شیوع دیابت در ایران ۲برابر شده است
کد خبر: 1068301
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Tuf
تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۹
رئیس پژوهشگاه غدد و متابولیسم با بیان اینکه دیابت در ایران در ۲۰-۳۰سال گذشته د و برابر شده است، گفت:میزان مرگ و میر در بیماران دیابتی مبتلا به کرونا دو برابر دیگر افراد است.
سرویس جامعه جوان آنلاین: محمد باقر لاریجانی، رئیس پژوهشگاه غدد و متابولیسم در نشست خبری که به مناسبت روز جهانی دیابت اظهار داشت:۴۶۰ میلیون دیابتی در جهان وجود دارد یعنی از هر ۱۰نفر یک نفر دیابتی است.

وی اضافه کرد:در سال ۲۰۲۱ به اندازه کرونا دیابت با عث مرگ و میر افراد شده است؛ ضمن اینکه در ۲۵سال آینده ۷۰۰ میلیون دیابتی در دنیا خواهیم داشت.

رئیس پژوهشگاه غدد و متابولیسم با بیان اینکه ۵۰ درصد دیابتی‌ها از دیابت خود بی خبر هستند، گفت:دوسوم دیابتی‌ها در شهر‌ها و سه چهارم دیابتی‌ها در سنین کار هستند.

لاریجانی با اشاره به اینکه از هر ۵ نفر دیابتی ۴ نفردر کشور‌های متوسط و در آمد پایین هستند، افزود: اکنون در صدمین سال مصرف انسولین در جهان هستیم و ازهر دو نفر در دنیا که نیاز به انسولین دارند یک نفر به انسولین دسترسی ندارند، افزود:۳۰درصد‌ی که قرص مصرف می‌کنند به قرص‌های دیابت دسترسی ندارند.

وی با بیان اینکه اکنون حدود ۱۰درصد هزینه بهداشت و درمان در همه دنیا صرف دیابت می‌شود، گفت:در ایران بیش از۹۰ درصد دیابتی هادسترسی به دارو، پزشک و بیمه دارند.

رئیس پژوهشگاه غدد و متابولیسم با اشاره به نقش چاقی در ابتلا به دیابت، ابراز داشت:آلودگی هوا عدم فعالیت فیزیکی از عوامل مهم ابتلا به دیابت است.

لاریجانی با بیان اینکه ۴۰ درصد دیابتی‌ها درگیر‌ی کلیوی دارند، متذکر شد:۷درصد درگیری‌های خیلی شدید کلیوی دارند.

وی با اشاره به اینکه ۱۳ درصد دیابتی‌ها درگیری‌های عصبی دارند، بیان داشت:شیوع دیابت در ایران در ۲۰-۳۰سال گذشته دو برابر شده است و شیوع دیابت در ۵سال گذشته افزایش داشته است.

لاریجانی با بیان اینکه در ۵سا ل گذشته اختلاف بین ابتلا در استان‌ها بیشتر شده و اکنون به ۱۰.۵درثد رسیده است، گفت:همزمان با دیابت چاقی نیز زیادتر شده است.

وی با اشاره به اینکه ۶۵ درصد جمعیت ایران چاق یا بالاتر از وزن طبیعی قرار دارند، متذکر شد:فشار خون در ایران از ۲۵درصد در ۵سال گذشته اکنون به ۳۰درصد رسیده است.

رئیس پژوهشگاه غدد و متابولیسم با بیان اینکه دیابتی‌ها دو برابر دیگر افراد در برابر کرونا خطر پذیر‌تر هستند، خاطرنشان کرد:میزان مصرف سیگار در دنیا و ایران کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه ۸۵ تا ۹۰ درصد دیابتی‌ها از نوع دوم دیابت هستند، گفت:برخی دارو‌های گیاهی برای کنترل قند خون تاثیر دارند، اما نه اینکه فرد مبتلامصرف انسولین را کنار گذاشته و فقط این دارو‌ها را مصرف کند.

لاریجانی با بیان اینکه ۱۲درصد کرونایی‌های بستری شده دیابتی هستند، افزود:میزان مرگ و میر دیابتی‌ها بر اثر کرونا ۱۴ درصد است؛ یعنی دو برابر افراد دیگر جان خود را در اثر ابتلا به کرونا از دست می‌دهند.
منبع: فارس
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار