قطر نخل‌های ارسالی از ایران را پس داد!
کد خبر: 1070337
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004URV
تاریخ انتشار: ۰۵ آذر ۱۴۰۰ - ۲۰:۵۰

در هفت ماهه اول سال جاری، صادرات قطعی نخل و نهال خرما به قطر بیش از ۶۵۰ تن بوده است. به دنبال حواشی مربوط به صادرات نخل از ایران به قطر، گمرک ایران ضمن تأیید صادرات صورت گرفته اعلام کرد این محموله‌ها که با مجوز وزارت جهاد کشاورزی ارسال شده بود برگشت خورده است.
به گزارش ایسنا، در مدت اخیر اخبار متناقضی در مورد صادرات و البته قاچاق درخت نخل به قطر مطرح و گفته شده بود که با توجه به میزبانی قطر در جام جهانی ۲۰۲۲، این صادرات صورت گرفته است، گرچه مسئولان مربوطه به صراحت در رابطه با این موضوع شفاف‌سازی نکردند و، اما و اگر‌هایی وجود داشت ولی آمار گمرک ایران نشان می‌دهد این صادرات انجام شده است.
طبق توضیحاتی که مهرداد جمال‌ارونقی، معاون فنی گمرک ایران به ایسنا اعلام کرده است، در هفت ماهه اول سال جاری، صادرات قطعی نخل و نهال خرما، بیش از ۶۵۰ تن بوده که از این میزان، ۶۰۰ تن نخل و مابقی نهال خرما بوده است. به گفته وی در فاصله مهر تا آبان امسال در گمرک منطقه ویژه اقتصادی بوشهر، چهار فقره اظهارنامه صادراتی نخل ثبت شده که در مجموع ۵۸۸ اصله نخل به وزن ۶۰۰ تن به ارزش ۱/۱۳۶ هزار دلار و همگی صادرات به مقصد قطر بوده است.
خروج با مجوز وزارت جهاد
این مقام مسئول در گمرک ایران با اشاره به اینکه در صادرات نخل از گمرک بوشهر، با توجه به حساسیت کالای اظهاری، قبل از اتمام تشریفات گمرکی مسئولان وزارت جهاد کشاورزی استان بوشهر از آن بازدید کرده بودند، گفت: این محموله‌ها بعداز اخذ مجوز لازم از جمله قرنطینه نباتی و مجوز سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر و بارگذاری آن در سامانه جامع امور گمرکی صادر شده است.
محموله‌های صادراتی نخل برگشت خورد.
اما اعلام ارونقی از این حکایت دارد که نخل‌های صادراتی از سوی قطر پذیرفته نشده است. وی گفت که با وجود صادرات صورت گرفته تعداد کل نخل‌های صادر شده یعنی مجموع ۵۸۸ اصله به قطر، به ایران برگشت خورده است. معاون فنی گمرک یادآور شد: بعد از برگشت خوردن نخل‌ها، صاحب کالا بار دیگر نسبت به اظهار این محموله‌ها از محل اظهارنامه صادرات برگشتی تحت عنوان کالای صادرات برگشتی اقدام و مجدداً مجوز‌های لازم از جمله قرنطینه سازمان جهاد کشاورزی استان را اخذ کرده و در حال انجام تشریفات برای ورود به کشور است.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار