خدمت جهادگران رسانه گيلان از نذر «آب» تا نذر «آزادي»
کد خبر: 1066602
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004TTG
تاریخ انتشار: ۰۴ آبان ۱۴۰۰ - ۲۱:۵۵
وقتي صحبت از «جهاد» به ميان مي‌آيد، ناخودآگاه ياد دوران دفاع مقدس و جهادگري‌هاي آن زمان مي‌افتيم. خاطراتي كه ما را سرشار از ايثار، گذشت، محبت و معرفت مي‌كند.
محمدرضا هاديلو

وقتي صحبت از «جهاد» به ميان مي‌آيد، ناخودآگاه ياد دوران دفاع مقدس و جهادگري‌هاي آن زمان مي‌افتيم. خاطراتي كه ما را سرشار از ايثار، گذشت، محبت و معرفت مي‌كند. اگر ديروز گروه گروه و فوج فوج دليرمردان ايران زمين براي دفاع از ميهن اسلامي، ناموس و آب و خاك عازم جبهه‌ها مي‌شدند، امروز هم گروه‌هايي پا به عرصه گذاشته‌اند تا در جبهه سلامت، معيشت و اقتصاد جامعه نقش‌آفريني كنند. انگار براي اين راه «جهاد، ايثار و شهادت» پاياني نيست. اين روزها گروه‌هاي جهادي در بخش‌هاي مختلف عرض اندام مي‌كنند كه فعاليت هركدام در نوع خود ارزشمند و ستودني است، اما مدتي است که گروه‌هاي جهادي فعال در عرصه رسانه هم به جمع دوستان خود پيوسته‌اند و آن چيزي كه نقش گروه جهادي رسانه را پررنگ‌تر مي‌كند، اثرگذاري اقدامات آنها و پيگيري‌هايشان براي انتقال نيازهاي مناطق محروم به مسئولان و مطالبه‌گري‌ها براي رفع كاستي‌ها در جامعه است.

جهاد و فداكاري ميراثي گرانبها و ارزشمند است كه هيچ وقت از بين رفتنی نیست بلكه از نسلي به نسل ديگر منتقل مي‌شود؛ جهاد يعني زنده بودن تا ديروز دهه پنجاهي‌ها و شصتي‌ها در ميدان جبهه‌ها و بعد از آن سازندگي حضور داشتند و حالا دهه هفتاد، هشتاد و حتي نودي‌ها لباس جهاد به تن كرده‌اند. اين است رسم، روش و منش ايراني و مسلماني.
گروه‌هاي جهادي بسيج رسانه در استان گيلان در كنار پرداختن به مسائل رسانه‌اي، خبري، پوشش اخبار و روايت‌گري‌ها، جامه خدمت به تن كرده‌اند و در آوردگاه‌هاي مختلف مشغول جهاد هستند.
اين جهادگران با حضور در محلات آسيب‌پذير و توليد محتوا از درد دل‌ها و مشق مشكلات مردم و انتشار آن، پاي مسئولان و متوليان امر را به اين محلات باز كرده و در بيشتر اوقات توانسته‌اند با مطالبه‌گري رسانه‌اي خود، ضمن ايجاد اميد و انگيزه بين اهالي مناطق كم‌برخوردار، موجب گره‌گشايي از بسياري از مشكلات شوند.

از نذر آب تا نذر آزادي

در مدتي كه جهادگران رسانه‌اي كار خود را شروع كرده‌اند، اقدامات جالب و تأثيرگذاري از آنها صورت گرفته است. يكي از كارهاي قشنگ و اثرگذار گروه جهادي رسانه كه در بسيج رسانه استان گيلان نمود پيدا كرده، مشاركت اعضاي اين گروه در فعاليت‌هاي خيرخواهانه نظير جمع‌آوري و توزيع كمك‌هاي معيشتي، نذر آب، نذر نفس و همچنين قدم در مسير آزادي زندانيان جرائم غيرعمد است كه نشاندهنده روحيه بسيجي و جهادي اصحاب رسانه گيلان است.

سازماندهي 100 خبرنگار در گروه‌هاي جهادي
رئيس سازمان بسيج رسانه گيلان با اشاره به فعاليت 13گروه جهادي بسيج رسانه در اين استان مي‌گويد: اولويت فعاليت اصلي اين گروه‌هاي جهادي احصاي مشكلات، انعكاس مشكلات و مطالبه‌گري از مسئولان در راستاي مرتفع‌كردن آنهاست.
مهدي پارسا با تأكيد بر اينكه در حوزه فعاليت‌هاي سپاه و بسيج اقدامات اثرگذاري انجام شده كه نيازمند انعكاس رسانه‌اي است، ادامه مي‌دهد: در طول مدت شيوع كرونا خبرنگاران بسيجي اقدام به فعاليت‌هاي خبري بسيار ارزشمندي در حوزه اطلاع‌رساني و آگاه‌سازي جامعه كرده‌اند كه نقش بسيار زيادي در بالا رفتن اطلاعات مردم نسبت به نحوه مقابله با اين بيماري راه‌هاي جلوگيري از شيوع آن داشت.
وي نقش و اهميت گروه‌هاي جهادي بسيج رسانه را در عرصه‌هاي مختلف، مهم و حياتي برمی‌شمرد و تصريح مي‌كند: بيش از يكصد نفر از خبرنگاران و فعالان فضاي مجازي در اين گروه‌هاي جهادي سازماندهي شده‌اند كه با اقدامات رسانه‌اي و توليد محتوا و مطالب مختلف از قبيل خبر، مصاحبه، عكس، يادداشت، گزارش، عكس نوشت و كليپ منجر به رفع معضلات و مشكلات زيادي شده‌اند.
پارسا به ابعاد گسترده فعاليت گروه‌هاي جهادي بسيج رسانه اشاره و بيان می‌کند: علاوه بر فعاليت رسانه‌اي، كمك به افراد نيازمند و تأمين بسته‌هاي معيشتي، بهداشتي و فرهنگي نيز از جمله كارهايي بوده كه از سوی گروه‌هاي جهادي بسيج رسانه انجام شده است.
به گفته وي، طي فعاليت گروه‌هاي جهادي بسيج رسانه گيلان كه با هدف انعكاس مسائل و مشكلات مناطق كم‌برخوردار و فعاليت‌هاي انجام شده توسط سپاه و بسيج شكل گرفته بيش از ۸۰۰ اثر فاخر رسانه‌اي توليد شده است.
رئيس بسيج رسانه گيلان، انعكاس اقدامات محروميت‌زدايي و توجه به نقاط آسيب‌پذير را از اهداف مهم گروه‌هاي جهادي بسيج رسانه برمی‌شمرد و اضافه می‌کند: گروه‌هاي جهادي رسانه‌اي براي اولين بار در ابتداي سال گذشته توسط سازمان بسيج رسانه گيلان شكل گرفت و با ثبت در سامانه اطلس جهادي به گروه‌هاي جهادي و اقشار مختلف بسيج پيوستند.
پارسا با اشاره به معرفي بیست و دو منطقه كم‌برخوردار و آسيب‌پذير حاشيه شهر در استان گيلان از سوی معاونت اجتماعي سپاه قدس گيلان تصريح مي‌كند: بسيج رسانه تمركز خود را براي رفع محروميت از اين مناطق قرار داد و با برگزاري جلسات مختلف با مديران اين محلات و مناطق كم‌برخوردار و انعكاس فعاليت جهادگران به بهبود شرايط آنها كمك كرد.
به گفته پارسا، حضور گروه‌هاي جهادي بسيج در مناطق كم‌برخوردار و آسيب‌پذير حاشيه شهرها به خصوص در مركز استان گيلان و در شهر رشت موجب شد تا خبرنگاران و اعضاي اين گروه‌هاي جهادي پاي درد دل و حرف‌هاي مردم اين مناطق بنشينند و با تهيه و توليد اخبار مختلف از محروميت‌ها و آسيب‌هاي موجود، مسئولان مربوطه را به مناطق ذكر شده بياورند تا از نزديك مشكلات مردم را ديده و براي آنها چاره‌اي بينديشند.

از تهيه جهيزيه براي نوعروسان تا ساخت مسكن
هم‌اكنون در شهرهاي مختلف گيلان گروه‌هاي جهادي رسانه‌اي مشغول به فعاليت هستند كه اقدامات خوبي در زمينه‌هاي مختلف داشته‌اند.
مسئول گروه جهادي رسانه شهيد كوچك‌زاده سياهكل به نامگذاري اين گروه اشاره كرده و مي‌گويد: نامگذاري گروه جهادي رسانه به نام شهيد مدافع حرم حامد كوچك‌زاده سبب معنويت بخشي اين گروه شده است.
هانيه خداپرست با اشاره به رويكرد محروميت‌زدايي و توجه به اقشار ضعيف جامعه از سوي اين گروه جهادي ادامه مي‌دهد: سپاه و بسيج روحيه محروميت‌زدايي دارند و با اقدامات گروه‌هاي جهادي اين روحيه در جامعه متبلور مي‌شود.
به گفته اين جهادگر، اهداي بسته‌هاي معيشتي به نيازمندان، توزيع پك‌هاي بهداشتي و همچنين توزيع سبد كالا به نيت شهدا از مهم‌ترين اقدامات گروه جهادي رسانه شهيد كوچك‌زاده سياهكل بوده كه توانسته قدم‌هاي ارزشمندي در مسير كمك به همنوعان بردارد.
خداپرست با اشاره به مشكلات و دغدغه‌هاي روستاييان تصريح مي‌كند: عدم دغدغه‌مندي برخي مسئولان به امور روستاييان و كاهش دامنه توجهات به روستاها سبب شده تا اين مناطق كانون توجه گروه‌هاي جهادي قرار گيرد.
مسئول گروه جهادي بسيج رسانه فومن نيز با بيان اينكه اين گروه جهادي رسانه با پويش يك «لقمه مهرباني» و با هدف كمك به قشر آسيب‌پذير جامعه در اوايل شيوع ويروس كرونا فعاليتش را آغاز كرد و بر استفاده از ظرفيت خيرين براي حل مشكلات نيازمندان تأكيد می‌کند: طي چند هفته اخير با كمك خيرين و اصحاب رسانه و خبرنگاران براي دو نوعروس فومني جهيزيه كامل تهيه كرديم.
سكينه حيدري ادامه مي‌دهد: تهيه لباس براي نوزادان خانواده‌هاي كم‌برخوردار و همچنين خريد لوازم خانه از جمله پنكه، تلويزيون و فرش با استفاده از ظرفيت خيرين براي خانواده‌هاي بي‌بضاعت از ديگر اقدامات گروه جهادي شهداي رسانه فومن است.
وي از ساخت يك واحد مسكن محرومين به همت جهادگران اين گروه هم خبر داده و اظهار مي‌كند: جهادگران هم‌اكنون با كمك خيرين يك واحد مسكن محرومين ديگر را در دست ساخت دارند كه تاكنون ۶۰درصد پيشرفت فيزيكي داشته و براي آن بيش از ۷۰ميليون تومان هزينه شده است.

مطالبه‌گري براي رفع مشكلات محلات محروم
مسئول گروه جهادي بسيج رسانه املش هم با اشاره به محور فعاليت‌هاي اين گروه مي‌گويد: ارائه توليدات رسانه‌اي با اولويت محروميت‌زدايي در صدر كارهاي گروه جهادي رسانه شهيد آويني است.
حامد محمدعليزاده با بيان اينكه براي احصای مشكلات مناطق محروم پيشگام بوده‌ايم، ادامه مي‌دهد: گروه‌هاي جهادي رسانه رساترين مطالبه‌گران محلات محروم و آسيب‌پذير هستند، از اين رو با حضور ميداني مشكلات مناطق محروم را مطالبه‌گري مي‌كنيم.
وي از ساخت مسكن محرومين در روستاهاي كم‌برخوردار توسط اين گروه جهادي خبرداده و اضافه مي‌كند: با كمك خيرين و با محوريت گروه جهادي رسانه شهيدآويني، يك واحد مسكن محرومين در روستاي كجيد ساخته شد كه كار بسيار ارزشمند و اثرگذاري بود.
مسئول گروه جهادي مهرپويان ايران نيز با بيان اينكه اين گروه چند سالي است با هدف انعكاس مشكلات مناطق محروم در رسانه‌ها و شناسايي محرومين و اقشار كم‌درآمد با اولويت بانوان سرپرست خانوار و ايتام در حال فعاليت است، مي‌گويد: اهداي صدها بسته معيشتي، خريد و رساندن وسايل آشپزخانه به دست نيازمندان، تهيه و توزيع بسته‌هاي ويژه عيد نوروز، شب يلدا، ماه رمضان، ماه محرم و همچنين اهداي گوشت قرباني در عيد قربان، واريز كمك هزينه‌هاي معيشتي ماهانه براي بانوان سرپرست خانوار بخشي از اقدامات اين گروه است.
سميرا بخشي لالمي ادامه مي‌دهد: آماده‌سازي صدها بسته تحصيلي شامل كوله‌پشتي، لوازم‌التحرير كامل، چتر و‌ كتاني در مهرماه و اهداي آنها به دانش‌آموزان بي‌بضاعت، كمك به تأمين جهيزيه، كمك به تأمين پول پيش منازل اجاره‌اي، خريد و آماده كردن لوازمي مانند كمد، مبل، فرش، كالسكه بچه، همچنين صدها دست لباس و اهداي آنها به خانواده‌هاي كم برخوردار از افتخارات جهادگران گروه است.
به گفته اين جهادگر، اهداي صدها بسته لوازم بهداشتي در ايام كرونا، واريز كمك هزينه درمان براي بيماران كم‌درآمد و رايزني با كميته امداد، بهزيستي و خيرين براي كمك به خانواده‌هاي آسيب‌ديده از كرونا و همچنين هماهنگ كردن براي پرداخت وام قرض‌الحسنه ۵ميليون توماني به محرومين از ديگر اقدامات ارزشمند اين گروه جهادي است.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار