بارش باران و برف ۶ روزه در ۱۹ استان
کد خبر: 1066895
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004TXz
تاریخ انتشار: ۰۸ آبان ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۸
سازمان هواشناسی با اشاره به تداوم فعالیت سامانه بارشی در ۱۹ استان تا آخر هفته نسبت به خسارت به محصولات کشاورزی و دام‌ها در ۱۴ استان هشدار صادر کرد.
سرویس جامعه جوان آنلاین: بر اساس تحلیل نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی طی ۲۴ ساعت آینده در نوار غربی، سواحل دریای خزر و دامنه‌های جنوبی البرز واقع در استان‌های قزوین، البرز، تهران، غرب اصفهان، قم و مرکزی بارش باران، وزش باد شدید، گاهی رعدوبرق و در مناطق سردسیر و مرتفع بارش برف پیش بینی شده است.

فردا یکشنبه ۹ آبان ۱۴۰۰ بارش در شمال غرب، شمال استان‌های همدان، مرکزی، کرمانشاه، دامنه‌های جنوبی البرز در استان‌های قزوین، البرز و غرب سواحل دریای خزر ادامه خواهد داشت.

دوشنبه در مناطقی از شمال غرب کشور و ارتفاعات البرز غربی و روز سه شنبه در مناطقی از شمال غرب، غرب و دامنه‌های جنوبی البرز در استان‌های قزوین و البرز بارش پراکنده پیش بینی می‌شود و در سایر مناطق کشور جو پایداری حاکم است.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی روز چهارشنبه با گذر موج تراز میانی جو از نوار شمالی کشور بارش شمال غرب و به‌تدریج سواحل دریای خزر و خراسان شمالی را فرا خواهد گرفت.

در این روز برای ارتفاعات البرز و مناطق سردسیر بارش برف و در مناطقی از ارتفاعات جنوب غرب و استان تهران بارش پیش بینی می‌شود. پنجشنبه در استان‌های آذربایجان شرقی، اردبیل، سواحل دریای خزر، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی و دامنه‌های جنوبی البرز در استان‌های تهران و وسمنان بارش پیش بینی شده است.

همچنین یکشنبه و دوشنبه در جنوب شرق و شرق کشور وزش باد افزایش می‌یابد.

توصیف سامانه: فعالیت سامانه بارشی و رگبار باران با رعد و برق و وزش باد شدید موقتی

زمان پایان: اواخر وقت یکشنبه ۱۴۰۰/۰۸/۰۹

نوع مخاطره: رعد و برق و رگبار باران و وزش باد شدید موقتی

منطقه اثر

شنبه ۱۴۰۰/۰۸/۰۸: آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان، کرمانشاه، ایلام، لرستان، شمال خوزستان، شمال چهارمحال و بختیاری، زنجان، قزوین، البرز، تهران، همدان، مرکزی.

یکشنبه ۱۴۰۰/۰۸/۰۹: آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان، کرمانشاه، زنجان.

اثر مخاطره: خسارت به محصولات کشاورزی و دام‌ها

توصیه

مزارع و باغات

رعایت اصول فنی و بسته بندی مناسب در برداشت و حمل مزارع پیاز و سیب زمینی در استان آذربایجان شرقی - آماده سازی زمین و کشت کلزا با توجه به فرصت محدود باقیمانده در منطقه طارم – عدم آبیاری مزارع ذرت استان خوزستان - زهکشی و پاکسازی مسیر آب باغات و مزارع با توجه به بارش‌ها - عدم انجام آبیاری، محلول پاشی و سم پاشی با توجه به وقوع بارش‌ها - استحکام سازه‌های باغی در برابر وزش باد شدید - انجام آبیاری در خاک‌های شور بعد از وقوع باران به منظور آبشویی شوری از محیط ریشه - تسریع در انتقال محصولات برداشت شده به مکان‌های مسقف.

سالن‌های پرورش قارچ، گلخانه و انبار

استحکام و ترمیم سقف گلخانه‌ها در برابر وزش باد - کنترل دما و رطوبت انبار‌ها با توجه به افزایش رطوبت، جهت جلوگیری از خسارت بیماری‌های قارچی - بسته نگهداشتن دریچه‌های گلخانه‌ها در هنگام بارش و باد.

سالن‌های مرغداری و دامداری

عدم استفاده از آب باران برای دام‌ها - جلوگیری از نفوذ هوای سرد و روان آب به داخل سالن ها.

استخر‌های پرورش ماهی

پاک سازی، تنظیم و کنترل دریچه‌های ورودی و خروجی آب استخر‌ها - جلوگیری از ورود آب گل آلود به استخر‌ها با توجه به روان آب و احتمال سیلابی شدن رودخانه‌ها - عدم کوددهی به استخر‌های پرورش ماهی گرم آبی و کاهش غذا دهی به میزان نصف نرمال به دلیل ابرناکی - تنظیم دریچه‌های ورودی و خروجی آب استخر‌ها با توجه به رخداد بارندگی.

عشایر و زنبوردارای

خودداری دامداران و عشایر از عبور در ارتفاعات، توقف در حاشیه رودخانه‏‌ها و مسیل‏‌ها با توجه به وقوع بارش ها‏ - عایق بندی و محافظت از کندو‌ها در مقابل بارش و وزش باد - عدم چرای دام در مراتع و انتقال دام‌ها به مکان سرپوشیده در هنگام وقوع بارش.

توصیف سامانه: نفوذ سامانه بارشی

زمان پایان: یکشنبه ۱۴۰۰/۰۸/۰۹

نوع مخاطره: بارش باران گاهی رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی، در ارتفاعات و مناطق سردسیر بارش برف.

منطقه اثر

شنبه ۱۴۰۰/۰۸/۰۸: آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، گیلان، کردستان، کرمانشاه، ایلام، زنجان، قزوین، البرز، لرستان، مرکزی، همدان، غرب مازندران، شمال خوزستان، شمال چهارمحال و بختیاری، غرب اصفهان، قم، تهران.

یکشنبه ۱۴۰۰/۰۸/۰۹: آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، زنجان، کردستان، کرمانشاه، قزوین، البرز، تهران.

اثر مخاطره: احتمال بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها، احتمال آبگرفتگی معابر، لغزندگی جاده‌ها بویژه در گذرگاه‌های کوهستانی، کاهش دید و احتمال تاخیر در پروازها.

توصیه: احتیاط در تردد و توقف حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی، احتیاط در عبور از جاده‌های کوهستانی و به همراه داشتن تجهیزات زمستانی.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار