در وین هیچ گزینه‌ای روی میز غرب نیست
کد خبر: 1070619
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004UW3
تاریخ انتشار: ۰۷ آذر ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۰
سیدعبدالله متولیان

مذاکرات وین در شرایطی از امروز دو شنبه هشتم آذرماه در وین از سر گرفته می‌شود که تنها برگ برنده تروئیکای اروپایی اصرار بر ادامه مذاکرات وین با دولت دوازدهم ایران است. از شروع برجام در سال ۱۳۹۴ تا ۱۴۰۰ به گفته امریکایی‌ها، غرب مانع از انتفاع جمهوری اسلامی در عرصه اقتصاد بین‌المللی شده و علاوه بر تحمیل بیش از ۱۵۰۰ تحریم جدید و ممانعت از فعالیت روان و آزاد اقتصادی ایران، بالغ بر ۲۰۰ میلیارد دلار به منافع ایران هم خسارت وارد شده است.
به دنبال از سرگیری مذاکرات در وین در اواخر عمر دولت روحانی تیم مذاکره‌کننده ایران برای ثبت پیروزی به نام دولت دوازدهم (برخلاف سیاست‌های ابلاغی نظام) به امید گشایش و امتیازگیری، با اتخاذ روش تساهل و تسامح و قبول برخی از پیشنهادات موذیانه طرف غربی در همه حوزه‌ها به صورت نصفه و نیمه مذاکرات را پی گرفت و اینک تنها برگ برنده تروئیکای اروپایی اصرار بر ادامه مذاکرات تیم قبلی ایران و تلاش برای بازگشت امریکا به میز مذاکرات است.
در شش دور مذاکراتی که در پایان دولت دوازدهم در وین برگزار شد، هیئت ایرانی در پی گرفتن کمترین امتیازات حتی به قیمت چشم پوشی از مطالبات صریح نظام بوده و به بحث خسارت‌های وارده بعد از خروج امریکا از برجام نیز اشاره‌ای نکرده که این در حقیقت یکی از نقاط ضعف مذاکرات بوده است. در مقابل جمهوری اسلامی ایران دست برتر و برگ‌های برنده متعددی را در مذاکرات در اختیار داشته و رسماً دیدگاه‌های خود را برای حضور پای میز مذاکره اعلام کرده است:
۱- جمهوری اسلامی ایران به دور از جنجال آفرینی رسانه‌ای غرب، بر اساس حفاظت از منافع خود و بدون توجه به مذاکرات دولت قبل، حاضر به مذاکره خواهد بود.
۲- ایران هر گونه مذاکره جدید درباره موضوع هسته‌ای را کاملاً بی معنا و وقت کشی طرف غربی دانسته و موضوع مذاکرات، انجام تعهدات بر زمین مانده غرب (به گونه‌ای که حتی یک کلمه حتی یک ویرگول برجام هم تغییر نکند) خواهد بود.
۳- بازگشت امریکا به برجام مشروط به انجام تمامی تعهدات برجامی آنان درباره ایران به صورت یک‌جا و یک‌باره خواهد بود.
٤- ایران با جدیت تمام پای میز مذاکره حاضر شده و بر اساس سیاست‌های نظام جمهوری اسلامی در پی مذاکرات «مستدل»، «منطقی»، «متین» و «اثربخش و فوری» بوده و مذاکرات طولانی مدت را به هیچ وجه قبول نداشته و بر نمی‌تابد.
۵- مطالبات ایران از غرب در چارچوب برجام مشتمل بر «لغو تحریم‌های وضع شده به صورت کامل و یک‌جا»، «تأمین خسارات وارده به ایران حاصل از شش سال بدعهدی غرب در انجام تعهدات خود»، «ارائه تضامین معتبر، کافی و غیرقابل خدشه بین‌المللی درباره عدم امکان اعمال تحریم مجدد»، «ایجاد امکان راستی آزمایی» برگ‌های برنده و خطوط قرمز ایران برای بازگشت به تعهدات خود در برجام خواهد بود.
دست غرب در مذاکرات پیش رو به کلی خالی بوده و تقریباً هیچ گزینه‌ای روی میز ندارد. غربی‌ها خوب می‌دانند که نه تنها گزینه نظامی سال‌هاست که از روی میز برداشته شده بلکه قرائن و شواهد متعدد نشان می‌دهد که حنای گزینه تحریم هم در حال رنگ باختن است و به تدریج از روی میز برداشته خواهد شد و دیگر افکار عمومی جهان جنجال رسانه‌ای غرب درباره اتهامات هسته‌ای وارده به ایران را باور ندارد و دست غرب در دیپلماسی عمومی نیز در حال تهی شدن است. تردیدی نیست که غرب بر اساس خوی استعماری و استکباری برای تغییر میدان بازی به نفع خود و امتیاز‌گیری بیشتر از ایران تلاش خواهد کرد. در شرایط موجود، تنها برگ برنده غرب، تلاش برای پاشیدن بذر ناامیدی و بی‌اعتمادی و به میدان مخالفت آوردن مردم با دولت و نظام است. غرب قویاً به تشدید فشار به جمهوری اسلامی و تغییر میدان بازی از طریق رویارویی مردم ایران با دولت و نظام دل بسته است و قرائن زیادی وجود دارد که غرب از طریق شبکه نفوذی برای سوار شدن بر موج اعتراضات و مطالبات مردم در مواردی مثل اعتراضات مربوط به آب در زاینده رود، اعتراضات مخالفت با واکسن و اعتراض فرهنگیان برنامه ریزی کرده‌اند.
از سوی دیگر غرب هم‌زمان با موج سواری بر مدار مطالبات مردم ایران با استفاده از شبکه نفوذی و تمام ظرفیت‌های رسانه‌ای در پی تکثیر امواج شایعات ناامیدکننده به وبژه در دنیای مجازی از یک‌سو و تلاش برای افزایش قیمت ارز و طلا و کالا‌ها و مایحتاج ضروری مردم از سوی دیگر است. در کنار این دو برنامه، تروئیکای اروپایی با بهره‌گیری از ظرفیت امپراتوری رسانه‌ای خود و تکیه به ظرفیت رسانه‌های همسوی داخلی ایران در پی جابه‌جایی غالب و مغلوب و بزرگنمایی قدرت غرب و ارعاب مسئولان ایران است.
ما معتقدیم همان‌گونه که هزینه ایستادگی و مقاومت به مراتب از هزینه سازش با غرب کمتر است بی‌شک صیانت از منافع جمهوری اسلامی و دستیابی به حقوق تضییع شده ایران و رفع تحریم‌های ظالمانه غرب مستلزم ایستادگی و مذاکره «مستدل»، «منطقی»، «متین» و «اثربخش و فوری» و به دور از فشار و ارعاب تصنعی غرب است و ملت شریف ایران نیز با تمام وجود از تیم مذاکره‌کننده حمایت می‌کند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار