واکنش تند چین به گزارش اطلاعاتی آمریکا درباره کرونا
کد خبر: 1067041
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004TaL
تاریخ انتشار: ۰۹ آبان ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۰
سخنگوی وزارت امور خارجه چین ادعاهای درج شده در گزارش آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا درباره خاستگاه ویروس کرونا را رد کرد و آن‌ها را سیاسی و نادرست دانست.

وزارت امور خارجه چین روز یکشنبه ادعاهای مطرح شده در گزارش سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا درباره خاستگاه ویروس کرونا را رد کرد.

به نوشته روزنامه «گاردین»، «وانگ ونبین» سخنگوی وزارت امور خارجه چین در بیانیه‌ای اعلام کرد، پکن مخالفت صریح خود با یافته‌های اولیه انتشار یافته در گزارش آمریکایی‌ها بیان داشته است.

این دیپلمات چینی افزود:‌ «فرقی نمی‌کند این گزارش چندبار منتشر شود و چند نسخه از آن جعل شود. این اقدامات ماهیت سیاسی و نادرست این [گزارش] را تغییر نمی‌دهد».

او در ادامه گفت، همین که آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا بر ردیابی خاستگاه ویروس کرونا متمرکز شده‌اند «اثباتی محکم» برای سیاسی بودن آن است و «از آمریکا می‌خواهیم از حمله و اتهام افکنی علیه چین دست بردارند».

در گزارش آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا که شهریور امسال تهیه شده و بخش‌هایی از آن منتشر شد. چند روز پیش مدیر آژانس اطلاعات ملی آمریکا نسخه به‌اصطلاح کامل‌تری از این گزارش را منتشر کرد که ظرف نود روز و با دستور «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا تهیه شده است.

در این گزارش آمده است، آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا بدون دسترسی به اطلاعات جدید، نمی‌توانند قضاوت بهتری درباره انتشار ویروس کرونا از آزمایشگاه یا انتقال آن از حیوانات به انسان ارائه کند.

این گزارش مدعی است، همکاری چین در این زمینه، برای رسیدن به یک ارزیابی جامع درباره خاستگاه این بیماری ضرورت دارد و پکن را به «مانع تراشی بر سر راه تحقیقات جهانی» متهم کرده است.

گاردین نوشت، نظریه نشت این ویروس از آزمایشگاهی در شهر ووهان چین، همچنان فاقد سند و مدرک کافی بوده و پکن بارها آن را تکذیب کرده است.

در گزارشی که روز جمعه از حالت محرمانه خارج شد، دفتر مدیر اطلاعات ملی آمریکا اعلام کرد در حالی که جامعه اطلاعاتی آمریکا درباره منشا ویروس SARS-CoV-2 که باعث کووید-۱۹ شده اختلاف دارند، اما آنها ارزیابی کرده‌اند که این ویروس توسط چین به عنوان یک سلاح بیولوژیکی توسعه نیافته است.

بر اساس این گزارش، مقام‌های چینی نیز چیزی از کرونا پیش از اعلام شیوع این ویروس نمی‌دانسته‌اند.

شهریور امسال پس از انتشار گزارش اولیه آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا، بایدن در بیانیه‌ای مدعی شد: «اطلاعاتی حیاتی درباره خاستگاه این همه‌گیری در جمهوری خلق چین وجود دارد و با این حال، مقامات دولتی در چین از ابتدا تلاش کرده اند مانع از دسترسی بازرسان بین المللی و اعضای جامعه جهانی سلامت به این اطلاعات شوند».

این در حالی است که سال گذشته تیمی از کارشناسان سازمان جهانی بهداشت پس از دو هفته تحقیقات در چین درباره خاستگاه ویروس کرونا، احتمال انتشار آن از آزمایشگاه ویروس شناسی شهر ووهان را «به‌شدت غیرمحتمل» توصیف کردند.

پس از ادعاهای بایدن درباره گزارش اطلاعاتی مبهم آمریکایی‌ها، سفارت چین در آمریکا، در بیانیه‌ای نوشت، این گزارش به غلط ادعا می‌کند که چین «به مانع تراشی برای تحقیقات جهانی ادامه داده، در برابر اشتراک‌گذاری اطلاعات مقاومت کرده و دیگر کشورها را مقصر می‌داند». بیانیه کاخ سفید درباره این گزارش نیز مدعی شده چین در تلاش است تحقیقات بین‌المللی را عقب نگه‌داشته و درخواست‌ها برای شفافیت درخصوص این مسئله را رد می‌کند. کاخ سفید از شرکای هم‌فکر خود می‌خواهد فشار بر طرف چینی را افزایش دهند.

این سفارتخانه می‌افزاید: «موسسه ویروس شناسی ووهان [در چین] دو بازدید از سوی کارشناسان سازمان جهانی بهداشت را پذیرا بوده و گزارش مربوط به مطالعات این سازمان با همکاری چین به این جمع‌بندی روشن رسید که نشت اتفاقی این ویروس در ووهان "به‌شدت غیرمحتمل" است. اگر آمریکا بر فرضیه خاستگاه نشت از آزمایشگاه اصرار دارند، آیا لازم نیست کارشناسان سازمان جهانی بهداشت را به فورت دتریک و دانشگاه کارولینای شمالی دعوت کنند؟»

منبع: فارس
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار