محکومیت ۱۰۰ مفسد در ۹ ماه
کد خبر: 1073118
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004VAM
تاریخ انتشار: ۲۹ آذر ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۶

با پایان آذرماه و نگاهی به پرونده اخلالگران اقتصادی محکوم شده، می‌توان گفت در این مدت کوتاه بیش از ۱۰۰ نفر از مفسدان اقتصادی در برخورد دستگاه قضا با فساد، به حبس، رد مال و... محکوم شده‌اند.
در پرونده شرکت بازرگانی پتروشیمی، ۱۴ نفر از متهمان در مجموع به ۱۸۰ سال حبس تعزیری و سایر مجازات‌های دیگر از جمله محرومیت دائمی از هرگونه خدمات دولتی و جزای مالی محکوم شدند.
در این پرونده رضا حمزه‌لو مدیرعامل شرکت بازرگانی پتروشیمی، عباس صمیمی نایب‌رئیس شرکت، علیرضا علایی رحمانی عضو هیئت مدیره، مصطفی تهرانی عضو هیئت مدیره، محسن احمدیان مدیر بازرگانی و مرجان شیخ‌الاسلامی مدیرعامل شرکت دنیز به اتهام شرکت در اخلال عمده و کلان در نظام اقتصادی از طریق اخلال در توزیع ارز‌های حاصل از صادرات محصولات پتروشیمی شرکت‌های تولیدکننده به میزان ۶ میلیارد و ۶۵۶ میلیون یورو، هر کدام به ۲۰ سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق تعزیری، محرومیت دائمی از هرگونه خدمات دولتی و جزای مالی محکوم شدند.
همچنین در این پرونده سام حامد ساعدیان مدیرعامل وقت «شرکت والا سرمایه امین» و ابوالفضل ملکی شمس‌آبادی هرکدام به اتهام مشارکت در اخلال عمده و کلان در نظام اقتصادی کشور به تحمل ۱۵ سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق تعزیری محکوم شدند. محمدحسین شیرعلی، علی‌اشرف ریاحی، سیدعلیرضا حسینی، معصومه دری، سعید خیری‌زاده و مهدی شریفی نیک‌نفس هم از دیگر محکومان این پرونده بودند.
در پرونده حسن میرکاظمی معروف به رعیت نیز ۲۰ متهم پرونده، در مجموع به ۱۲۲ سال حبس تعزیری محکوم شدند.
در این پرونده مجرم اصلی به یک فقره حبس ۲۵ سال، سه فقره حبس سه سال و یک فقره حبس یک‌سال، جمعاً به ۳۵ سال حبس محکوم شد. همچنین در این پرونده یک نفر به ۱۶ سال حبس، دو نفر به ۱۰ سال حبس، یک نفر به ۹ سال حبس، شش نفر به ۷ سال حبس و بقیه نیز به ۶ سال و ۵ سال حبس محکوم شده‌اند.
در یک قسمت از پرونده هفت‌تپه ناظر بر اخلال عمده و کلان در نظام ارزی کشور از طریق قاچاق عمده ارز به صورت سازمان‌یافته، ۳۴ تن از متهمان پرونده در مجموع به ۱۸۵ سال حبس محکوم شدند.
در این پرونده تعداد زیادی از افراد به اتهام مشارکت در اخلال در نظام ارزی محکوم شدند. از جمله این افراد امید اسدبیگی فرزند احسان است که اتهام وی هم مشارکت در اخلال عمده در نظام ارزی کشور از طریق قاچاق ارز و مباشرت به صورت مستقل در قاچاق عمده ارز است که به ۲۰ سال حبس، رد اموال و جزای نقدی و انفصال از خدمات دولتی محکوم شده است.
یکی دیگر از مرتکبان این جرم، مهرداد رستمی فرزند میرمحمد است که وی نیز به ۲۰ سال حبس و رد مال و جزای نقدی محکوم شده و دو نفر از این متهمان هر کدام به ۱۵ سال حبس، سه نفر هرکدام به ۱۰ سال حبس و بیش از ۱۷ نفر هرکدام به ۵ سال حبس محکوم شدند.
در پرونده مربوط به مجرمان بانک تجارت استان کرمان، ۲۳ متهم پرونده در مجموع به ۳۹۵ سال حبس تعزیری محکومیت یافتند.
بخشی از پرونده متهم اصلی این پرونده یعنی علی‌اکبر عمارت‌ساز قبلاً منجر به صدور حکم شده بود که در آن پرونده این فرد مجموعاً به لحاظ ارتکاب جرایم متعدد به حدود ۱۱۱ سال حبس محکوم شده بود که مجازات اشد که ۲۵ سال حبس است، اجرا خواهد شد. در پرونده‌ای که اخیراً منتهی به صدور حکم شده، متهم به حدود ۷۴ سال حبس محکوم شده که مجازات اشد ۲۰ سال حبس است و بر اساس قانون این مجازات اجرا خواهد شد.
پرونده دیگر ناظر بر کلاهبرداری شبکه‌ای منتهی به اخلال در نظام اقتصادی کشور در استان اصفهان بود که ۱۲ متهم پرونده در مجموع به ۵۸ سال حبس تعزیری محکوم شدند.
در این پرونده علیرضا برخوردار کاشانی فرزند قاسم به ۱۵ سال حبس و جزای نقدی و رد مال در پی کلاهبرداری شبکه‌ای و اخلال در نظام اقتصادی کشور محکوم شد که یکی از شقوق این حکم، رد یک میلیون و ۳۰۰ هزار یورو است.
اخیراً هم در پرونده‌های مربوط به تعاونی اعتباری وحدت و شرکت یونیک فاینانس نیز حداقل ۲۰ نفر به محکومیت‌های طویل‌المدت گرفتار شدند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار