احتمال افزایش صادرات امسال تا ۴۸ میلیارد دلار
کد خبر: 1070981
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Ubt
تاریخ انتشار: ۱۰ آذر ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۳

عضو هیئت مدیره اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق با بیان اینکه احتمال افزایش صادرات امسال تا ۴۸ میلیارد دلار وجود دارد، گفت: در صورت تحقق این میزان، صادرات کشور از رکود چند ساله خارج می‌شود.
سیدحمید حسینی در گفتگو با فارس، در رابطه با وضعیت صادرات کشور در هشت ماهه ابتدای امسال و تشریح دلایل افزایش آن، بیان کرد: سال گذشته سال بسیار بدی برای اقتصاد جهانی بود و ما هم به علت مسائل ناشی از کرونا و کاهش قیمت فرآورده‌های نفتی و محصولات صنعتی پایه نفتی کمترین رقم صادرات را در ۱۰ سال گذشته تجربه کردیم.
عضو هیئت مدیره اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق افزود: در مجموع کل صادرات کشور در سال گذشته ۳۶ میلیارد دلار بود که به طور متوسط درآمد صادراتی کشور از صادرات در هر ماه ۳ میلیارد دلار بود.
وی با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود صادرات کشور نسبت به سال گذشته به میزان ۱۰ میلیارد دلار افزایش یابد، بیان داشت: در هفت ماهه ابتدای امسال ارزش صادرات کشور ۲۷ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار و در هشت ماهه ابتدای امسال ۳۱ میلیارد دلار بوده است که اگر تا پایان سال ۴ میلیارد دلار صادرات ماهانه را حفظ کنیم حتی ممکن است صادرات کشور به ۴۸ میلیارد دلار افزایش یابد.
این فعال اقتصادی با اشاره به رفع مسائل ناشی از کرونا در تجارت خارجی و افزایش قیمت محصولات نفتی و فرآورده‌های پتروشیمی گفت: با احتمال افزایش صادرات امسال به ۴۸ میلیارد دلار رکود صادرات در ۱۰ سال گذشته شکسته می‌شود.
حسینی گفت: افزایش صادرات در شرایط فعلی اقتصاد به کشور کمک خواهد کرد.
عضو هیئت مدیره اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق در رابطه با وضعیت صادرات کشور به عراق اظهار داشت: در هشت ماهه ابتدای سال جاری تقریبا میزان صادراتِ ۷۰۰ تا ۷۵۰ میلیون دلار حفظ شده است و با این شرایط صادرات ایران به عراق به رقمی بالاتر از ۹ و نیم میلیارد دلار خواهد رسید.
وی گفت: بازار کالا‌های صادراتی ما در عراق خوب است و با توجه به افزایش درآمد‌های نفتی عراق پیش‌بینی می‌شود واردات به این کشور افزایش یابد و قطعات سهم صادراتی ما نیز با افزایش واردات به این کشور بیشتر خواهد شد.
مقایسه آمار هشت ماهه تجارت خارجی کشور با مدت مشابه سال گذشته حاکی از رشد ۵/۴۳ درصد در وزن و ۴۰ درصدی در ارزش دلاری کالاهاست. از میزان ۱۱۰ میلیون و ۳۰۰ هزار تن کالای مبادله شده در این مدت، ۸۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تن آن را صادرات، به ارزش ۳۱ میلیارد و یکصد میلیون دلار تشکیل می‌دهد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار