شیر روی دست دامداران ایلامی مانده است
کد خبر: 1068206
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Tt8
تاریخ انتشار: ۱۸ آبان ۱۴۰۰ - ۲۱:۰۰
با تعطلیل کارخانه شیر
ایلام با دارا بودن ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار رأس دام سبک و سنگین و تولید سالانه ۲۷ هزار تن گوشت قرمز، بیش از ۱۰۰ هزار تن شیر، ۴۶۵ تن روغن حیوانی و دیگر محصولات و فرآورده‌های لبنی و دامی در حالی در عرصه دامداری در کشور پیشرو است که اسیر مشکلات زیادی در این زمینه بوده و حالا چراغ کارخانه شیر ایلام خاموش و به دلایل مختلف کاملاً تعطیل و کارگرانش بیکار شده‌اند.
سجاد مرسلی

سرویس ایران جوان آنلاین: ایلام با دارا بودن ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار رأس دام سبک و سنگین و تولید سالانه ۲۷ هزار تن گوشت قرمز، بیش از ۱۰۰ هزار تن شیر، ۴۶۵ تن روغن حیوانی و دیگر محصولات و فرآورده‌های لبنی و دامی در حالی در عرصه دامداری در کشور پیشرو است که اسیر مشکلات زیادی در این زمینه بوده و حالا چراغ کارخانه شیر ایلام خاموش و به دلایل مختلف کاملاً تعطیل و کارگرانش بیکار شده‌اند. هر چند مسئولان با قول و وعده، عنوان می‌کنند حمایت از صنعت دامداری ایلام در دستور کار قرار دارد، اما واقعیت این است حتی دولت حاضر نیست دام‌های عشایر و دامداران ایلامی را به نرخ تضمینی خریداری کند و همین امر باعث ورشکستگی آن‌ها شده است.


مدت‌ها بود که کارخانه شیر ایلام دچار مشکل شده بود و نهایتاً چراغ‌هایش خاموش و دستگاه‌ها از کار افتاد.
تنها کارخانه شیر ایلام که با از کار افتادنش ۵۰ کارگر بیکار و چند صدنفر شغل خود را از دست داده یا متضرر شدند.
بعد از این اتفاق درخواست‌ها برای کمک دولت برای راه‌اندازی آن افزایش یافت و چند روز پیش مدیرکل بازرسی استان ایلام برای بازدید به این کارخانه رفت و با بیان این‌که باید از سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در استان حمایت شود، گفت: «بازدید از کارخانه شیر ایلام براساس سیاست‌های ابلاغی رئیس قوه قضاییه و سازمان بازرسی کل کشور به‌منظور حمایت از تولید انجام شده است.»
مهدی اصلانی کرچی با تأکید بر اینکه در تلاشیم مشکلاتی که به تعطیلی این کارخانه منجر شده را شناسایی و جهت رفع آن‌ها اقدام کنیم، ادامه داد: «این کارخانه با سرمایه ۴۰ میلیارد تومان طی ماه‌های گذشته تعطیل شده که باید مشکلات و دلایل عدم فعالیت مشخص و مرتفع شود.»
این مسئول ادامه داد: «دستگاه‌های مربوط در صورت عزم جدی مدیریت کارخانه جهت ادامه فعالیت، اصلاح خط تولید براساس ظرفیت تولید شیر سنتی، توجه به بازار مصرف شیر در کشور عراق به منظور صادرات و انجام امور دیگر همکاری لازم را جهت فعال‌سازی مجدد این کارخانه به عمل می‌آورند.»
به گفته مدیرکل بازرسی استان ایلام ارائه مشاوره‌های فنی، مالی، بازاریابی، مدیریتی و... از جمله ضروریاتی است که باید در دستور کار مسئولان مربوط قرار گیرد، اما متأسفانه آنگونه که باید این مهم در استان مورد توجه قرار نگرفته است.
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی ایلام با تأکید بر لزوم فعال کردن کارخانه شیر ایلام، گریزی هم به نزدیک‌ترین شغلی که با این کارخانه در ارتباط است، زده و گفته: «دامداران استان در فروش شیر مشکل دارند.»
درخشنده رحیمی با تأکید بر اینکه ظرفیت‌های بسیار خوبی در بحث دامداری در استان ایلام با وجود ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار رأس دام سبک و سنگین وجود دارد، ادامه داد: «یک هزار و ۳۵۳ طرح صنعتی و نیمه صنعتی دامداری در استان ایلام وجود دارد که روزانه بین ۶۰ تا ۷۰ تن شیر در این واحد‌ها تولید می‌شود.»
وی با اشاره به وجود مشکل فروش شیر در دامداری‌های استان، افزود: «متأسفانه تنها کارخانه شیر ایلام برای خرید شیر دامداران استان تعطیل است. در صورت فعال شدن این کارخانه، زمینه تأمین شیر توسط دامداری‌های استان وجود دارد.»
رحیمی با اشاره به اینکه یکی از مهم‌ترین نیاز‌های استان ایلام تکمیل زنجیره تولید در تولیدات کشاورزی است، گفت: «برای حل دیگر مشکلات دامداری‌های استان مثل تسهیلات بانکی، تأمین نهاده و حل نقدینگی برنامه‌ریزی انجام شده است.»
به گفته این مسئول، اتحادیه دامداران استان برای تأمین شیر کارخانه از آمادگی کامل برخوردار است. از طرف دیگر دامداران ایلامی هم مشکلات زیادی دارند که شیر‌های روی دست مانده‌شان یکی از آنهاست.
چندی پیش بود که اعلام شد دام‌های عشایر و دامداران ایلامی خریدار ندارند و از طرف دیگر دولت حاضر نیست دام‌های عشایر را به نرخ تضمینی خریداری کند و همین عوامل باعث ورشکستگی آن‌ها شده است.
هر چند معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی ایلام گفته، صاحبان دامداری‌های مشکل‌دار و تعطیل شده در استان با مراجعه به جهاد کشاورزی می‌توانند برای رفع مشکل واحد‌های تولیدی خود اقدام کنند، اما همین آمد و رفتن‌ها و نگاه از بالا به پایین کمر تولید کننده و صنعتگر را شکسته است.
وجود ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار رأس دام سبک و سنگین باعث شده تا ایلام جزو پیشرو‌ها در این عرصه باشد.
دامداران این استان علاوه بر تولید سالانه ۲۷ هزار تن گوشت قرمز، بیش از ۱۰۰ هزار تن شیر، ۴۶۵ تن روغن حیوانی و دیگر محصولات و فرآورده‌های لبنی و دامی به دیگر استان‌ها می‌فرستند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار