زورگیری کمیسیون ماده ۱۰۰ لواسان
کد خبر: 1076470
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004W2Q
تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۴۰۰ - ۲۲:۳۰
علیرضا سزاوار

در چهارمین جلسه دادگاه مدیران شهری سابق لواسان، متهمان اعتراف‌های خود را در خصوص رشوه پس گرفتند. یکی مدعی بود پدر و مادرش مریض بودند، حال روحی خوبی نداشت و اعتراف به دریافت رشوه کرده‌بود. یکی دیگر گفت که حق‌الزحمه‌اش را گرفته! یکی دیگر از متهمان هم رشوه به مدیران شهری را کمک به شهر دانست. در این میان یکی از متهمان هم افشا کرد که کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری به زور از آن‌ها طلب رشوه می‌کرد.
چهارمین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده شهرداری لواسان، روز گذشته به ریاست قاضی بابایی در دادگاه کیفری استان تهران برگزار شد.
دریافت ۱۰۰ ربع سکه برای یک کار!
در ابتدای دادگاه، حجت‌الاسلام بابایی از متهم ردیف پنجم، علیرضا حسنی (متهم به معاونت در تشکیل شبکه ارتشا و تحصیل مال نامشروع) خواست در جایگاه قرار بگیرد. این متهم در پاسخ به سؤال قاضی مبنی بر اینکه با کدام مسئول شهری در ارتباط مستقیم بوده و بده و بستان مالی داشته‌است، پاسخ داد: هر چه دریافت کرده‌ام بر اساس حق‌الزحمه کار‌های خودم بوده‌است. اگر کمکی هم به کسی کرده‌ام، از پول‌های خودم بوده‌است. این متهم با بیان اینکه در قبال یکی از کارهایم ۱۰۰ ربع سکه دریافت کرده‌ام، مدعی شد:، چون با برادر و پدرم شریک هستیم می‌خواستم مسائل مالی‌ام با آن‌ها یکی نباشد و این دریافت سکه‌ها از این بابت بوده‌است! قاضی بابایی اقاریر متهم را به وی یادآور شد و از او خواست درباره اقاریرش توضیحاتی ارائه کند. متهم با بیان اینکه اگر پولی به شهرداری داده‌ام صرفاً برای کمک به شهر بوده‌است، مدعی شد در شرایط نامناسب روحی اقرار‌هایی داشته‌ام. متهم در این بخش از دادگاه از قاضی بابایی تقاضای تخفیف مجازات داشت. قاضی بابایی نیز بار دیگر به وی و دیگر متهمان این پرونده متذکر شد، حقیقت‌گویی باعث تخفیف در مجازات خواهد بود.
در ادامه جلسه، هادی غفوری، وکیل علیرضا حسنی در جایگاه قرار گرفت و با بیان اینکه کیفرخواست ایراداتی دارد گفت: موکل من در ازای کار‌های خاک‌برداری وجهی را دریافت کرده‌است. اتهام معاونت شبکه درباره موکل من صدق نمی‌کند و فاقد وجاهت قانونی است. موکل من اعلام کرده‌است که هیچ مبلغی را به عنوان رشوه پرداخت نکرده‌است.
هر چه گفتم برای رهایی از زندان بود
سپس متهم ردیف ششم، محمدرضا موسی‌پور (متهم به معاونت در تشکیل شبکه ارتشا) در جایگاه قرار گرفت و اتهامات خود را رد کرد.
وی در پاسخ به سؤال قاضی بابایی که هیچ‌کدام از اقاریر خودتان را قبول ندارید، گفت: بله هیچ‌کدام را قبول ندارم. در آن زمان مادر و پدر من مریض بودند و دچار مشکلات روحی و روانی بودم. متهم ردیف هفتم، صادق میربابایی (متهم به مشارکت در اخذ رشوه) هم به جایگاه آمد و اتهامات خود را رد کرد. این متهم در پاسخ به تذکر قاضی بابایی مبنی بر اینکه اقاریر شما با اقاریر دیگر متهم این پرونده یعنی مهدی شیخی (متهم ردیف سوم) مطابقت دارد و شما به آن اقرار کرده‌اید، مدعی شد: این کار را برای نجات خود انجام می‌دادم. هر چه گفتم برای رهایی از زندان بوده‌است. وکیل این متهم نیز در جایگاه قرار گرفت و ایراداتی به شکل برگزاری دادگاه وارد کرد و گفت: دادگاه باید بر اساس منطق، استدلال و ادله شکل بگیرد و پخش کردن کلیپ در دادگاه درست نیست.
وی با تأکید بر اینکه گزارش ضابط زمانی مورد قبول است که بر اساس قوانین و مقررات صورت گرفته باشد، گفت: این موضوع در مورد موکل من صدق نمی‌کند و اظهارات موکل من در چنین شرایطی وجاهت قانونی ندارد. اقاریر گرفته شده از موکلم غیرقانونی بوده‌است. بر اساس قانون، دادگاه مکلف است تحقیقات را در این زمینه به عمل بیاورد.
پول زور نگرفتم، خود طرف می‌داد!
در ادامه، متهم ردیف هشتم داوود مظفرپور (متهم به مشارکت در تشکیل شبکه ارتشا و اخذ رشوه) هم در جایگاه قرار گرفت و ضمن رد اتهام خود گفت: اگر چه اتهامات را نمی‌پذیرم، اما خود را بی‌گناه نمی‌دانم.
وی در پاسخ به سؤال قاضی که چه مبلغی را دریافت کرده‌اید، گفت: من پولی را به زور از کسی دریافت نکردم و پول را خود فرد می‌داده است! نزدیک به ۷۰ تا ۸۰ میلیون دریافت کرده‌ام، من بی‌گناه نیستم و از دادگاه محترم تقاضای عفو دارم. وکیل این متهم نیز در دفاع از موکل خود اتهام مشارکت در تشکیل شبکه ارتشا را فاقد وجاهت قانونی دانست و تأکید کرد که «موکل من به دلیل سطح پایین سواد از درک این موضوعات عاجز است. پیش از آنکه پلیس ساختمان باشد، در فضای سبز شهرداری کار می‌کرده‌است و انتساب اتهامات به موکل اینجانب درست نیست. اگر پولی هم دریافت کرده، به خاطر مشکلات معیشتی و پول‌های دریافتی‌اش همیشه با رضایت طرف مقابل بوده‌است. هیچ پولی را به زور نگرفته‌است و از دادگاه محترم تقاضای تخفیف در مجازات دارم.»
رشوه نبود، شیرینی بود
متهم بعدی که در جایگاه قرار گرفت، حسن نعنایی بود. این متهم با رد اتهامات خود گفت: من پنج کلاس بیشتر سواد ندارم و نمی‌دانم شبکه چیست! اما حدود ۴۰ تا ۵۰ میلیون تومان در این مدت دریافت کرده‌ام.
وکیل این متهم نیز با اشاره به اینکه موکلش مبالغی را با رضایت افراد دریافت کرده‌است و این موضوع را قبول دارد، گفت: مبالغ در قالب شیرینی و عیدی به متهم داده شده و رشوه‌ای در کار نبوده‌است. از دادگاه برای موکلم تقاضای بخشش دارم. در نهایت، قاضی بابایی از متهم ردیف دهم، یونس شادی خواست تا در جایگاه قرار گرفت.
این متهم نیز با بیان اینکه اتهامات مطرح شده در کیفرخواست را قبول ندارد، عنوان کرد: سه پرونده در کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری داشتم و به اجبار و زور برای هر کدام مبالغی میان ۱۰۰ تا ۱۱۰ میلیون تومان به دبیر کمیسیون پرداخت کردم. مجبور بودم برای کار‌ها و پرونده‌هایم در کمیسیون ۱۰۰ شهرداری پول بپردازم، چون اگر نمی‌پرداختم، کارهایم انجام نمی‌شد. در پایان این دادگاه، قاضی بابایی جلسه بعدی را شنبه ۲ بهمن ۱۴۰۰ اعلام کرد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار