درمبخش بزرگ‌ترین کاریکاتوریست قرن اخیر ایران است
کد خبر: 1068237
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Ttd
تاریخ انتشار: ۱۸ آبان ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۰
مشاور امور هنری و سینمایی وزیر ارشاد در مراسم بدرقه زنده‌یاد کامبیز درمبخش:

مشاور امور هنری و سینمایی وزیر ارشاد در مراسم تشییع پیکر مرحوم کامبیز درمبخش از او به عنوان بزرگ‌ترین کاریکاتوریست قرن اخیر کشورمان یاد کرد.
مراسم وداع با زنده‌یاد کامبیز درمبخش، هنرمند کاریکاتوریست و خالق تصاویر شاعرانه با حضور جمعی از مدیران و هنرمندان روز گذشته در خانه هنرمندان ایران برگزار و پیکر این هنرمند به سوی خانه ابدی در قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) تشییع شد. محمدحسین نیرومند، مشاور وزیر ارشاد در امور هنری و سینمایی که به نمایندگی از وزیر ارشاد در این مراسم حاضر شده بود، گفت: من به عنوان عضو کوچکی از خانواده هنر به خانواده درمبخش و هنرمندان تسلیت عرض می‌کنم. به دلیل شناختم از کاریکاتور می‌خواهم بگویم که استاد درمبخش بزرگ‌ترین کاریکاتوریست صدواندی سال ایران هستند و این جمله را بدون اغراق می‌گویم. به این علت که او جدا از تواضع و مهربانی، خلاق‌ترین کاریکاتوریست ایران هستند. دوستان وی می‌دانند که همیشه کاغذ و قلم به دست بود و همواره ایده داشت.
وی افزود: آثار او اثبات می‌کند کاریکاتور چقدر هنر است. ویژگی‌های زیبایی‌شناسانه آثار او استفاده درست از خط و رنگ و سطر و همه عناصر بصری تمایز او را با دیگر همتایانش ثابت می‌کند. احمد عربانی، کاریکاتوریست و از دوستان نزدیک کامبیز درمبخش در ادامه مراسم گفت: او گاهی از اندام ناسازگار روزگار می‌نالید، اما هرگز ترش‌رویی نمی‌کرد. او با فخرفروشی رابطه خوبی نداشت و به هنر‌های تجسمی آبروی ویژه‌ای داد. او بود که هنر کاریکاتور را به ایران شناساند و با جوایزی که دریافت کرد، باعث شد دروازه موزه‌های مهم جهان به روی آثار او گشوده شوند و نام ایران در میان بزرگان هنر کاریکاتور ثبت شود.
ابراهیم حقیقی، طراح گرافیک هم در این مراسم اظهار داشت: کاریکاتوریست‌ها مخصوصاً درمبخش را می‌توان با رادیولوژیست‌ها مقایسه کرد که درد‌ها را مدام رادیولوژی می‌کنند و جلوی چشم آدم‌ها می‌آورند. او با آثارش آسیب‌های جامعه را شناسایی می‌کرد. همیشه و در همه حال، قلم و کاغذ داشت و این کار را انجام می‌داد. در عین حال امضای خودش را داشت تا جایی که اگر خط ساده‌ای هم روی کاغذ می‌کشید، می‌شد فهمید کار درمبخش است.
هادی حیدری، هنرمند کاریکاتوریست نیز گفت: امروز هنر ایران عزادار است و نقش‌ها رنگ تیره بر تن کردند. کامبیز درمبخش یگانه عصر ما بود، زلال همچون طرح‌هایش و صمیمی، چون ایده‌هایش. در پایان این مراسم، پیکر کاریکاتوریست فقید «کامبیز درمبخش» از مقابل خانه هنرمندان تشییع و در قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) به خاک سپرده شد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار