کرباسچی پس از ۲۵ سال از دبیرکلی کارگزاران برکنار شد
کد خبر: 1068357
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004TvZ
تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۰

غلامحسین کرباسچی دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی پس از ۲۵ سال با رأی اعضای شورای مرکزی از دبیرکلی کنار گذاشته شد و جای خود را به حسین مرعشی داد.
اگرچه گفته می‌شود او با درخواست و میل خود از این سمت کنار رفته است، اما غیبت او در روز تصمیم گیری برای انتخاب دبیرکل از اختلافاتی خبر می‌دهد که او را متقاعد کرده که حتی برای سخنرانی خداحافظی هم جلسه‌ای که ۲۵ سال دبیرکلی آن را یدک می‌کشیده است، حاضر نشود.
نخستین جلسه شورای مرکزی جدید این حزب روز سه شنبه با دستور کار انتخاب دبیرکل و هیئت رئیسه جدید برگزار شد. بر این اساس محسن هاشمی رئیس شورای مرکزی حزب کارگزاران در سمتش ابقا و فاطمه سعیدی و علی جمالی به ترتیب به عنوان نایب رئیس اول و دوم انتخاب شدند. همچنین حامد منتظری و کامبیز مشتاق گوهری از سوی اعضای شورای مرکزی به عنوان منشی اول و دوم هیئت رئیسه انتخاب شدند. اما شاید مهم‌ترین اتفاق نشست شورای مرکزی حزب کارگزاران، انتخاب حسین مرعشی به دبیرکلی حزب و جایگزینی وی با غلامحسین کرباسچی باشد که از ابتدای تأسیس این حزبِ اصلاح‌طلب در رأس مدیریت آن قرار داشته است.
محمد عطریانفر که به عنوان رئیس سنی، جلسه روز گذشته را مدیریت می‌کرد، در تشریح چرایی تغییر در رأس حزب کارگزاران خاطرنشان کرده است: «کرباسچی در سه سال اخیر به دلایلی کاملاً قابل‌فهم و موجه از جمله شرایط سیاسی موجود و تغییر ذائقه اعضا می‌خواست نسبت به انتخاب دبیرکل جدید اقدام کنند که با مخالفت و اصرار آن‌ها مواجه شد.» به گفته عطریانفر، در آخرین کنگره حزب کارگزاران در بهمن گذشته، کرباسچی بار دیگر بر موضع خود مبنی بر کناره‌گیری از دبیرکلی پافشاری و حتی اعلام کرده که این آخرین دوره‌ای است که به عنوان دبیرکل مسئولیت این حزب را برعهده می‌گیرد. البته تأکید عطریانفر بر تغییر ذائقه اعضا، احتمالاً به ماجرای اختلافات ماه‌های اخیر در حزب کارگزاران اشاره دارد؛ اختلافاتی که منجر به استعفای برخی اعضای حزب از جمله یدالله طاهرنژاد از شورای مرکزی و فرزانه ترکان از عضویت در حزب کارگزاران شد. ترکان، در ۲۱ شهریور سال جاری در گفت‌وگویی با اعلام استعفای رسمی‌اش از حزب کارگزاران، چرایی این اقدام را «زاویه با برخی سیاست‌های حزب خصوصاً در انتخابات اخیر» عنوان کرد. وی همچنین با تأکید بر اینکه «مشکل ما در حزب و در جامعه بزرگ‌تر یعنی اصلاح‌طلبان این است که با زاویه بسته خودشان و فقط به جهت اینکه در قدرت جایی داشته باشند، وارد سیاست شدند و به مشکلات جامعه نگاه کردند» از لزوم جوان‌گرایی در رأس جریان اصلاحات سخن گفته بود. فرزانه ترکان علاوه بر خودش، از استعفای برخی افراد صاحب رأی و تأثیرگذار کارگزاران از این حزب نیز خبر داده بود، اما نامی از این افراد نبرده بود. چند روز بعد از آن نیز یکی از اعضای شورای مرکزی کارگزاران که نخواسته بود نامش فاش شود در گفتگو با خبرگزاری برنا، از استعفای حسین مرعشی از شورای مرکزی این حزب خبر داده بود که این خبر بلافاصله از سوی روابط عمومی حزب کارگزاران تکذیب شد. با این حال غیبت کرباسچی در جلسه روز سه شنبه شورای مرکزی کارگزاران که احتمالاً دستور کار آن از قبل مشخص بوده، گمانه‌زنی‌ها مبنی بر اختلافات میان سران حزب کارگزاران را بیش از پیش تقویت می‌کند. مسئله‌ای که در نهایت منجر به این شد که اعضای شورای مرکزی حزب به دبیرکلی مرعشی رأی دهند. البته اعضای شورای مرکزی کارگزاران در مصوبه‌ای دیگر کرباسچی را به عنوان رئیس کمیته سیاسی حزب انتخاب کردند تا شاید با این کار حاشیه‌ها را از حزب متبوعشان دور کرده باشند. حاشیه‌هایی که پس از زمان شکست اصلاح‌طلبان در انتخابات ۲۸ خرداد رنگ و بوی علنی‌تری به خود گرفته است. برخی گمانه‌زنی‌ها عدم انتشار روزنامه سازندگی در روز گذشته را بی ارتباط با این تحولات و جابه‌جایی‌ها ندانستند. اگرچه گفته شده اطلاعات رسیده حاکی از بروز مشکلات مالی برای این روزنامه است. اما در عین حال گفته می‌شود اختلافات شدید در شورای مرکزی حزب کارگزاران در توقف انتشار این روزنامه سهم دارد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار