ارتش چین به ناوشکن آمریکایی هشدار داد
کد خبر: 1076513
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004W37
تاریخ انتشار: ۳۰ دی ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۲
ارتش چین از رهگیری و هشدار به یک فروند ناوشکن آمریکایی که وارد آب‌های سرزمینی پکن در دریای جنوبی چین شده بود، خبر داد.

سرویس بین الملل جوان آنلاین: ارتش چین امروز پنجشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که نیرو‌های این کشور یک کشتی جنگی آمریکایی را که وارد آب‌های نزدیک جزایر «پاراسل» در دریای جنوبی چین شده بود، دنبال کرده و به آن هشدار داده اند.

فرماندهی محدوده جنوب ارتش آزادی بخش خلق چین در این باره گفت که ناوشکن «یو اس اس بنفولد» به طور غیرقانونی و بدون اجازه وارد آب‌های سرزمینی چین شد و حاکمیت این کشور را نقض کرد و نیرو‌های دریایی و هوایی چین کشتی مذکور را رهگیری کردند.

فرماندهی مذکور ادامه داد: ما رسما از طرف آمریکایی می‌خواهیم که فورا این گونه اقدامات تحریک آمیز را متوقف کند، در غیر این صورت متحمل عواقب جدی حوادث پیش بینی نشده خواهد شد.

این در حالی است که نیروی دریایی آمریکا ضمن تایید این مطلب که ناوشکن بنفولد در آن منطقه حضور داشته است، مسئله ورود به آب‌های سرزمینی و در پی آن هشدار و رهگیری را رد کرد.

«مارک لنگفورد» فرمانده ناوگان هفتم نیروی دریایی آمریکا در بیانیه‌ای گفت: اظهارات ارتش چین درباره این عملیات اشتباه است.

وی در بیانیه اش مدعی شد که ناوشکن مذکور آنچه به زعم نیروی دریایی آمریکا، عملیات آزادی ناوبری «مطابق با قوانین بین‌المللی» می‌خواند، انجام داده و سپس به انجام عملیات عادی خود در آب‌های بین المللی ادامه داده است.

نیروی دریایی آمریکا در دریای جنوبی چین و مناطق اطراف جزیره تایوان حضور چشمگیری پیدا کرده است و به ویژه عملیات‌های متعدد در این مناطق و در تنگه تایوان انجام می‌دهد که در اکثر موارد حریم آبی و سرزمینی پکن را با ادعای آزادی ناوبری و کشتیرانی در آب‌های آزاد نقض می‌کند.

هدف این اقدامات به چالش کشیدن قدرت فزاینده چین در راستای سیاست «ایندوپاسیفیک» واشنگتن است.

آمریکا و شرکای غربی اش در سال‌های اخیر در راستای سیاست‌های تنش برانگیز ایندوپاسیفیک واشنگتن برای به چالش کشیدن قدرت رو به افزایش چین و علی رغم ادعای احترام به اصل چین واحد، سعی در تحریک جریان‌های جدایی طلب در مناطق تابع چین ازجمله تایوان، تبت و هنگ کنگ دارند.

منبع: مهـــر
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار