کاهش تمایل به فرزندآوری بحران جدی برای کشور است
کد خبر: 1068155
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004TsJ
تاریخ انتشار: ۱۸ آبان ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۷
رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان:
محمد نورصالحی دگفت: کاهش تمایل به فرزندآوری به‌نوعی یک بحران برای کشور به‌حساب می‌آید که در حوزه‌های مختلف از جمله اشتغال، هزینه‌های نگهداری و درمان برای سالمندان و موارد مختلف دیگر می‌تواند یک آسیب جدی به حساب آید.

به گزارش سعید عرفان منش خبرنگار جوان انلاین اصفهان، رییس شورای اسلامی شهر اصفهان در شانزدهمین صحن علنی شورای اسلامی شهر اصفهان در نطق پیش از دستور خود اظهار داشت: در ابتدا لازم می دانم بار دیگر یوم الله ۱۳ آبان و روز مبارزه با استکبار جهانی را که در هفته گذشته پشت سر گذاشتیم به همه مردم کشور و همشهریان عزیز تبریک و تهنیت عرض نمایم. در روزهای ملتهب پس از پیروزی انقلاب دانشجویان پیرو خط امام(ره) با تسخیر سفارت آمریکا خط بطلانی بر سال ها نفوذ این کشور بر سیاست های داخلی و خارجی کشورمان کشیدند. امام خمینی(ره) رهبر عظیم الشان، این حرکت را انقلاب دوم و حتی انقلابی بزرگتر از انقلاب بهمن ۵۷ تعبیر کردند. در تمام ۴۲ سال گذشته استکبار جهانی و متحدانش از هیچ فرصتی برای ضربه زدن به مردم و نظام جمهوری اسلامی فروگذار نکردند که مهمترین نمود آن را می توان در تحریم های ظالمانه که اقتصاد ایران و آرامش و زندگی مردم را هدف قرار داده مشاهده کرد.

وی افزود: در طول دهه‌های اخیر یکی از مهمترین تاثیرات معضلات اقتصادی و بی ثباتی بازار را می توان در کاهش نرخ باروری مشاهده کرد. جمعیت، تحولات و پیامدهای آن موضوعی استراتژیک و نیازمند سیاستگذاری و برنامه‌ریزی کوتاه‌ مدت و درازمدت است. با توجه به روند کاهشی نرخ رشد جمعیت و پیامدهای آن ما شاهد سالخوردگی جمعیت در دهه‌ های آینده خواهیم بود. سیاست‌های کلی جمعیت در ۳۰ اردیبهشت سال ۱۳۹۳ توسط رهبر معظم انقلاب ابلاغ شد. این سیاست ها به ضرورت افزایش جمعیت و ابعاد مختلف جمعیت از جمله فرزندآوری، تسهیل ازدواج و تحکیم خانواده، بهداشت باروری، ترویج سبک زندگی ایرانی - اسلامی، توانمند سازی جوانان، تکریم سالمندان، تقویت مولفه های هویت بخش ملی، محیط زیست، آمایش سرزمین و رصد تحولات جمعیتی توجه نموده است که اجرای بهنگام و مستمر آنها می تواند به افزایش کمی و کیفی جمعیت کشور منجر شود.

رییس شورای اسلامی شهر اصفهان تصریح کرد: تغییرات هرم سنی جمعیت کشور متأسفانه در طول چند دهه گذشته به‌سمت پیر شدن در حال حرکت است. کاهش نرخ رشد جمعیت هم به‌واسطه فرزندآوری کمتر، به حالت نگران کننده درآمده است. به‌گفته کارشناسان و متخصصان حوزه جمعیت و جامعه‌شناسی، تا سال ۱۴۳۰ نزدیک به یک‌سوم جمعیت کشور را سالمندان تشکیل می‌دهند. این موضوع به‌نوعی یک بحران برای کشور به‌حساب می‌آید که در حوزه‌های مختلف از جمله اشتغال، هزینه‌های نگهداری و درمان برای سالمندان و موارد مختلف دیگر می‌تواند یک آسیب جدی به حساب آید.

وی بیان کرد: جمعیت سالم، تحصیل کرده و مولد می تواند به شکستن چرخه فقر بین نسلی کمک کند و در رویارویی با چالش های فردی و اجتماعی بیشتر انعطاف پذیر باشد. دسترسی به آموزش، خدمات بهداشتی، از جمله سلامت باروری و تنظیم خانواده از جمله عواملی هستند که می تواند به تقویت توان بالقوه جمعیت در مقابل تمام چالش ها و استفاده از فرصت های اقتصادی نوظهور، کمک کند. یکی از مسائلی که در سال‌های گذشته در نظام خانواده‌ دستخوش تغییر شده و جمعیت کشور را به چالش کشیده بحث کاهش تمایل به فرزند‌آوری است که باید با بررسی علل و عوامل آن، سیاست های تشویقی مناسبی برای افزایش رشد جمعیت و فرزندآوری تعیین کنیم.

نورصالحی گفت: قانون جوانی جمعیت و حمایت از خانواده که در مجلس یازدهم پیگیری شد را می توان به عنوان یک استراتژی برتر در جلوگیری از کاهش جمعیت نام برد. خوشبختانه در این قانون پیش بینی های مناسبی در خصوص حمایت از خانواده و تشویق به فرزندآوری شده است. اعطای وام به زوجین جوان، افزایش حق عائله مندی، تامین ودیعه مسکن با متراژهای مشخص، تسهیلات قرض الحسنه برای تولد فرزندان و از همه اینها مهمتر کاهش هزینه های روحی، روانی و اقتصادی فرزندآوری است که باید با جدیت از سوی مسئولان کشور پیگیری شود. اگر زوج های جوان نسبت به آینده فرزندان خود اطمینان خاطر حاصل کنند حتما شاهد رشد منطقی جمعیت با توجه به ظرفیت های کشور خواهیم بود. براین اساس قانون مجلس با عنوان جوانی جمعیت و حمایت از خانواده در کنار مسایل فرهنگی و به شرط مهیا شدن بودجه لازم، می تواند مشوقی برای فرزندآوری باشد و بخشی از دغدغه های خانواده ها را برطرف کند.

وی با اشاره به بارش‌های اخیر و ایجاد آب‌گرفتگی در برخی از معابر شهر اصفهان گفت: در مناطق پانزده‌گانه شهرداری اقدامات مناسبی برای رفع مشکلات ايجاد شده صورت گرفت. البته مطالعات خوبی در خصوص جمع‌آوری آب های سطحی و استفاده بهینه از این آب صورت گرفته که مدیریت شهری برای به نتیجه رسیدن این مطالعات تاکید دارد.

رییس شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به دیدارهای هفته گذشته با استاندار اصفهان و آیت الله مهدوی بیان کرد: ضمن تشکر از حمایت ها و پشتیبانی ها از شورای اسلامی شهر، امیدواریم بر اساس برنامه‌ریزی های این تعاملات به رشد و شکوفایی اصفهان در سطح ملی، استانی و شهری دست یابیم.

 

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار