غم جان‌مایه شعر فارسی است
کد خبر: 1068692
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004U0y
تاریخ انتشار: ۲۲ آبان ۱۴۰۰ - ۲۰:۰۱
فاضل نظری اثر جدیدش «اواخر عصر» را منتشر می‌کند
محمد صادقی

فاضل نظری که بعد از سال‌ها در یک برنامه تلویزیونی حاضر شده بود، از انتشار کتاب جدیدش با نام «اواخر عصر» خبر داد.
نظری با حضور در برنامه «بسته پیشنهادی» که با موضوع «شعر خوب» روی آنتن شبکه ۲ سیما رفت، گفت: شعر خواندن یک لذت متعالی است. بعضی لذت‌ها فقط مختص انسان است و آن هم نه همه انسان‌ها. هم شعر خواندن حال آدم را خوب می‌کند و هم شعر خوب گفتن موجب ایجاد احساسی متعالی در انسان می‌شود.
این شاعر ادامه داد: برخی لذت‌ها از جنس رفع الم است، مثل تشنگی که فقط تا زمانی که تشنه‌ایم، نوشیدن آب لذت‌بخش است، اما لذت‌هایی مثل بخشیدن یا آموختن هم هست که محدودیت ندارند، این‌ها لذت واقعی است، شعر هم از چنین لذت‌هایی است.
وی در توضیح اینکه چگونه شعر فارسی با اینکه عموماً در فضایی توأم با غم سروده می‌شود، می‌تواند حال مخاطب را خوب کند، یادآور شد: غم جان‌مایه شعر فارسی است. ما گاهی فکر می‌کنیم اساساً غم بد است، اما خیلی از غم‌ها در یک ساحت متعالی هستند. این‌ها احساس رفیع انسانی است و باعث می‌شود آدمی رشد کند. آدم از وقتی هبوط کرده است با غمی ازلی زندگی می‌کند.
این شاعر در پاسخ به این سؤال که چگونه برخی ابیات یا مصرع‌های اشعارش از حد یک شعر فراتر رفته و در میان مردم به ضرب‌المثل تبدیل شده است، توضیح داد: این اتفاق در اختیار ما نیست. من می‌گویم این فضل خداست. ممکن است شما بگویید استعداد یا تلاش شاعر هم در این موضوع مؤثر است، اما به نظر من توفیق تلاش و استعداد هم فضل خداست. به قول حافظ قبول خاطر و لطف سخن خداداد است. وقتی شما موفقیت‌ها را به خودتان نسبت می‌دهید، آخرین آجر‌ها را بر این دیوار گذاشته‌اید، اما زمانی که آن را محصول اراده خدا و نیرویی متعالی‌تر از خودتان می‌دانید، این دیوار بلند‌تر و بلند‌تر خواهد شد و این بنا باشکوه‌تر و دیدنی‌تر، البته من این‌ها را در پاسخ به سؤال شما درباره شعر خودم نمی‌گویم، منظورم شعر‌های بلندی مثل اشعار سعدی و حافظ و دیگران است که همچنان مثل بنایی باشکوه در دشت فرهنگ و هنر به چشم می‌آید.
نظری در این برنامه ابیاتی منتشر نشده از یکی از شعر‌های کتاب جدیدش با عنوان «اواخر عصر» را خواند و خبر از انتشار این مجموعه غزل داد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار