خسران جبران‌ناپذیر در کمین تنها ژانر نمایشی جهان اسلام
کد خبر: 1070137
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004UOH
تاریخ انتشار: ۰۳ آذر ۱۴۰۰ - ۱۹:۳۵
در نشست شبیه‌خوانان و پژوهشگران تعزیه مطرح شد
سیدمرتضی ذاکر

نویسنده، مدرس تئاتر و پژوهشگر حوزه نمایش آیینی ضمن اشاره به ریشه چندین هزار ساله تعزیه در کشورمان می‌گوید: تعزیه هنر ملی ایرانی- اسلامی است، به این معنی که جهان اسلام یک ژانر نمایشی دارد، در صورتی که استادان این هنر از دست بروند با خسران جبران‌ناپذیری روبه‌رو خواهیم بود.
اردشیر صالح‌پور، نویسنده، پژوهشگر و مدرس تئاتر در نشست شبیه‌خوانان و پژوهشگران حوزه نمایش آیینی تعزیه با بیان اینکه تعزیه ریشه ۳ تا ۵ هزار ساله دارد، گفت: تعزیه هنر ملی ایرانی‌- اسلامی است، به این معنی که جهان اسلام یک ژانر نمایشی دارد، اما نسبت به آن کم‌لطفی شده است که باید بررسی و آسیب‌شناسی شود. هنر تعزیه برآمده از قلب ایرانی‌هاست و سازمان جهانی یونسکو آن را ثبت ملی کرده، اما خودمان برای آن کاری نکرده‌ایم و حتی بنیاد و مؤسسه‌ای به منظور حفظ این هنر ملی وجود ندارد. در صورتی که استادان این هنر از دست بروند با خسران جبران‌ناپذیری روبه‌رو خواهیم بود. پیش از انقلاب اسلامی در دانشگاه‌ها هشت واحد درسی به شبیه‌خوانی اختصاص داشت که به دو واحد تقلیل یافته است. تنها راه ماندگاری این هنر ملی آیینی، این است که با مراکز علمی پیوند بخورد. حتماً باید پژوهش و آموزش داشته باشیم تا به آفرینش برسیم.
در ادامه این برنامه داود فتحعلی‌بیگی، پژوهشگر حوزه تعزیه و دبیر بیستمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی نیز گفت: با وجود حمایت‌هایی که پس از انقلاب اسلامی از هنر تعزیه شده است ما انتظار ویژه‌تری در راستای حمایت از آن با وجود مدت‌زمانی طولانی از سابقه این هنر داشته و داریم. بیش از ۵۳۰ مجلس تعزیه داریم که تاکنون ۱۰۰ تا ۱۵۰مجلس کار شده است. کتابخانه و بنیادی به منظور حفاظت از هنر تعزیه در امر پژوهش، آموزش و آفرینش موجود نیست، برخی پیشکسوتان شبیه‌خوانی که این هنر را سینه به سینه انتقال داده‌اند، اکنون میان ما نیستند و خطر از دست دادن هنرمندان باقی مانده وجود دارد. امیدوارم بتوانیم چاره‌ای بیندیشیم تا این هنر را که به ثبت جهانی نیز رسیده است، سروسامان دهیم.
در ادامه مراسم، حجت‌الاسلام والمسلمین میثم امرودی، رئیس سازمان فرهنگی- هنری شهرداری تهران گفت: تعزیه ام‌الفن است چراکه متشکل از هنرهایی، چون موسیقی، ادبیات، نمایش و پرفورمنس است. این هنر در انتقال ارزش‌ها ممتاز بوده و به راحتی ارزش‌های اخلاقی و تاریخی و مفاهیم اعتقادی و معنوی را به اقشار مخاطبانش که برخلاف دیگر هنر‌ها قشر خاصی ندارد، انتقال داده است.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار