لندن در نقش تخریب‌چی تل‌آویو در وین
کد خبر: 1070789
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004UYn
تاریخ انتشار: ۰۸ آذر ۱۴۰۰ - ۲۱:۱۶
در شرایطی که نخست‌وزیر و وزیر امور خارجه رژیم صهیونیستی ضمن اتهام‌زنی به ایران سعی در القای بیهوده بودن ادامه مذاکرات هسته‌ای دارند، وزیر خارجه این رژیم و همتای انگلیسی‌اش به صورت مشترک در یادداشتی که یکی از روزنامه‌های انگلیس آن را منتشر کرد، به لفاظی علیه ایران پرداختند

در شرایطی که نخست‌وزیر و وزیر امور خارجه رژیم صهیونیستی ضمن اتهام‌زنی به ایران سعی در القای بیهوده بودن ادامه مذاکرات هسته‌ای دارند، وزیر خارجه این رژیم و همتای انگلیسی‌اش به صورت مشترک در یادداشتی که یکی از روزنامه‌های انگلیس آن را منتشر کرد، به لفاظی علیه ایران پرداختند. سخنگوی وزارت خارجه ایران، موضع‌گیری لندن همراستا با اهداف تل‌آویو را نشان از جدی نبودن برخی طرف‌های برجامی برای حصول نتیجه در مذاکرات اخیر ارزیابی کرده است.

رژیم صهیونیستی در روز‌های منتهی به از سرگیری مذاکرات هسته‌ای تلاش همه‌جانبه‌ای برای کارشکنی آغاز کرده است. این رژیم این بار دست در دست انگلیس که اگرچه یکی از طرف‌های برجام است، اما در پی اجرایی شدن برگزیت بیش از پیش در زمین صهیونیست‌ها بازی می‌کند، سعی در اجرایی کردن اهداف خود دارد. یائیر لاپید که به لندن رفته بود، روز دوشنبه یک روز قبل از آغاز مذاکرات، به همراه لیز تراس، یادداشتی را در روزنامه دیلی‌تلگراف منتشر کرد که در آن هر دو، بار دیگر با هراس‌افکنی و به میان کشیدن اتهام تلاش ایران برای دستیابی به سلاح هسته‌ای، بر همکاری در برابر ایران تأکید کرده‌اند. تراس و لاپید در یادداشت خود از همکاری شبانه‌روزی لندن و تل‌آویو برای مقابله با دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای سخن گفته و با حساس جلوه دادن گذر زمان، همکاری نزدیک با شرکا و دوستان خود را برای مقابله با جاه‌طلبی‌های ایران ضروری دانسته‌اند.
روز دو شنبه در جریان نشست هفتگی سخنگوی وزارت خارجه با خبرنگاران داخلی و خارجی، عمده سؤالات خبرنگاران از سعید خطیب‌زاده حول محور مذاکرات ۸ آذرماه بود و جو‌سازی صهیونیست ها، مورد توجه خبرنگاران قرار داشت. سخنگوی وزارت خارجه پرسش خبرنگار روزنامه جوان درباره موضع وزارت خارجه ایران درباره مطلبی که به صورت مشترک از تراس و لاپید منتشر شده است را اینطور پاسخ داد: «اینکه وزیر خارجه انگلیس در شب گفتگو‌های وین با طرفی که پنهان نکرده و از روز اول تمام تلاشش را کرده که برجام امضا نشود و از بین برود و بخشی از اقدامات سرکشانه دولت قبلی امریکا در خروج از برجام بوده و امروز هم به عنوان مخالف اصلی گفتگو‌ها در وین و احیای برجام است، صحبت می‌کند، وقتی این آرایش را می‌بینید متوجه می‌شوید در حوزه برخی کشور‌های اروپایی با اراده لازم برای رفع تحریم‌ها به وین نمی‌آیند. این نشان می‌دهد برخی از این کشور‌ها نه‌تن‌ها جدی نیستند بلکه به دنبال زمینه‌هایی هستند که این مذاکرات تطویل یابد و اجرای برجام به صورت مؤثر اتفاق نیفتد.»
لاپید در پی یارکشی از اروپا
تحلیل خطیب‌زاده از موضع انگلیس، ساعاتی بعد همزمان با حضور دیپلمات‌ها در هتل کوبورگ برای آغاز مذاکرات خود را نشان داد. تراس و لاپید در کنفرانس خبری مشترک در لندن به جوسازی علیه مذاکرات وین پرداختند: «ایرانی‌ها برای تنها یک هدف به این گفتگو‌ها آمده‌اند و آن برداشته شدن تحریم‌ها است. آن‌ها به پول نیاز دارند. برای حزب‌الله، برای سپاه قدس، برای شبکه تروریستی جهانی خود و برای تداوم رقابت به سوی سلاح هسته‌ای.» وزارت خارجه رژیم صهیونیستی در بیانیه‌ای درباره سفر لاپید به لندن و سپس پاریس اعلام کرد، تمرکز وی در این سفر بر مذاکرات وین است و در کنار آن روابط دوجانبه نیز پیگیری خواهد شد. لاپید علاوه بر اینها، ایران را به ادامه فریب جهان متهم کرد و گفت: «آن‌ها با زمان بازی می‌کنند و میلیارد‌ها دلار از رفع تحریم‌ها به دست می‌آورند و همچنان به فریب جهان ادامه می‌دهند و به طور مخفیانه برنامه هسته‌ای خود را پیش می‌برند، این چیزی است که آن‌ها در گذشته هم انجام داده‌اند و این بار نیز انجام می‌دهند.»
وحشت تل‌آویو از کاهش تحریم‌ها
در قالب بازی ضد ایرانی صهیونیست‌ها، نفتالی بنت، نخست‌وزیر این رژیم با ابراز نگرانی عمیق از امکان لغو تحریم‌ها، به صراحت گفته است که ایران تلاش می‌کند بدون اینکه به اندازه کافی در برنامه هسته‌ای خود محدودیت ایجاد کند، به میلیارد‌ها دلار دسترسی داشته باشد. بنت دیروز در بیانیه‌ای ویدئویی خطاب به نمایندگان کشور‌هایی که مذاکرات را با ایران آغاز کرده‌اند، گفت: «طرف‌های مذاکره با ایران تسلیم باج‌خواهی هسته‌ای تهران نشوند.» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی روز یک شنبه نیز گفته بود: «اسرائیل نگران است که ایران با کاهش تحریم‌ها در مذاکرات مجدد هسته‌ای با قدرت‌های جهانی از پول بادآورده‌ای برخوردار شود، اما به اندازه کافی پروژه‌های دارای پتانسیل ساخت بمب را متوقف نکند.» هدف آنچه لاپید در لندن به دنبال آن است و اتهاماتی که بنت متوجه ایران کرده است را شبکه کان رژیم صهیونیستی تشریح و گزارش کرد که دولت بنت نه تنها برای جلوگیری از بازگشت امریکا به برجام که برای جلوگیری از دستیابی به هرگونه توافق موقت یا مرحله‌ای طرف‌های مذاکره‌کننده در وین، تلاش‌های دیپلماتیک انجام می‌دهد. روزنامه جروزالم‌پست روز یک شنبه در یادداشتی به تدارک رژیم صهیونیستی برای اجرای احتمالی نقشه «ب» امریکا علیه ایران پرداخت و نوشت که اگرچه هنوز جزئیاتی از نقشه «ب» امریکا در صورت شکست مذاکرات هسته‌ای وین مشخص نشده، اما ارتش اسرائیل به توسعه توان انجام حمله نظامی علیه تأسیسات هسته‌ای ایران در شرایط مقتضی ادامه می‌دهد. جروزالم‌پست می‌نویسد، همزمان با تلاش بی‌وقفه دیپلمات‌های رژیم صهیونیستی برای اثرگذاری بر امریکا، انگلیس و فرانسه در مذاکرات هسته‌ای وین، بنی گانتس، وزیر جنگ این رژیم گفته است «بهترین سناریو» شامل توافقی است که علاوه بر برنامه هسته‌ای، برنامه موشکی و حضور منطقه‌ای ایران را نیز در بر گیرد.»
حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران با آغاز مذاکرات در وین، با انتشار یادداشتی بار دیگر بر مواضع ایران در تن ندادن به خواسته‌های نامشروع تأکید کرد و ضمن ابراز امیدواری درباره اینکه امکان دستیابی به توافق وجود دارد، پذیرش درخواست‌های فرابرجامی را قاطعانه رد کرد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار