طراحی شبکه نگهداری و انتقال فاضلاب در تمام استان ها
کد خبر: 1066689
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004TUf
تاریخ انتشار: ۰۵ آبان ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۸
هدف از نصب شبکه جمع‌آوری فاضلاب، انتقال پساب‌ها به تصفیه‌خانه در کوتاه‌ترین زمان، بدون نشتی و اغتشاش در ایستگاه پمپاژ فاضلاب می‌باشد. شرکت پروتانک انواع خطوط انتقال، ایستگاه‌های پمپاژ و مخازن ذخیره را در اندازه‌های مختلف طراحی، اجرا و نصب می کند.

رپورتاژ آگهی/ فاضلاب  بهداشتی-انسانی که به عنوان فاضلاب شهری نیز شناخته می‌شود، در اثر فعالیت‌های انسانی مانند شستشو، پخت و پز، حمام‌کردن و سایر فعالیت‌های مشابه تولید می‌شود و به دلیل محتوای آلی بالای آن، خطرناک است. این پساب‌ها عامل انتقال بسیاری از بیماری ها به انسان می‌شوند، بنابراین حذف و تصفیه آن‌ها از طریق شبکه جمع‌آوری فاضلاب، به بخش مهمی از زیرساخت‌های کلان شهری تبدیل شده است. 

طراحی شبکه نگهداری و انتقال فاضلاب در تمام استان ها

طراحی و اجرای شبکه جمع‌آوری فاضلاب شهری

یک شبکه جمع‌آوری فاضلاب به طور کلی برای انتقال تمام پساب‌های انسانی از شهرها به تاسیسات تصفیه خانه، طراحی و اجرا می‌شود. آب ممکن است از این طریق دوباره به چرخه طبیعی وارد شود. سرعت جریان، شیب و اندازه خط لوله و همچنین موقعیت منهول‌ها باید هنگام طراحی شبکه جمع آوری فاضلاب مورد توجه قرار گیرد. سرعت انتقال فاضلاب در شبکه جمع آوری فاضلاب ممکن است با برآورد دقیق این سناریوها مدیریت شود.

اگر دبی فاضلاب داخل لوله کمتر از حد مجاز باشد، ذرات جامد ته‌نشین شده و سبب ایجاد بوی متعفن می‌شوند. چنانچه دبی داخل لوله خیلی زیاد باشد، یک جریان متلاطم ایجاد می‌شود که باعث تبخیر گازهای موجود در پساب می شود. مواد جامد معلق، چربی‌ها و ذرات ته‌نشین شده زیادی در پسماندهای بهداشتی-انسانی وجود دارد. لوله‌های شبکه جمع‌آوری در نتیجه این ذرات و لیپیدها مسدود یا دچار گرفتگی می‌شوند. 

مهمترین عوامل موثر در طراحی شبکه جمع‌آوری فاضلاب ثقلی

حجم فاضلابی که هر لحظه از مجتمع‌ها و واحدهای مسکونی، اداری یا تجاری وارد لوله‌های فاضلاب زیرزمینی می‌شود.

تفاوت ارتفاع بین تصفیه خانه فاضلاب، دستگاه تصفیه فاضلاب و مکان‌های جمع‌آوری پساب.

نقشه شهر یا روستا و همچنین محل نصب لوله‌های شبکه جمع آوری فاضلاب.

محاسبه مقدار رواناب اضافی در شهر یا روستا از شستشوی اتومبیل ها، حیاط‌ها و سطوح دیگر.

با در نظر گرفتن چهار عامل ذکر شده در بالا، یک شبکه جمع‌آوری فاضلاب ثقلی ایجاد می‌شود.

 جهت استعلام قیمت محصولات و مشاوره می‌توانید با کارشناسان شرکت پروتانک با شماره 02632708995  تماس حاصل نمایید.

لوله پلی اتیلن دوجداره کاروگیت در شبکه انتقال سیالات 

سرعت انتقال فاضلاب در لوله‌ کاروگیت موجود در شبکه‌های انتقال پساب بسیار مهم است. زیرا ابتدا به حجم و دبی فاضلاب و سپس شیب خطوط انتقال و اندازه لوله پلی اتیلن کاروگیتی بستگی دارد. نرخ انتقال فاضلاب در شبکه‌های جمع‌آوری و انتقال پساب باید به گونه ای تنظیم شود که فاضلاب سنگین و جامد زمانی برای ته نشین شدن نداشته باشد. از طرفی سرعت انتقال فاضلاب نباید آنقدر زیاد باشد که باعث اختلال در جریان فاضلاب در داخل لوله‌های کاروگیتی شود. به عبارتی نباید سبب آشفتگی جریان سیال درون خط لوله (Turbulence) و در نتیجه ایجاد بوی بد در شبکه انتقال و جمع آوری شود.

طراحی شبکه نگهداری و انتقال فاضلاب در تمام استان ها

محاسبه میزان حجم فاضلاب ورودی جهت طراحی سایز لوله شبکه جمع آوری پساب

حجم فاضلاب بهداشتی تولید شده در یک شبکه انتقال با توجه به جمعیت شهر و همچنین افق رشد جمعیت شهر تعیین می شود. سایز لوله‌های انتقال پساب در شبکه، عاملی مهم در طراحی و تولید خطوط لوله انتقال پساب است که به حجم فاضلاب ورودی بستگی دارد. فاضلاب بهداشتی از طریق خطوط لوله اصلی، به تصفیه خانه فاضلاب منتقل می‌شوند. هرچه سرعت انتقال بیشتر باشد، سایز لوله بزرگتر است. مقدار دقیق اندازه لوله بر این اساس با در نظر گرفتن شیب خط و جریان فاضلاب در شبکه جمع آوری محاسبه می شود. از آنجایی که هر فرد در نتیجه فعالیت‌های روزمره خود به طور متوسط روزانه 110 تا 150 لیتر فاضلاب تولید می‌کند، با استفاده از این مقدار و محاسبه جمعیت شهر در 20 تا 30 سال آینده، می‌توان دبی خروجی فاضلاب را محاسبه کرد.

تولید فاضلاب بهداشتی

مقدار مصرف هر فرد (برحسب لیتر)

میانگین مقدار مصرف هر فرد (برحسب لیتر)

حمام

25 تا 50

38

شستشوی لباس

10 تا 20

15

شستشوی ظروف

5 تا 15

10

دستشویی و توالت

20 تا 30

25

تهویه مطبوع و کولر

2 تا 5

3

متفرقه

3 تا 5

4

جمع کلی 

68 تا 135

101

رواناب ناشی از بارندگی، شستشو و فعالیت‌های صنعتی و نیمه صنعتی در حومه شهرها و همچنین تخلیه شیرابه هایی که ممکن است به شبکه جمع آوری اضافه شود، همگی باید در مقادیر دبی لحاظ شوند. علاوه بر این، باید به خاطر داشت که در کلان شهرها، خروجی فاضلاب در برخی از ساعات روز به اوج خود می رسد و در سایر ساعات روز به حداقل مقدار خود می‌رسد. به عنوان مثال، بیشترین تولید پساب بین ساعات 7 تا 9 صبح و بین ساعت 19 تا 22 شب رخ می دهد.

طراحی شیب خطوط لوله موجود در شبکه جمع‌آوری فاضلاب

سرعت انتقال فاضلاب در طراحی شبکه جمع آوری و انتقال پساب، امری حیاتی است. از آنجایی که شبکه جمع‌آوری فاضلاب توسط نیروی ثقلی ساخته و اداره می‌شود، نرخ انتقال فاضلاب باید با دقت انتخاب شود و شیب زمین برای انتقال فاضلاب مورد توجه قرار گیرد. هنگامی که شیب قابل قبول نباشد، خط لوله عمیق تر دفن می شود. در طول عملیات، شیب طراحی شبکه جمع آوری فاضلاب باید به طور مداوم در نظر گرفته شود.

 اجرای شبکه جمع آوری فاضلاب به وسیله لوله پلی اتیلن و منهول فاضلابی

عملیات حفاری کانال

حفاری کانال با در نظر گرفتن عمق، عرض و شیب مسیر و با توجه به مشخصات طولی لوله پلی اتیلن دوجداره و شرایط محیطی پروژه به صورت دستی یا ماشینی انجام می‌شود.

کنترل شیب کف با استفاده از دوربین ترازیاب

پس از حفر کانال، دوربین ترازیاب، شیب طولی مسیر را به دقت کنترل می کند. فاصله بین ایستگاه ها برای خواندن کدهای ارتفاعی و تنظیم و اجرای شیب کف کانال به طور معمول 6 متر است. این فاصله در شیب های طولی طولانی تا 3 متر قابل کاهش است.

بستر سازی کف کانال

در این مرحله از شبکه جمع‌آوری فاضلاب، لایه‌ای از  مصالح شن شکسته (گراول) به ضخامت متوسط 10 سانتی‌متر در کف کانال گذاشته می‌شود و مجدداً کد ارتفاعی روی ماسه در فواصل مشخص با کمک ایستگاه های برنامه ریزی شده این کد ارتفاعی با کد موجود در زیر لوله پلی اتیلن مطابقت دارد. با توجه به اهمیت اجرای موثر شیب خط لوله، این مرحله باید تکمیل شود. عدم اجرای صحیح شیب طولی و همچنین تغییر ناگهانی شیب ممکن است منجر به نشتی در محل اتصال لوله به کوپلینگ شود. در صورت نشتی فاضلاب (به هر دلیلی)، شن ریزی انجام شده به عنوان زهکش عمل می کند و با کمک شیب طولی کانال، فاضلاب را به منهول هدایت کرده و از جمع شدن فاضلاب و بوی بد جلوگیری می کند.

فرآیند لوله کشی و اتصال کوپلینگ‌ها

کوپلینگ ها و واشرها، لوله‌های پلی اتیلن کاروگیت را به یکدیگر متصل می کنند. تکمیل عملیات لوله کشی و آب بندی لوله‌های پلی اتیلنی برای اطمینان از عدم نشتی فاضلاب در کوپلینگ ها بسیار مهم است. بدین منظور رعایت موارد ذیل الزامی می باشد:

طول همپوشانی یا اورلپ  لوله ها در محل اتصال کوپلینگ ها بسته به قطر لوله متفاوت است. اعمال ضربه و قرار دادن لوله و واشر در داخل کوپلر، اتصال کامل را تضمین می کند.

برای بهبود عملکرد، واشر لوله را در شیار انتهایی دوم لوله کاروگیت نصب کنید.

لوله‌ها باید به گونه‌ای نصب شوند که کوپلینگ لوله در بالادست و انتهای ساده لوله در پایین دست نصب شود.

طراحی شبکه نگهداری و انتقال فاضلاب در تمام استان ها

 عملیات شن ریزی به روی لوله‌‌های پلی اتیلن

شبکه جمع آوری فاضلاب پس از نصب و اتصال به یکدیگر (تا ارتفاع 20 سانتی متر) اطراف و روی لوله ها کاملاً با ماسه شکسته (شن) پوشیده می‌شود. برای جلوگیری از تغییر شکل و جابجایی موضعی لوله ها به دلیل وزن مواد ماسه شکسته، فعالیت های شن ریزی باید به صورت گام به گام و یکنواخت انجام شود. به گونه ای که ابتدا محیط لوله در فواصل از پیش تعیین شده (تقریباً 2 متر)شن ریزی شود. لوله پلی اتیلن را به صورت مقطعی شن ریزی کرده، سپس تمام طول آن را بپوشانید.

فرآیند بکفیل نهایی

بخش‌های باقی‌مانده از شن ریزی کانال، خاک‌ریزی شده و با خاک ناشی از فرآیند حفاری پر می‌شوند. در این مرحله از خاکریز نباید از سنگ ها و اقلام سخت بین خاک ها استفاده کرد. زیرا ممکن است به لوله ها آسیب بزنند یا تغییر شکل ایجاد کنند.

اجرا و نصب منهول‌ها در خطوط انتقال فاضلاب

منهول در محل تغییر مسیر خط انتقال فاضلاب و همچنین در فواصل حدود 25 متری در مسیرهای مستقیم حفر می شود. کف منهول ها رگلاژ  و از بتن مگر به ضخامت 10 سانتیمتر کف سازی می‌گردد، پس از حفر چاه ها، برش و نصب مکان های ورود و خروج و همچنین قرار دادن هر شاخه تعبیه می‌گردد. برای نصب منهول‌های پلی اتیلن پیش ساخته در محل حفاری از نیروی انسانی یا در صورت لزوم جرثقیل استفاده می شود. کوپلینگ‌ها و واشرهای مخصوص بر اساس قطر لوله های ورودی و خروجی جهت آب بندی نقاط در محل های مناسب قرار داده شده و سپس عملیات اتصال لوله ها به منهول انجام می شود.

شرکت پرو تانک، طراح و سازنده تجهیزات شبکه انتقال آب و فاضلاب

گروه صنعتی پروتانک  از سال ۱۳۸۵ با برندی به همین نام تا به امروز توانسته است با افتخار در حوزه فروش، تولید و طراحی تخصصی انواع مخزن سپتیک تانک، مخزن اسید پلی پروپیلن، مخزن استیل و... و لوله‌های انتقال فاضلاب در انواع گوناگون با اهداف مصرفی مختلف به فعالیت بپردازد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار