستد و از او درباره آخرین سمت اجرایی‌اش پرسید.
متهم نیز ضمن رد اتهامات وارده به خود گفت: به مدت چهار ماه مدیر اجراییات بودم. در اتهامات بنده آمده است دو فقره چک به عنوان رشوه اخذ کرده‌ام که در توضیح آن‌ها باید بگویم بنده این چک‌ها را دریافت کرده‌ام، ولی خرج نکرده‌ام!
وی ضمن تأکید بر این ادعا که هیچ ارتباطی با شهردار و اعضای شورای شهر لواسان نداشته‌است به تشریح عنوان اتهامی دیگری از خود پرداخت و گفت: در اتهامات بنده آمده‌است که یک دستگاه خودرو تالیسمان دریافت کرده‌ام. در پاسخ به این سؤال باید بگویم فردی برای انجام کاری به بنده خودروی تالسیمان را تحویل داد که من آن را در پارکینگی نگهداری کردم.
قاضی بابایی با اشاره به دریافت این خودرو از متهم پرسید: به چه عنوانی این خودرو را دریافت کردید؟
متهم نیز در پاسخ به سؤال قاضی گفت: در داخل شهرداری نمی‌توانستم برای این فرد کاری انجام دهم، اما پیش خود فکر کردم شاید از طریق ثبت بتوانم کار او را پیش ببرم.
کلید یدکی خودرو دست مالک اولیه بود
قاضی بابایی پرسید فقط برای اینکه شاید بتوانید کاری را انجام دهید، خودروی تالسیمان دریافت کرده‌اید؟
متهم پاسخ داد: بله، به همین دلیل بود. البته زمانی که بازداشت بودم خودرو از سمت مادرم به مالک آن تحویل داده شد. وی با اشاره به اتهام خود مبنی بر دریافت پول از سازندگان هم گفت: این مبلغ را به عنوان قرض دریافت کرده‌ام و بعد از گذشت چند ماه آن را پس دادم.
قاضی بابایی از متهم پرسید: آیا وجوه دریافتی را با کسی هم تقسیم می‌کردید؟
متهم در پاسخ به این سؤال هم گفت: خیر به هیچ عنوان، زیرا این پول را به عنوان قرض دریافت کرده‌بودم.
در ادامه جلسه، وکیل این متهم نیز در جایگاه قرار گرفت و در دفاع از موکل خود گفت: موکل من هیچ ارتباطی با شبکه شهرداری و شورای شهر لواسان نداشته‌است. چکی که به او داده شده مورد وصول قرار نگرفت. این مسئله خود گویای آن است که موکل من رشوه‌ای دریافت نکرده‌است.
وی با اشاره به دریافت یک دستگاه خودرو تالیسمان به عنوان رشوه از سوی موکل خود هم گفت: این خودرو به عنوان تضمین به موکل بنده داده شده‌بود و کلید یدکی آن در دست مالک اولیه قرار داشت.
رشوه ۳۰۰ میلیونی برای گودبرداری!
در ادامه جلسه دادگاه، قاضی بابایی از متهم دیگری به نام محسن دهقانی درخواست کرد تا در جایگاه قرار گیرد و به دفاع از خود بپردازد.
این متهم با بیان اینکه هیچ یک از اتهامات وارده به خود را قبول ندارم، درباره سمت خود در شهرداری لواسان گفت: آخرین سمت بنده در شهرداری لواسان، مشاور حقوقی شهردار بود. بنده از سوی شهرداری ورامین به شهرداری لواسان مأمور شده‌بودم.
وی در پاسخ به سؤال قاضی مبنی بر اینکه در خصوص دریافت وجوه رشوه چه توجیهی دارد، اظهار کرد: نه در شهرداری لواسان سمتی داشتم و نه تصمیم گیرنده بودم. من هیچ یک از پیمانکاران رشوه‌دهنده را نمی‌شناسم، زیرا هیچ مسئولیتی در دخل و تصرف پرونده‌ها نداشته‌ام.
قاضی بابایی درباره چک‌های رشوه نیز از متهم سؤال کرد که وی در پاسخ به سؤال قاضی گفت: بنده اصلاً از چک‌ها خبر نداشتم و در روز بازپرسی متوجه شدم که کیف حاوی پول و چک رشوه وجود داشته‌است.
در ادامه، وکیل این متهم در جایگاه حاضر شد و در دفاع از موکل خود گفت: پرونده موکل بنده هیچ ارتباطی به پرونده شهرداری لواسان ندارد، او نه معاون و نه شریک متهمان این پرونده بوده‌است. هیچ‌یک از اقدامات مجرمانه انجام گرفته به موکل بنده ارتباط ندارد، زیرا او هیچ فعل و ترک فعلی انجام نداده‌است.
سپس وکیل یونس شادی (یکی از سازندگان رشوه‌دهنده) که در جلسه گذشته به دلیل اتمام وقت موفق به دفاع از موکل خود نشده‌بود در جایگاه حاضر شد. این وکیل با تأکید بر اینکه به دلیل نقص قانون در لواسان، موکل او بسیاری از اقدامات را انجام داده‌است، گفت: نقص قوانینی که در لواسان وجود دارد موجب شده تا اقداماتی از سوی موکل بنده انجام گیرد، اما باید تأکید کنم که هیچ‌یک از این اقدامات انجام گرفته نقض قوانین نبوده‌اند. بسیاری از مواردی که علیه موکل بنده ذکر شده غیرقانونی نبوده‌اند و تمام قرارداد‌های موکل بنده وجود دارد. برای مثال گودبرداری اصلاً کار غیرقانونی نبوده‌است که موکل بنده بخواهد در ازای آن ۳۰۰ میلیون تومان رشوه دهد!
۲۰ سال اداره شهرداری لواسان
با دستور قاضی در ادامه دادگاه، یکی دیگر از سازندگان رشوه دهنده به جایگاه آمد و با بیان اینکه بودجه شهرداری لواسان کفاف هزینه‌هایش را نمی‌دهد، گفت: هیچ‌کس تمایل به پرداخت رشوه ندارد، اما شهرداری لواسان برای تأمین بودجه خود اجازه تخلف به سازنده‌ها را می‌دهد و در ازای آن جریمه دریافت می‌کند. این رویه ۲۰ سال است که در لواسان اجرایی می‌شود.
حبیب صفارپور افزود: یکی از روش‌های دریافت رشوه در شهرداری لواسان هبه است. شهرداری لواسان برای تأمین بودجه خود از کمک سازنده‌ها استفاده می‌کند.
قاضی بابایی از متهم پرسید: چقدر به آقای حیدریان (شهردار وقت) رشوه داده‌اید؟
متهم نیز در پاسخ به این سؤال قاضی، منکر آشنایی با حیدریان شد و گفت: اصلاً او را ندیده‌ام، اما به معاون شهردار مبلغی پرداخت کرده‌ام.
در نهایت قاضی بابایی ضمن ختم رسیدگی به پرونده، جلسه بعدی را به دوشنبه ۴ بهمن موکول کرد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار