پای منفعت مشترک با امریکا در میان است؟!
کد خبر: 1070874
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004UaA
تاریخ انتشار: ۰۹ آذر ۱۴۰۰ - ۱۷:۳۸
اصلاح‌طلبان و پالس ناامیدی که به وین می‌فرستند

اصلاح‌طلبان باید پاسخ دهند اکنون که تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای با تمام ظرفیت فنی و با بررسی همه ظرفیت‌های کشور از سویی و همه ضعف و قوت‌های دشمن از سویی دیگر وارد میز مذاکرات شده است، چرا می‌خواهند به جامعه چیزی غیر از آنچه در واقعیت رخ می‌دهد القا کنند؟
به گزارش فارس، دور جدید مذاکرات برای لغو تحریم‌ها میان ایران و ۱+۴ از روز گذشته در هتل کوبورگ وین آغاز شده است و حالا چشم‌ها به مذاکره‌کنندگان ایرانی و پنج کشور دیگر است تا با کوچک‌ترین اظهار نظر، تحلیل‌ها و پیش‌بینی‌های خود را ارائه کنند. در داخل هم کنشگران سیاسی و کارشناسان امر در حال تحلیل روند مذاکرات هستند.
اخیراً، اما اصلاح‌طلبان باز بیانیه‌ای صادر و با لحن مشفقانه‌ای نظام جمهوری اسلامی را نصیحت کرده‌اند که «اجازه ندهند تبلیغات روانی برخی افراطیون، مانع واقع‌بینی مسئولان عالی کشور در جهت اتخاذ تصمیمات داهیانه شود و تصمیمات راهبردی اصولی و دیپلماسی مقتدرانه، نیاز به نیرو‌های خردمند و شجاعی دارد که با مواضعی مسئولانه و به دور از ماجراجویی‌های تبلیغاتی، گره‌های راهبردی دیپلماسی هسته‌ای را بگشایند و کشور را از بن‌بست‌های ناشی از تحریم‌های اقتصادی خارج کنند.»
پیش از این هم اصلاح‌طلبان بیانیه‌ای داده بودند و در آن نیز تقریباً چنین لحنی را داشتند، بی‌آنکه به دو سؤال پاسخ دهند؛ اول اینکه آیا منظورشان از نیرو‌های خردمند و شجاع همان کسانی هستند که در هشت سال گذشته با حمایت و تعریف و تمجید تمام و کمال از آنان، توافقی را ساخته و پرداخته کردند که اکنون حتی خودشان هم هیچ دفاعی از آن ندارند؟
فیاض زاهد از اصلاح‌طلبان نزدیک به خاتمی اخیراً اذعان کرده است: «مدل محمدجواد ظریف در عمل و در نتیجه سیاست احمقانه امریکایی‌ها به نتیجه دلخواه نرسید. تاریخ امریکا مشحون از این فریبکاری‌ها یا کنش‌های ریاکارانه است. تنها کافی است به تاریخ دیپلماسی آن‌ها و نحوه رفتارشان با دولت خاتمی و روحانی نگاهی کنیم. آن‌ها به شدت بی‌اعتبار و غیرقابل اعتماد هستند، اما معنایش آن نیست که روس‌ها و چینی‌ها معتبر و محل اتکا هستند»، حال سؤال از اصلاح‌طلبان این است که منظورشان از خردمند و شجاع تیم مذاکره‌کننده‌ای است که در خوشبینانه‌ترین حالت ممکن با ناآگاهی از ماهیت امریکایی‌ها پا در عرصه مذاکرات گذاشت و نتیجه‌اش برجامی شد که هیچ کدام از اصلاح‌طلبان اکنون دفاع شجاعانه‌ای از آن نمی‌کنند؟
سؤال دوم از اصلاح‌طلبان این است که چرا در زمانی که همه شواهد حاکی از این است که امریکایی‌ها با یک استیصال راهبردی در برابر مذاکرات وین مواجه هستند و نشانه‌های سیاسی حاکی از روند مثبت و مقتدرانه‌ای از این مذاکرات است، در لفافه ریاکارانه‌ای به جامعه اینگونه القا می‌کنند که مذاکره‌کنندگان از خردمندی و شجاعت کافی برخوردار نیستند و مذاکرات در سایه یک رویکرد افراطی و ماجراجویانه پیش می‌رود؟
«میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، اخیراً امریکا را به دلیل هشدار به ایران درباره ادامه عدم‌همکاری با آژانس، سرزنش کرد و گفت: «امریکا خیلی وقت است که با ایران مذاکره نکرده و فراموش کرده که ایرانی‌ها هیچ کاری را تحت فشار انجام نمی‌دهند. اگر به آن‌ها فشار بیاوریم، مقاومت می‌کنند.»
از سویی نیز امریکایی‌ها با اعمال تحریم‌های حداکثری، نهایت توان خود را برای فشار بر ایران گذاشته‌اند و اکنون دستاویز دیگری برای فشار بر ایران ندارند و از این رو است که در روز‌های اخیر تلاش کرده‌اند دست خالی خود در مذاکرات را با ایجاد آشوب‌هایی در داخل ایران کمی پر کنند که با هوشمندی مردم فهیم اصفهان و استان‌های همجوار، این جرقه به شعله تبدیل نشد. اصلاح‌طلبان باید پاسخ دهند اکنون که تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای با تمام ظرفیت فنی و با بررسی همه ظرفیت‌های کشور از سویی و همه ضعف و قوت‌های دشمن از سویی دیگر وارد میز مذاکرات شده است، چرا می‌خواهند به جامعه چیزی غیر از آنچه در واقعیت رخ می‌دهد القا کنند؟ آیا جز این است که اکنون مانند سال‌های ۸۸ و ۷۸ و بسیاری از عرصه‌های دیگر، خود را هم‌منفعت با امریکا می‌بینند و به دنبال پر کردن دست آن‌ها با القای ناامیدی به جامعه هستند؟

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار