عقب‌ماندگی بهزیستی در تهیه اقلام توانبخشی
کد خبر: 1069889
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004UKH
تاریخ انتشار: ۰۱ آذر ۱۴۰۰ - ۲۰:۳۲

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه تاکنون برای تأمین تجهیزات کمک توانبخشی ۱۶ درصد از بودجه دریافت شده و بودجه‌هایی که دریافت شده بیشتر مربوط به هزینه پرستاری و مستمری‌ها بوده‌است، گفت: امسال مقداری برای تأمین اقلام با مشکل مواجه بودیم، اما بودجه داریم و اگر به ما تخصیص داده شود، می‌توان بلافاصله اقلام توانبخشی را خریداری کرد.
محمد نفریه در خصوص برخی اظهارات مبنی بر مشکلات برای تهیه سمعک و باتری سمعک به خبرگزاری ایسنا گفت: تنها وسیله توانبخشی که در ایران تولید نمی‌شود، «سمعک» است و این برای ما پاشنه آشیل شده‌است. حتی ما شکایت کردیم و گفته شد ورود وسایل کمک توانبخشی تحریم نیست، اما وقتی سیستم بانکی تحریم است امکان وارد کردن آن وجود ندارد. از سوی دیگر تنها وسیله‌ای هم که به آن ارز ترجیحی (دلار ۴۲۰۰ تومانی) تعلق می‌گیرد، سمعک است!
وی با بیان اینکه در حال حاضر به دلیل ارز و تحریم با مشکلات مواجه شده‌ایم، افزود: قیمت سمعک گران شده‌است و نمی‌توان گفت سمعک در بازار وجود ندارد. سال گذشته با دفتر تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت هماهنگ شد و لیست تمامی انبار‌ها را دریافت و به ما ارائه دادند. معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اینکه بزرگ‌ترین خریدار سمعک در ایران سازمان بهزیستی است، اظهار کرد: در حال حاضر باتری سمعک موجود است، اما مقدار آن کم و قیمت آن بالا رفته‌است. سازمان بهزیستی سال گذشته به تمام افراد ناشنوا هزینه یکساله باتری سمعک را پرداخت کرد و اگر امسال هم بتوانیم، هزینه باتری را پرداخت می‌کنیم.
وی ادامه داد: البته امسال مقداری تخصیص بودجه هم عقب بود، با وجود اینکه در آبان ماه باید حدود ۶۰ درصد از بودجه را دریافت می‌کردیم، اما تاکنون برای تأمین تجهیزات کمک توانبخشی ۱۶ درصد از بودجه دریافت‌شده و بودجه‌هایی که دریافت شده بیشتر مربوط به هزینه پرستاری و مستمری‌ها بوده‌است. یک تخصیص جدیدی هم داده شده بنابراین در مجموع حدود ۴۰ درصد تخصیص بودجه داده شده‌است، البته خرید تجهیزات توانبخشی زمان‌بر است، زیرا باید در سامانه دولت وارد شود و روند خود را طی کند.
معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور خاطر نشان کرد: حال با توجه به تغییر و تحولاتی که در سازمان بهزیستی وجود داشته و بودجه جدیدی که داده شده، امید است بتوان اقلام را خریداری کرد. اکنون این مشکل در تأمین سمعک و باتری نیست، بلکه در تهیه همه اقلام عقب‌ماندگی داریم؛ گرچه با تفاهمنامه‌ای که با بنیاد پانزده خرداد بسته شده، مقرر شده حدود ۲۷ هزار ویلچر به سازمان بهزیستی داده‌شود که اکنون همه استان‌ها در حال دریافت ویلچر‌ها هستند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار